Hlavní navigace

První trojan pro iOS využívá nedostatky v DRM Applu

 Autor: Apple
Daniel Dočekal 21. 3. 2016

Palo Alto Networks objevili trojského koně pro iOS, čistě teoreticky opravdu vůbec prvního. A vypadá to na zajímavé zvířátko.

AceDeceiver je dost dobře možná opravdu prvním trojanem pro iOS. Zajímavý je mimo jiné tím, že na rozdíl od dosavadních malwarů nepotřebuje k šíření zneužívat certifikáty. Pro instalaci na zařízení s iOSem totiž nepotřebuje certifikát žádný. To je dost nepříjemná maličkost – obzvlášť s ohledem na to, že ačkoliv Apple už aplikace s AceDeciverem z App Store odstranil, může se vrátit jinudy.

Malware navíc ohrožuje i zařízení bez jailbreaku. Využívá způsob, jakým na iOS funguje DRM (FairPlay), a princip MITM (Man-in-the-nmiddle) útoku, který zdaleka není novinkou. Podle objevitelů z Palo Alto Networks je tento princip používán už někdy od roku 2013 pro šíření pirátských aplikací.

AceDeceiver má v aktuální podobě dvě omezení – jednak se týká pouze čínských uživatelů a za druhé napadá zařízení pouze prostřednictvím PC. Ani jeden z těchto faktů ovšem nemůže být zdrojem nějakého přehnaného klidu.

Útočníci zneužívají toho, že si uživatelé mohou aplikace do svého zařízení stáhnout i přes iTunes ve stolním počítači. Snaží se uživatele zmanipulovat, aby si do počítače s Windows stáhli jimi vytvořený nakažený program. Ten pak umí díky ukradenému autorizačnímu kódu do jakéhokoli zařízení s iOSem, které uživatel k PC připojí, nainstalovat podvržené aplikace. A ty se pak snaží uživatele připojit k útočníky provozovanému obchodu s aplikacemi, kde se je snaží přesvědčit k zadání Apple ID a hesla.

K autorizačnímu kódu se útočníci dostanou tak, že na App Store koupí nějakou aplikaci a její kód pak odchytí a uloží. Použijí jej potom pro instalaci aplikace, o které si iOS bude myslet, že si ji napadený uživatel legitimně pořídil. Ve výsledku je tak možné do iOSu bez vědomí uživatele dostat jakoukoliv aplikaci, aniž by ji uživatel zařízení koupil.

Do App Store se původně v období mezi červencem 2015 a únorem 2016 dostaly tři různé aplikace s AceDeceiverem. Všechny se vydávaly za aplikace poskytující obrázky na plochu a bez problémů prošly kontrolou Applu minimálně sedmkrát – jak při prvotním nahrání, tak při aktualizacích. Podařilo se jim to změnou chování aplikace podle toho, z jakého místa na světě je spouštěna. AceDeceiver se totiž chová jako malware pouze, pokud je spuštěn v Číně.

Apple tyto aplikace odstranil z App Store až v únoru 2016 poté, co Palo Alto Networks upozornili na jejich existenci. Což ale neznamená, že už se nebudou dále šířit – použitá metoda útoku se dá snadno zopakovat.

Součástí aktivit útočníků je i aplikace pro Windows (Aisi Helper), která slibuje uživatelům pomoc při reinstalaci systému, jailbreaku, zálohování zařízení, správě zařízení a čištění systému. Ve skutečnosti instaluje škodlivé aplikace na zařízení, která jsou k počítači připojena. Ty potom zajistí napojení na vlastní aplikační obchod a od uživatelů zjistí jejich přihlašovací údaje k jejich účtu od Apple. Ty pochopitelně poskytne útočníkovi.

WT100

Jak Palo Alto Networks upozorňují, jde o nebezpečnou situaci, kdy instalace malware nevyžaduje certifikáty a může se dít bez vědomí uživatele. Apple navíc své bezpečnostní nedostatky stále neopravil. To, že se šíření malwaru omezilo pouze na Čínu, neznamená v zásadě nic – geolokační omezení lze kdykoliv změnit. Nutnost infikovat při útoku počítač uživatele je sice omezující, ale ne až tolik.

Ani to, že onen program pro Windows je aktuálně dostupný jen v čínštině, také není nijak zvlášť uklidňující fakt. Ochota uživatelů nainstalovat si cokoliv, co jim „pomůže“ s jejich iPhonem či iPadem, znamená, že stačí vypustit do světa anglickou verzi a pak už jen čekat. Aisi Helper má navíc podle všeho přes 15 milionů uživatelů a poměrně dlouho neobsahoval žádný škodlivý kód, ten se měl objevit až někdy v roce 2015.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz