Hlavní navigace

Pusťte sem ty děti!

Aleš Miklík 7. 7. 2005

Podle nedávného výzkumu by se jen dvě procenta českých dětí nedokázala obejít bez Internetu. Je to málo, nebo hodně? Odpověď může naznačit pohled do vyspělé ciziny, ovšem i tak tu zůstává otázka, nakolik je vlastně Internet pro děti důležitý. Jistě odpovíte že hodně. A naopak: jsou děti důležité pro Internet? Troufám si říci, že ještě víc.

S dětmi se na (českém) webu evidentně nepočítá tolik jako s jinými demografickými skupinami, což je logické jen do určité míry. Děti samy o sobě jistě nevytváří takové tržby v e-shopech, neklikají tolik na reklamní prvky na stránkách a nejsou ani cílovou skupinou, kterou by se provozovatelé většiny webů vytahovali před inzerenty. Takto přímý pohled však může být zároveň dost krátkozraký, neboť děti nepřímo ovlivňují rozhodování svých rodičů způsobem, který už do řeči peněz může být převoditelný poměrně snadno. Jste-li pyšným rodičem dítěte příslušné věkové kategorie, jistě sami víte, co takový potomek dokáže třeba před stojanem se sladkostmi ve frontě u pokladny (nebo tedy… měli byste to vědět :-) )

Proč by podobný recept, který už úspěšně a s radostí využívají obchodní řetězce, nemohl platit i na webu? A samozřejmě i platí, alespoň v zemích, kde penetrace Internetu dosahuje takové úrovně, že se dotýká života opravdu téměř každého – tedy i dětí. Server BBC News koncem května zveřejnil výsledky studie [PDF, 462 KB], podle které děti v britských domácnostech často rozhodují o nákupech online. Třetina dospělých, která původně domácí připojení pořídili kvůli dětem, by se navíc nyní bez Internetu nemohla obejít, což je ve srovnání s výsledky, ke kterým obvykle vede vliv dětí v supermarketech (dospělí se podobným obchodům snaží vyhýbat), jednoznačný úspěch.

Na první pohled by se mohlo zdát, že podobná situace by mohla panovat i v České republice. Vždyť v čem se mohou lišit předpoklady obliby webu u anglického a českého školáka? Nedávný průzkum společnosti Millward Brown, zveřejněný Mladou Frontou Dnes, však dává o zájmech českých dětí trochu jinou výpověď. Bez televize by se jich neobešlo 78 procent, bez počítače 32 procent, ale bez Internetu jen 2 procenta školou povinných! Přitom z pohledu rozvoje informační společnosti je vztah další generace k Internetu klíčový – a to nejen proto, že nyní řídí online nakupování svých rodičů. Jde přece i o novou vrstvu uživatelů, která bude podobu internetových služeb i jeho prostředí významně formovat. České děti však podle studie počítač používají téměř výhradně pro hraní her, často s kamarády. Nezbývá než doufat, že ona dvě procenta neuvedla potřebu Internetu jen proto, že zrovna „paří“ nějakou MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game).

Je snad s českými školáky něco špatně? Je výuka Internetu na českých školách tak bídná, že dětem ani nedokáže předat poznatek, že na webu lze najít tolik zajímavostí, že i ta televize je proti němu jen bídné kukátko do pokřiveného světa? Ne ne. Osobně bych viděl jádro kokršpaněla jinde: podle britského výzkumu byly děti v rámci dotazovaných rodin nejsofistikova­nějšími internetovými uživateli, a to hlavně díky tomu, že 88 procent z nich se může těšit z připojení z domova. Což je zřejmě ten rozhodující rozdíl, protože v ČR je podle některých odhadů sotva čtvrt milionu broadbandových přípojek. Záměrně opomíjím 640.000 spojení dial-upem, protože podobné připojení je dobré na všechno možné kromě zvídavého objevování hlubin Internetu. Nevím jak vy, ale sám si nedovedu představit při brouzdání nic otravnějšího než nervózního rodiče se stopkami za zády. S čímž souvisí další věc: nutnost vytvořit pro malé uživatele na síti bezpečnější prostředí, než jaké tam panuje dnes. Regál s čokoládovými tyčinkami je totiž proti některým hrozbám na Internetu jen roztomilým pokušením.

Našli jste v článku chybu?

5. 8. 2005 5:28

slady (neregistrovaný)
A co vadí na tom, že pro děti není nic jiného než chat? Vždyť taky nikdo jiný nechatuje. Nebo si snad dokážete představit mojí babičku s lupou v ruce u počítače? :-) Většinou chatují ti pod dvacet let.

Až se někde rozmluví na chatu, možná se vrhnou na něco užitečnějšího. Snad...

13. 7. 2005 22:19

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Většina budoucích uživatelů nepotřebuje vědět, jak nastavit firewall

To skutečně většina uživatelů nepotřebuje. Ale potřebují (i když si to nepřipouštějí) mít aspoň základní představu, k čemu takový firewall je, a vědět, že ho potřebují. O tom, že by si ho měli všichni umět sami nakonfigurovat, v předchozím příspěvku nepadlo ani slovo.

u nichž je smutnou pravdou, že sice umí chrlit čísla portů z hlavy, ale obvykle se skutečně základními kancelářskými aplikacemi neumí

Co je na tom …

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO