Hlavní navigace

Quo vadis, Mr.Lin(x)i?

Marek Antoš 17. 6. 1999

Jednou z možností, které Mr.Lin(x) nabízí, je spoření impresí - můžete na svých stránkách točit bannery měsíc a pak si naspoření imprese vybrat třeba za hodinu. To však působí v systému jisté potíže a proto se jeho správci rozhodli situaci řešit. Bohužel způsobem, který není optimální.

Stávající stav je zřejmě nevyhovující pro všechny strany. Zvláště větší členové, kteří naspoří velké množství impresí, působí ve chvíli, kdy je hodlají utratit, systému potíže: nemá, kam by honem honem umístil jiné bannery. Do určité míry to jistě vadí i běžným, tedy menším členům systému, na které se pak po určitou dobu neustále sype ten samý banner a ten jejich není vidět vůbec. A v neposlední řadě je to velmi nepříjemné i pro samotné spořílky – měsíc spoří a pak jim jejich imprese zmizí za hodinu (samozřejmě těm menším), protože systém je cpe prostě úplně všude a tím také bezpochyby klesá účinnost banneru: když je člověk vidí ve dvou minutách dvacetkrát, jistě na ně pokaždé neklikne. Systém Mr.Lin(x)e přitom pracuje – alespoň moje empirické zkušenosti o tom svědčí – na principu „vyrovnávání tlaků“. To znamená, že když někde vznikne přetlak volných impresí, vrhne je na takřka všechny volné pozice a rozpouští je tak dlouho, až se někde vyskytne větší přetlak.

Tento problém by přitom nebylo tak obtížné vyřešit, kdyby se autoři Mr.Lin(x)e pro tentokrát nechali inspirovat u konkurenční sítě Billboard. Její „banka impresí“ totiž nabízí možnost, aby si každý omezil, kolik přesně impresí chce denně uvolnit, bez ohledu na to, kolik jich právě v ten den do systému přinese. To tedy v běžném provozu bez spoření umožňuje vyrovnávat výkyvy impresí v jednotlivých dnech, takže dotyčný server je vidět stále stejně intenzivně, a zvláště užitečné je to při rozpouštění naspořených impresí, protože pak můžete přesně říci, na jak dlouhou dobu se mají rozložit a nestane se vám, že by zmizely za hodinu.

Správci Billboardu však proti svým kolegům u Mr.Lin(xe) z hlediska správy systému mají jednu velmi citelnou výhodu – standardně totiž pracují s výměnným poměrem 1:2, což jim přináší značný prostor při rozhazování a ztěží se jim může stát, že by zrovna neměli volný prostor: prostě jen ukousnou ze „své“ poloviny a vyberou si to zase jindy. Je ovšem jasné, že pro členy systému je dost podstatný rozdíl, zda za svých deset impresí dostanou zase deset jinde, nebo jen pět. To je také i pro mne doposud hlavní výhodou, pro kterou Lupa používá právě služeb Mr.Lin(x)e.

Časy se ovšem mění. Provozovatelé Mr.Lin(x)e totiž cítí, že popsanou situaci je potřeba změnit a zvolili zajímavou cestu: referendum, ve kterém se mohl vyjádřit kterýkoliv člen systému odpovědí na tři jednoduché otázky. Toto referendum ukázalo, že členové tím sice nejsou nadšeni, ale než by se mělo hýbat s výměnným poměrem v jejich neprospěch, tak jsou raději pro status quo. Správci Mr.Lin(x)e se však nakonec rozhodli jinak a zvolili částečně kompromisní řešení. Od září totiž budou spořené imprese převáděny poměrem 1:2, zatímco nespořené zůstanou na úrovni 1:1.

Spoření tím pádem rázem přestane být využíváno, což je zřejmě cílem. Mr. Lin(x) tím však rázem přijde o jednu z nejšikovnějších možností – a přitom podle mého názoru zbytečně, šlo by to řešit i jinak. Pomalu si začínám říkat, jestli by nestálo za to vzkřísit jednu z nejstarších výměnných sítí, Wexl: dva současní hráči prokazují, že trocha konkurence by jim přeci jen neškodila. Ostatně ona neškodí nikdy a nikomu.

MIF16

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali