Internet Info, s.r.o. Lupa Měšec Podnikatel Root Zdroják DigiZone Slunečnice Vitalia Tuesday TopDrive KupDnes Navrcholu Bomba NovýTarif Dobrý web Weblogy Woko Jagg Computer.cz SK: MojeLinky

Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Quo vadis, webmasteři?.

Pavel Kroh
Pavel Kroh (neregistrovaný)
29. 5. 2001 9:51

ukrok stranou

celé vlákno
Dovolím si teď malý úkrok stranou a navážu jím snad i na diskuse k některým předchozím stránkám.

Tvůrci a zadavatelé webových projektů podle mého názoru uvažují příliš "staticky" - tím nemyslím nedostatek různých animovaných a interaktivních prvků. Mám na mysli i v článku uvedenou představu webu jako lepšího letáku, tvořeného jedinou vrstvou, ve které jsou pohromadě data i jejich prezentace.

Směřuji k myšlence oddělení datové a prezentační vrstvy.

Jde o oddělení FORMY prezentace od prezentovaných DAT. Není to samozřejmě univerzálně použitelné řešení (často se neprezentují žádná data ale pouze forma), ale je výhodné k tomu, že mohu tytéž informace poskytnout alternativními způsoby (tj. jak s bohatou grafikou, tak čistě textově) a přitom data udržuji na jednom místě.

Vymýšlení a implementace takového projektu je ovšem dost náročná a zpočátku zdánlivě "pomalá", ale pokud dělám něco většího, co má mít delší životnost, tak se myslím bohatě vyplatí. Kromě toho si při analýze struktury a architektury takto založeného projektu lépe ujasním, co vlastně chci.

Cesta k takovému projektu také předpokládá spolupráci poučených "výtvarníků" (na prezentační vrstvě) a "techniků" (na datové vrstvě).

Nebudu to tu dál rozebírat, jenom upozorním na několik klíčových slov: XML, XSLT, empatie.

Pavel.
   
Chcete přispět jako registrovaný uživatel? Přihlaste se ke svému účtu.
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
 

Pravidla pro diskutující

Přidáním čtenářského příspěvku do diskusí či fóra souhlasíte s tím, že budete dodržovat následující pravidla. Při jejich hrubém porušení se vystavujete riziku smazání příspěvku, jeho modifikaci, v krajním případě i zablokování přístupu do diskusí.

Redakce ze zásady nezasahuje do čtenářských diskusí a zavazuje se, že nebude mazat ani modifikovat příspěvky, kromě případů, kdy tyto porušují některé z následujících pravidel. V takové situaci je na zvážení redakce, zda příspěvek modifikuje s viditelným upozorněním, či přímo smaže. Redakce nikdy nemaže „nesouhlasné komentáře“ jen proto, že jsou nesouhlasné. Vítáme střet názorů, ale vždy v rámci slušné a kultivované debaty.

Příspěvky nesmí obsahovat:

  1. Vulgární či hrubé výrazy.
  2. Urážlivé výroky na adresu druhé osoby či skupiny osob.
  3. Texty, které mají za cíl jen vyprovokovat emotivní reakci (trolling).
  4. Rasové útoky či útoky na jakoukoliv jinou menšinu či skupinu obyvatel.
  5. Komerční nabídky a affiliate odkazy.
  6. Odkazy na warez, sériová čísla, licenční kódy, pornografii a další nevhodný materiál stejně jako žádosti o poskytnutí tohoto obsahu.
  7. Prokazatelně protiprávní obsah.

Informace o soukromí: U všech přidaných komentářů provozovatel ukládá IP adresu a hostname odesílatele. U neregistrovaných uživatelů se na webu zobrazuje část hostname, případně IP adresy, neumožňující identifikovat konkrétní počítač.

Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, strong, sub, sup, ul