Hlavní navigace

Radnice a internet: na zastupitelstvo přijde pár lidí, záznam na webu zhlédne i tisíc

 Autor: Isifa
Jakub Mráček 13. 2. 2014

České radnice pomalu, ale jistě zpřístupňují informace na internetu. Konference Otvírejme radnice ukázala, kde umí nejlépe zveřejnit rozpočty, smlouvy či zakázky a kde to naopak vázne.

“V létě 2010 jsme tušili, že v několika městech dojde k revoluci – volby nevyhraje zkorumpovaná parta jako předtím, ale lidé, kteří z pozice občanské společnosti pro obec už léta pracují,” uvedl konferenci Oldřich Kužílek. Před tehdejšími volbami nebyl čas na přípravu, od té doby ale zastupitelé i místní aktivisté, kteří chtějí zlepšovat práci radnic, nabrali hodně zkušeností. 

A právě praktické rady, jak, kde a co na radnicích otevírat, se rozhodli zprostředkovat Fond Otakara MotejlaKatedra politologie FMV Vysoké školy ekonomické na konferenci Otvírejme radnice 8. února v Praze. Zúčastnily se jí dvě stovky současných zastupitelů, aktivistů i těch, kteří se teprve chystají na podzim v komunálních volbách kandidovat. 

Technologie pro transparentnost 

Přestože se čtyři panely točily kolem témat, jako jsou veřejné zakázky, volební strategie nebo obecní zpravodaje, červenou nití celého dne byly konkrétní tipy, jak technologie mohou pomáhat transparentní samosprávě. Například při zveřejňování obecních rozpočtů. 

"Lidé mají právo vědět všechno o každé koruně, kterou utratíme,” píše na webu starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Vypadá to sice jako sebe-propagace, ale výsledný produkt je natolik dobrý, že je reklama na místě. Nahlédnout můžete i na dva transparentní účty, které město vede. Jedinou hnidou je, že data nelze snadno stáhnout. Naopak Praha se sice chlubí dynamickým rozpočtem, dynamičnosti si však uživatel příliš neužije.

V debatě k rozpočtům zazněla i klíčová poznámka: většině zastupitelů chybí základní finanční gramotnost. Aby fiskální transparentnost měla smysl, je třeba ji doplnit maximálně srozumitelnou nadstavbou. Dobré pokusy činí Rozpočet veřejně na stránkách projektu Rozpočetobce.cz a také Transparency International Česká republika, zdá se ale, že je třeba přemýšlet ještě nad něčím polopatičtějším.

Smlouvy dobré, zakázky nic moc 

Co se týče zveřejňování smluv, aktuálně prochází parlamentem zákon, který by z něj měl učinit povinnou záležitost. Tlačí ho sice Rekonstrukce státu i řada politiků, v současnosti je to ale stále jen dobrovolné. O to příjemnějším faktem je, že se už teď řada měst snaží smlouvy publikovat, byť výsledky nejsou uspokojivé: například Česká Lípa zveřejňuje smlouvy jako PDF, jména souborů jsou nahodilá a k dispozici nejsou žádná metadata. 

Vzorové je opět Nové Město na Moravě, které sáhlo po bezplatném a funkčním řešení – rozhraní na Portálu veřejné správy. Základní data a metadata jsou k dispozici v XML, celá smlouva i s přílohami je ke stažení v PDF, přičemž URL má logickou strukturu a umožňuje automatické stahování. 

Spíše tragická je zatím úroveň zveřejňování zakázek. I na konferenci oceňované Psáry nepředvádějí z hlediska otevřených dat nic zázračného, protože přílohy jsou pro další hromadné zpracování prakticky nepoužitelné. 

Otvírejme také data 

Čím dál více radnic také využívá online přenosu či záznam z jednání zastupitelstva. Jejich význam nejlépe shrnul Miroslav Iglo z Čelákovic: schůze se fyzicky účastní asi 10 občanů, stream sleduje 200 – 300 lidí a záznam shlédne až tisícovka. Rozdíl tří řádů je impresivní, tím víc, že záznam může pořídit prakticky každé město. 

Dřívější odpor Úřadu pro ochranu osobních údajů byl marný; streamovat i uchovávat videozáznam je jednoznačně legální. Oživení ve spolupráci s Otevřenou společností publikovali k problematice precizní rozbor. Pokud jde o informační otevřenost, sliby se dnes prostě plní snadno. “Mnohdy stačilo dát dokumenty z intranetu na veřejně dostupný web,” shrnuje lakonicky přístup nového vedení černošické radnice starosta Filip Kořínek

Mnohým informacím zveřejňovaným radnicemi by ale prospělo, aby byly ve formátu otevřených dat. Jak ukázala konference, otevřená data nejsou mystérium ani zvláštní úkon pro geeky, zvládne to každý, kdo někdy dal soubor na web. Praktickým příkladem jsou první tři města – Děčín, Opava, Kuřim, kterým s otevíráním dat konzultačně pomáhá Fond Otakara Motejla ve spolupráci s MFF UK a FIS VŠE. Iniciativa má web http://www.otevrenadata.cz/.

Protikorupční desatero 

V posledním panelu reflektovali současní zastupitelé protikorupční desatero, ke kterému se sami před 4 lety zavázali. Petra Kolínská k němu poznamenala, že do jisté míry samozřejmě jde o dokument své doby a že dnes v něm postrádá například participaci občanů. 

KL_HLASOVANI

Trefila hřebíček na hlavičku: zapojování voličů do správy města je skutečně výzvou pro desátá léta. V Česku se v současnosti prosazuje české “FixMyStreet” – Lepší místo. Několik radnic ho přijalo jako nástroj doplňkové komunikace s občany – a soudě ze situace v Kolíně, věc se skutečně daří. 

Aby bylo průhledných radnic v Česku ještě více, vyhlásí na otvírání radnic grantovou výzvu do měsíce i Fond Otakara Motejla. Kromě finančních prostředků Fond chystá i podporu informační – ať už jde o chystanou příručku pro zveřejňování dat pro samosprávy anebo sestřih ze sobotní konference. Do té doby je k dispozici její záznam.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů