Hlavní navigace

Prosinec: Menší pokles, než jsme čekali

Marek Antoš 20. 1. 2000

Vždy v půli měsíce vychází pravidelný audit DCCI, nyní pod společnou hlavičkou s agenturou Taylor Nelson Sofres. Již tradičně toho využijeme k tomu, abychom zhodnotili vývoj českého Internetu v minulém měsíci. Výsledky za prosinec jsou docela překvapivé: pokles je menší, než se čekalo.

Léto a prosinec. To jsou dvě období, která českému Internetu příliš nesvědčí. V létě odčerpávají návštěvnost dovolené, které jsou však zpravidla rozložené do celých dvou měsíců. V prosinci máme tu čest s Vánoci, které jsou sice výrazně kratší, jejich vliv je však mnohem výraznější: takřka všichni sedí doma, jedí kapra či cukroví a na Internetu se objevují jen nejskalnější příznivci. Navíc už zhruba od poloviny prosince se projevuje předvánoční horečka, takže lidé mají méně času na to, aby brouzdali po Internetu; pokud ovšem na poslední chvíli neshánějí vánoční dárky právě po Internetu.

V souladu s očekáváním sice zaznamenal český Internet v prosinci pokles, ale osobně jsem očekával, že číslo bude ještě o něco dramatičtější:

říjen 3.077.007 shléd­nutých stran + 19,94 %
listopad 3.690.707 shléd­nutých stran -9,57 %
prosinec 3.337.650 shléd­nutých stran
říjen 197.310 unikátních hostů + 21,82 %
listopad 239.967 unikátních hostů - 10,49 %
prosinec 214.790 unikátních hostů

Pro pravidelné čtenáře to už sice musí být poněkud únavné, ale přesto musím pro správné hodnocení jako každý měsíc zopakovat, jakým způsobem jsou čísla v tabulkách počítána. Jedná se o součet příslušných hodnot u všech serverů v DCCI auditu. Aby se však odstranil rušivý vliv nově přidaných serverů, které by svými čísly v rozporu s realitou zvyšovaly růst, jsou zahrnuty pouze servery, které se auditu účastnily po všechny tři měsíce. Pokud tedy například některý server vstoupil do auditu v říjnu, budou jeho čísla zahrnuta až v lednovém srovnání. To je také důvodem, proč se čísla u jednotlivých měsíců v jednotlivých článcích liší: postupně je možné brát v úvahu i servery, které vstoupily do auditu v poslední době, a naopak.

Desetiprocentní pokles je tedy vlastně úspěchem. Jak vyplývá z podrobných výsledků auditu, lví podíl na něm má několik velkých serverů, které v celkovém průměru „podržely“ ostatní, které klesly výrazněji. Tak například Živě po několika velmi chudých měsících, kdy návštěvnost spíše kolísala, v počtu stránek vyrostlo dokonce o 22 procent (v IP se přeci jen prosinec projevil poklesem o jedno procento), iDnes vzrostlo dokonce o 37 procent (v IP mínus 4). Skokanem měsíce se stal server Pohlednice, který vyskočil o neuvěřitelných 94 procent! V tomto případě jde však evidentně o sezónní vliv: jak je vidět, některým serverům Vánoce naopak prospívají.

Letošní Vánoce také ukázaly, jak se i poskytovatelé obsahu přeci jen profesionalizují. Zatímco vloni většina odborných zpravodajských serverů mezi svátky nevycházela a využila těchto – byť formálně pracovních – dní k odpočinku, letos řada serverů neustala s chrlením článků ani v této době, byť třeba jen v omezené míře. Na rozdíl od loňska tak vycházel například Mobil server, zahanbit se nedalo ani Živě a Svět namodro, u nichž je to však už pravidlem. Naopak ISDN server si dopřál zaslouženého odpočinku a totéž platí i o Lupě. Právě tato skutečnost, tedy že i mezi svátky bylo co číst, možná trochu pomohla snížit celkový propad.

Zvláštnost auditu spočívá v tom, že čísla jsou zveřejňována vždy až v polovině měsíce následujícího, kdy už je pomalu na čase hodnotit další měsíc. Leden se nám právě přehupuje do poslední dekády a průběžná čísla zatím vypadají poměrně optimisticky, je možné čekat slušný růst. Ostatně z „propadlého“ prosince se bude většině serverů růst poměrně snadno.

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?

25. 1. 2000 10:37

Daniel Dočekal (neregistrovaný)
Je půl jedenáctý a po nových článcích ani památky. Člověk tu pořád mačká REFRESH aby se konečně dočetl něco převratnýho, geniálního a bombastického (možná i bulvárního) a vono NYC :(

21. 1. 2000 19:42

Petr Tesařík (neregistrovaný)
Jo, souhlas. A navíc strašně chlastá, já s ním pil v létě, když jsem odjížděl do Německa, bylo mi blbě, Saše taky a to jsme pili výrazně méně než Marek... :-) (Ale na druhou stranu pije nesrovnatelně míň než někteří jiní experti, s kterými jsem měl tu čest, pravda je relativní.)
DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?