Hlavní navigace

Propustili mě kvůli mé historii, říká hacker z Ostravy. Firma to nekomentuje

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 25. 8. 2016

Australský hacker žijící v Česku dostal práci ve firmě Tieto na pár dní. Pak dostal výpověď. Tvrdí, že kvůli jeho minulosti.

Mohou se vaše hackerské aktivity či akce spojené s provozováním problematických serverů promítnout do budoucí schopnosti sehnat a udržet si zaměstnání? Dylan Wheeler, který kvůli obviněním z hackingu v domovské zemi odcestoval z Austrálie do Česka, tvrdí, že ano.

Wheeler v dřívějším rozhovoru pro Lupu uvedl, že se necítí být nijak vinen a že po něm jdou úřady neprávem. Mladík vlastní český pas, protože má část rodiny z Česka, a prostřednictvím právníků své australské problémy stále řeší. V současné době žije v Ostravě.

Tam si také sehnal práci. Konkrétně v pobočce skandinávské IT společnosti Tieto, kde ve zkušební době pracoval jako systémový inženýr. Na pozici nastoupil letos 27. července a hned 2. srpna s ním firma poměr rozvázala. Oficiálně a podle zákona bez udání důvodu.

Řečeno bokem

Wheeler nyní nicméně tvrdí, že důvodem takto krátkého angažmá byla právě jeho historie. „Byl jsem neformálně odveden stranou a bylo mi sděleno, že není možné nadále spolupracovat kvůli bezpečnostním obavám,“ popisuje Wheeler pro Lupu. „Že to není možné kvůli mým hackerským aktivitám spojeným s Austrálií.“

Wheeler nadále trvá na tom, že Austrálii opustil kvůli tomu, že jsou porušována jeho lidská práva, nikoliv, že by byl uprchlíkem, který se dopouštěl něčeho špatného. V Tietu prošel před nástupem bezpečnostní prověrkou a říká, že všechny úkoly v týmu vždy hned vyřešil.

To, že mu někdo z manažerů bokem řekl pravé důvody propuštění, nelze dokázat, je to jen jeho tvrzení. Každopádně 2. srpna jsme do Tieta posílali žádost o komentář. Hned druhý den Wheelerovi přišla SMS zpráva od Dušana Staňka, jednoho z personálních manažerů. Wheelera v něm žádá o zaslání e-mailu kvůli prodiskutování dalších možností uplatnění ve firmě. E-mail dorazil 16. srpna s tím, že žádné další nabídky nakonec nejsou, i přes debatu s CEO.

Možná je to shoda náhod. Tieto každopádně oficiálně nechce situaci komentovat. „Společnost Tieto zásadně nekomentuje pracovně právní vztahy ať už se současnými, či bývalými zaměstnanci. Proto se nebudeme mediálně vyjadřovat ani v tomto konkrétním případě,“ vzkazuje firma Lupě.

Wheeler v rozhovoru pro Lupu popisoval, že má vlastní kyberbezpečnostní byznys a je tedy otázkou, proč vlastně potřeboval zaměstnat. „Chtěl jsem zpět do IT byznysu a komunikovat s novými lidmi,“ vysvětluje mimo jiné nyní. Uvádí také, že několik měsíců žil z peněz, které si našetřil, například z prodeje nástrojů na „intrusion detection“.

Teď Wheeler provozuje další vlastní podnikání. Společnost True Elitist Kingdom (TEK) je registrována ve Velké Británii, zabývá se kyberbezpečností a podle Wheelera vydělává a generuje mu většinu příjmů.

Wheeler také vlastní živnostenský list vydaný v Ostravě 26. května tohoto roku. Předmětem výdělečné činnosti jsou „poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály“.

Společnost Tieto Wheelera propustila ve zkušební době, vysvětlovat tedy nic nemusí. Pokud je Wheelerova verze příběhu pravdivá, je to zajímavý příspěvek do debaty, zda zaměstnávat lidi, kteří jsou technicky zdatní, ale mohou mít za sebou nějakou problematickou minulost.

Mnoho firem mezi sebou takové zaměstnance nechce. „I třeba ten, kdo dělal na legálním ad-ware, má při výběrovém řízení škraloup. Hodně dbáme na to, aby lidé byli na white side,“ popisuje například Robert Šuman z pražské vývojářské pobočky ESETu.

Našli jste v článku chybu?

25. 8. 2016 9:37

A přicházel by ten člověk s těmi daty nebo bez nich? :)

25. 8. 2016 9:10

qwertz (neregistrovaný)

Má to ještě pragmatický rozměr. Bez ohledu na legální hodnocení jeho historie riskuje zaměstnavatel ztrátu důvěry zákazníka, což bylo v tomto případě zřejmě klíčové.

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání