Hlavní navigace

Průkopníci zítřka a vězni včerejška

Petr Staníček 13. 7. 2004

Velice zajímavá diskuse, ačkoli trochu stranou zájmu, proběhla v posledních dnech mezi několika předními světovými webovými specialisty. Podnětným způsobem řešila otázku, do jaké míry může výrobce prohlížeče zasahovat do jazyka HTML. Příkladů podobného přisvojování si jazyka, který má mít univerzální platnost, potřebám jediného prohlížeče známe z historie dost. A přitom se vše dá řešit i uspokojivějšími cestami.

Oč šlo? Nová verze systému Mac OS X firmy Apple (kódové jméno Tiger) bude obsahovat několik zajímavých rozšíření postavených na jádře internetového prohlížeče. Mimo jiné čtečku RSS kanálů integrovanou v prohlížeči a především tzv. dashboard – kdekoli ze systému okamžitě přístupnou sadu jednoduchých drobných „udělátek“ (widgets). Ta jsou napsána v Javascriptu a o jejich zobrazení a interakci v systému se stará právě jádro webového prohlížeče. Až potud pro uživatele jiných operačních systémů možná malá zajímavost, ale nic světoborného.

Jenže určité funkce nezbytné pro chod těchto rozšíření se pouhými prostředky HTML dají udělat jen těžko nebo vůbec ne – třeba posuvné ovladače (sliders), komponování obrázků nebo dynamické kreslení grafiky (třeba pro zobrazení ručičkových hodin). Vývojáři přidali tyto funkce do jádra prohlížeče Safari a rozšířili tak vlastně jazyk HTML o několik svých vlastních prvků, např. prvek <canvas> nebo atributy composite, contenteditable atd. Tedy něco, co třeba Microsoft dělá se svým Internet Explorerem jako na běžícím páse.

Protože je ale vývoj Safari částečně pod veřejnou kontrolou (je to projekt open source) a rovněž šéf vývojového týmu Dave Hyatt informuje o postupu prací na svém blogu, zvedla se rychle proti tomuto řešení menší vlna protestů. Především se razantně ozval Eric Meyer, webový specialista a člen pracovních skupin konzorcia W3C, které spravuje všechny zásadní webové standardy. Nové prvky a atributy v HTML? Praštili mě po hlavě a magicky jsem se přenesl zpět do roku 1994?, diví se ve svém komentáři Meyer.

A má pravdu. Dnes už se rok 1994 nepíše. Doba, kdy si každý výrobce živelně a po svém dělal s jazykem HTML, co ho zrovna napadlo, je dávno pryč. Přitom dnešní technologie pro podobná proprietární rozšíření poskytují i „slušná“ řešení. Jedním z nich jsou jmenné prostory (namespaces) jazyka XML. Zjednodušeně řečeno – namísto toho, aby výrobce zasahoval do pevně kodifikovaného jazyka, jakým HTML či XHTML jsou, vytvoří si nad XML jazyk vlastní. Ten může být XHTML velmi podobný, ale regulérně už může obsahovat i libovolné dodatečné funkce. Laikům se může zdát, že v tom zas takový rozdíl není, ale ve skutečnosti je ten rozdíl opravdu principiální. Výrobce své dokumenty odkazem na vlastní definici jmenného prostoru (DTD) deklaruje jako jakési „MojeHTML“ a nikoli jako (X)HTML, a nepředělává si tak podle svých okamžitých potřeb platné „oborové normy“.

MIF16

Mezi řadou zastánců tohoto standardního postupu se rozpoutala celkem zajímavá diskuse (alespoň její část je možné sledovat třeba na stránkách WaSP Buzz). Výsledkem je rozhodnutí applovských vývojářů k tomuto (náročnějšímu, ale „čistšímu“) řešení přistoupit. Koncem minulého týdne Dave Hyatt oznámil, že pracovně vytvořili jmenný prostor „Apple HTML-extended“ a nové funkce prohlížeče budou řešit standardními prostředky jazyka XML.

Přiznávám se, že mě tahle drobná kauza potěšila. Přinejmenším jako důkaz toho, že „to jde“. Že když se spolu na úrovni baví dva skuteční odborníci (Hyatt i Meyer patří mezi světové špičky v oboru), mohou jeden druhého přesvědčit o optimálním řešení a dospět k rozumné shodě nebo aspoň kompromisu. Jen se mi nějak těžko daří představit si, že by se něco podobného mohlo stát i s jiným, nejmenovaným prohlížečem, v jiné, nejmenované firmě, která to, že už není rok 1994, zatím nepostřehla. A to je ten smutnější podtón, který je v téhle písničce stále slyšet.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?