Hlavní navigace

Prostor pro novou platformu

Vojtěch Bednář 21. 4. 2008

Dovolte mi předložit vám jeden – nestydím se za to označení – „hospodský nápad“ k posouzení a k laskavému vypískání. A nebo k realizaci, záleží na tom, zda jste příznivci malých šíleností.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Svět výpočetní techniky je neobyčejně rychle se vyvíjejícím, dynamickým, aktivním (blá blá blá) prostředím. Toto si můžete v různých podobách přečíst ve všech periodikách, které se IT nějak zabývají, Lupu nevyjímaje. Přesto jedna věc v tomto širém světě zůstává rigidní neměnnou konstantou přinejmenším posledních dvacet pět let. Víte, co to je?

Dámy a pánové, představují vám… počítač alias PC. Existuje v milionech konfigurací a podob. PC jsou veliká, maličká, silná, slabá, historická i futuristická, ale pořád jsou to PC. Jeho architektura je geniální v tom, že je otevřená a neskutečně variabilní, PC tvoří drtivou většinu pracovních stanic, v upravených konfiguracích a podobách fungují v desítkách jiných účelů od herních konzolí (první generace XBoxu) přes měřící a řídící přístroje až po jukeboxy. PC je všude.

Kdybychom hledali v současné době používanou srovnatelnou platformu, najdeme Mac. Ale i ten je od přechodu společnosti Apple na procesory Intel v podstatě počítačem PC. Existovaly pracovní stanice SGI, i ty se změnily k obrazu již jmenovaného. Existují specifické pracovní počítače, kterých je však zoufale málo. Existují tenké klienty jako třeba SUN Ray, ale ty jsou závislé na serveru a navíc jsou určeny pro korporátní klientelu a nikam jinam se nehodí. Architektura specifických webových set-top-boxů s vlastním operačním systémem se neujala… Svět IT je možná dynamický, ale geniální a staré PC je gravitačním středem, okolo nějž se otáčí.

A tady je náš hospodský nápad. Je v dnešní době možné navrhnout, postavit a úspěšně prodávat alternativní platformu, která by dokázala PC konkurovat? Mám tím na mysli ucelený klientský počítač s operačním systémem použitelný jako pracovní stanice, herní přístroj, nebo prostě „general purpose“ kancelářské NEPC. Platforma by si přitom z architektury PC nevzala nic, nebo jen absolutní minimum technologií. Zní to možná šíleně, ale možné to je.

Když IBM začala prodávat svá PC, existovala celá řada jiných platforem a počítačů, pokrývajících takřka všechny tehdejší činnosti. Počítač PC byl prostě jeden další, a i jeho autoři byli překvapeni úspěchem, jehož dosáhl. Jsme sice o dvacet sedm let dále, ale co se z principu změnilo? Rozvinul se Internet, technologie, rychlost procesorů se mnohokrát umocnila. To však nic nemění na faktu, že stále (a tím spíše) je možné navrhnout něco zcela nového. Otázka zní: jak to prosadit? Nová architektura by mohla přinést nové funkce, vyšší bezpečnost, odolnost proti poruchám, při zachování kompatibility dat a na webu založených aplikací. Avšak současně by byla nemalou investicí. A škarohlídná myšlenka, že nic jiného se neuchytí, naráží na protiargument, že i v rámci PC existují a dokonce se rozvíjejí alternativní operační systémy. Tak proč ne hardware?

Co myslíte? Je zde prostor pro novou platformu? Já myslím, že ano.

Našli jste v článku chybu?

21. 4. 2008 10:31

BoodOk (neregistrovaný)
PC se stále více redukuje na internetový terminál. A pro internetový terminál je architektura nepodstatná. Důležitý je display, grafika a konektivita. Ano, zasvěcení profíci budou stále ten svůj osobní počítač potřebovat, ale laikům nebude k ničemu, budou potřebovat svůj internetový terminál. Spolu s tím přestane být podstatná i otázka operačního systému, což zejména MS ponese nebo již nese s nelibostí (proč asi touží po Yahoo).

21. 4. 2008 9:55

Prostor, který máte na mysli, zřejmě odpovídá "nice", "prostoru" (tj. souhrnu různých podmínek) v ekosystému, v němž může existovat (žít, prospívat, množit se, ...) nějaký druh organismu.

Nika, kterou máte na mysli, je obsazena počítači na platformě PC. Na jejím okraji, tam kde podmínky vyžadují vyšší uživatelskou přívětivost a kde je dostatek peněz, tam prospívají počítače Apple. Na jiném okraji, kde je vyžadována extrémní mobilita a nezáleží tolik na komfortu se zase dobře…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není