Hlavní navigace

Útoky na radní ČTÚ pokračují, tentokrát se stal terčem Ondřej Malý [AKTUALIZOVÁNO]

Martin Vyleťal 7. 11. 2013

Po Ondřeji Filipovi, který byl v pondělí nařčen ze střetu zájmů, někdo vypustil do médií informaci, že Ondřej Malý nemá zákonné předpoklady pětileté praxe.

Aktualizace: 7.11.2013, 14:20 – přidáno vyjádření člena Rady ČTÚ Ondřeje Malého

Tři dny poté, co obecně prospěšná společnost Acta non verba (ANV) obvinila člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřeje Filipa ze střetu zájmů, se objevily v médiích informace, které mají zřejmě za cíl zdiskreditovat dalšího člena Rady ČTÚ Ondřeje Malého.

Deník E15 dnes citoval anonymní zdroj, který tvrdí, že radní Ondřej Malý nesplňuje zákonné předpoklady o pětileté praxi. Zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích totiž mimo jiné říká, že do funkce člena Rady může být jmenován občan České republiky, který má praxi v rozsahu minimálně 5 let v oboru elektronických komunikací, ekonomie nebo práva.

Malý, který byl jmenován do funkce člena Rady ČTÚ v březnu 2012, přitom od roku 2007 zastával pozice redaktora v ekonomické redakci Lidových novin a později Hospodářských novin, kde se věnoval především oblasti telekomunikací a informačních technologií. ČTÚ tvrzení, že Malý zákonné předpoklady nesplňuje, odmítá.

Radní Ondřej Malý byl do funkce člena Rady ČTÚ jmenován vládou, která před jmenováním posoudila jeho životopis. Neexistuje důvodná pochybnost, že by zde byla překážka pro výkon funkce. Do funkce člena Rady ČTÚ byli oba pánové uvedeni zákonným způsobem a splňují všechny podmínky pro její výkon, uvedl Martin Drtina, tiskový mluvčí ČTÚ.

Ondřej Malý připomněl, že obdobná obvinění se objevila už v době, kdy se jednalo o jeho jmenování do funkce.

Podobná obvinění se objevila již před mým jmenováním minulý rok a poté zase utichla, když si jejich anonymní původci zřejmě spočítali, že s tím nepochodí. Splnění podmínky zákonem požadované praxe posuzuje při navrhování ministr průmyslu a obchodu a při jmenování samozřejmě také vláda, mimo jiné na základě předloženého životopisu. Pokud bych kteroukoliv podmínku nesplňoval a vládě nepřišla má praxe dostatečná, pak by mne nemohla jmenovat, uvedl pro server Lupa.cz Ondřej Malý.

Současné obvinění, stejně tak jako útok na dalšího radního Ondřeje Filipa, dává Malý do souvislosti s tím, že ČTÚ začal pracovat tak, jak má.

Když se podívám i na nepodložená nařčení, co se objevily o kolegovi Ondřejovi Filipovi, je zřejmé, že někdo je velmi nervózní a hodně těžce nese, že regulátor začal pracovat tak, jak pracovat má, a snaží se o zlepšení konkurenční situace na trhu a postavení spotřebitelů, k čemuž – doufám – s kolegou Filipem napomáháme, zhodnotil situaci Malý.

Zajímavé je, že obvinění přichází v době, kdy vrcholí přípravy na aukce kmitočtů pro mobilní sítě. Stávajícím mobilním operátorům se podmínky aukce, která vyhrazuje část bloku kmitočtů novému hráči, nelíbí, a napadli je u soudu. V pátek ČTÚ oznámil, že se třemi tuzemskými mobilními operátory zahájí správní řízení kvůli podobě smluvních podmínek, které podle mínění úřadu nejsou v souladu se zákonem.

Předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák nedávno inicioval další kontrolu mobilních operátorů zaměřenou na oblast získávání a nakládání s osobními údaji, kterou by provedli společně zaměstnanci ČTÚ a Úřadu pro ochranu osobních údajů.

WT100

Koncem předminulého týdne také v režii ČTÚ proběhl workshop, na kterém úřad informoval, jak naložil s připomínkami k problematice síťové neutrality v rámci koncepce Digitální Česko.

„Jestliže původním záměrem Digitálního Česka bylo podpořit síťovou neutralitu, v tom smyslu, aby poskytovatelé nediskriminovali různé druhy datového provozu a své služby přístupu k Internetu omezovali co možná nejméně a jen tam, kde je to skutečně nezbytné a účelné, pak dokument z workshopu, po zapracování připomínek, již usiluje o něco dost jiného: poskytovatelům v zásadě dává volnou ruku k tomu, aby své služby přístupu k Internetu omezovali tak, jak chtějí. Jediné, co se po nich požaduje, je, aby veškerá omezení uvedli ve smluvních podmínkách,“ okomentoval situaci kolem dokumentu zde na Lupě Jiří Peterka. Na workshopu byli přítomni i Ondřej Filip a jeho kolega radní Ondřej Malý, kteří měli na problematiku odlišný názor a síťovou neutralitu hájili.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Konference Radiokomunikace se blíží

Konference Radiokomunikace se blíží

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští