Hlavní navigace

Půjdete k evolbám?

Jiří Peterka 10. 5. 2002

Po čtyřech letech se znovu blíží parlamentní volby. Na Internetu však probíhá všechno rychleji, a tak zde můžete volit každý měsíc - ve virtuálních volbách do Poslanecké sněmovny. Víte o této možnosti? Půjdete evolit? A jaké jsou dosavadní výsledky těchto průběžných internetových voleb? Dosti odlišné od předpovědí těch "kamenných".

Zatímco úvahy o vhodnosti či nevhodnosti online hlasování i o způsobu jejich zabezpečení dlouhodobě zaměstnávají hlavy odborníků, politiků i zákonodárců, na českém Internetu se vesele hlasuje a volí do Poslanecké sněmovny Parlamentu již déle jak dva roky (na adrese www.evolby.cz). Máme tedy v tomto ohledu významný světový primát?

Bohužel ne, protože nejde o „oficiální“ hlasování. Nevzejdou z něj žádní skuteční poslanci, kteří by skutečně začali vykonávat své poslanecké mandáty. Jde pouze o virtuální volby, které někdo může považovat za hru, a jiný zase za specifický druh průzkumu názorů a preferencí uživatelů českého Internetu. O co tedy přesně jde?

Jedná se o simulaci voleb do Poslanecké sněmovny, ve které může hlasovat každý, kdo má přístup k Internetu (a má vlastní emailovou adresu). Vše probíhá v měsíčních intervalech, kdy se hlasy sečtou a vypočítají procentuelní výsledky jednotlivých stran. Ty jsou pak znázorněny ve formě tabulky i jednoduchého grafu. K dokonalosti chybí snad už jen natahovací Klaus, Špidla a další postavičky (ale snad se bez nich uživatelé Internetu obejdou). No a další měsíc vše začíná znovu a hlasuje se „od nuly“. Takže když vás nějaká politická strana zklame či přímo naštve, nemusíte čekat celé čtyři roky, ale můžete zareagovat velmi rychle.

Jaké jsou výsledky?

Výsledky virtuálních voleb vychází opravdu výrazně odlišné od odhadů, kterými nás v současném předvolebním období zásobují nejrůznější „kamenné“ průzkumy. Důvody jsou zřejmé – uživatelé Internetu přeci jen tvoří poněkud specifický vzorek celé populace. Navíc ti, kteří o volbách vědí a zapojují se do nich, jsou zase jen určitou podmnožinou tohoto vzorku.

I tak je ale určitě zajímavé podívat se, jak výsledky online voleb dopadají – výrazně ve prospěch Koalice (v dubnu 2002 měla 30 procent hlasů). Díky každoměsíčnímu opakování a možnosti zobrazit si předchozí výsledky je navíc možné sledovat, jak se preference hlasujících mění. Právě u Koalice, která byla dříve 4Koalicí, je možné pozorovat poměrně výrazný úbytek hlasů. Zatímco v roce 2000 a 2001 dosahovala v evolbách kolem 50, někdy i 60 procent hlasů, nyní je to 30 procent (či 40 procent, pokud bychom připočítali i hlasy ODA). Velmi stabilní je naopak ODS, která dosahuje stále kolem 20 procent po celé dva roky existence evoleb. Dalších několik politických stran se pohybuje obvykle od pěti do deseti procent, např. ČSNS, ČSSD, SZ.

Samotné hlasování internetových uživatelů je spojeno i s jejich „demografickým průzkumem“. Takže k dispozici jsou údaje o věkovém složení voličů (převládají mladší), zastoupení obou pohlaví (převládají muži) i rozložení podle dosaženého vzdělávaní (převládá vyšší). Stejně tak se při volbách sleduje, z jakého kraje volič je. Díky tomu je pak možné si nechat zobrazit, jak evolby dopadly i v jednotlivých krajích (kromě sumárního výsledku za celou Českou republiku).

Pokud si to přejete, můžete být každý měsíc informováni mailem o výsledcích.

Jak se hlasuje?

Jelikož celé evolby jsou pouze virtuální, mohou být adekvátní i prostředky zabezpečení korektnosti hlasování. Pokud se rozhodnete odevzdat svůj hlas některé politické straně, musíte se nejprve odebrat do volební místnosti. Zde vyjma volené strany uvést i ze kterého kraje jste, a požaduje se po vás rovněž údaj o věkové skupině, dosaženém vzdělání a pohlaví. Zadat je nutno také emailovou adresu, na kterou vám přijde potvrzující email – v něm najdete URL odkaz na WWW stránku, kde musíte následně svůj hlas potvrdit. Pouze pak má skutečnou platnost. Tím je „pohlídáno“, aby lidé hlasovali každý měsíc z emailové adresy jen jednou. Skutečnost, že někdo má více adres a mohl by hlasovat z každé z nich, je řešena čestným prohlášením. Toto čestné prohlášení je sice v zásadě anonymní (jediné vodítko k reálné osobě je emailová adresa), ale když jde pouze o virtuální volby…

MIF16

K čemu to je dobré?

Celé virtuální evolby jsou samozřejmě jen nezávaznou záležitostí, které nemá žádný faktický vliv na uspořádání Poslanecké sněmovny. Určitě je to ale zajímavý nápad, schopný poskytnout určitý obrázek o volebních preferencích části uživatelů českého Internetu.

Pokud se chcete před skutečnými volbami trochu procvičit v hlasování, nebo spíše si důkladněji promyslet, komu dáte svůj hlas, máte možnost si to vyzkoušet nanečisto. A pokud stále váháte a opravdu nevíte, koho a co lecos volit, nabízím vám zde svůj tajný tip.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně