Hlavní navigace

RE: Je online žurnalistika méněcenná?

Michal Valášek 2. 10. 2000

Dovolím si reagovat na článek Daniela Dočekala "Je online žurnalistika méněcenná", otištěný minulé úterý na Lupě. A hned na začátku vyřknu svou kacířskou myšlenku: "Ano, online žurnalistika je méněcenná!" Nyní se pokusím tento svůj názor vysvětlit a obhájit, tedy alespoň minimálně co se českého Internetu týče.

Od doby vzniku klasických médií platí jedno zásadní schéma. Existují tři základní skupiny lidí:

  1. ti, kteří noviny čtou
  2. ti, kteří noviny píší
  3. ti, o kterých je psáno

Pronikání těchto tří skupin je poměrně vzácné – jedná se o skupiny celkem izolované. Z hlediska běžného čtenáře tvoří novináři a „ti nahoře“ homogenní masu, která je mu vzdálena.

Překlenout propast mezi čtenářem a novinářem je v případě papírového tisku značně obtížné, nebo se to alespoň zdá. Napsat článek do novin si málokdo troufne, protože je už předem naplněn pocitem méněcennosti – určitě to nebude tak dobré, aby to otiskli.

V případě internetových periodik je situace jiná – vzhledem k tomu, že na rozdíl od tištěných médií zpravidla nebývají omezeny rozsahem, jsou jejich měřítka poněkud měkčí, mohou si dovolit publikovat cokoliv, co má nějakou minimální přijatelnou úroveň a nemusejí se starat o to, aby se jim to „vešlo na stránky“.

Pokud už se najde člověk, který chce psát a je vydavatelstvím tištěného periodika odmítnut, dost dobře s tím nemůže nic dělat (pokud neuspěje u konkurence). Začít sám vydávat noviny je dosti obtížné a zejména nákladné. Naopak, vydávat online periodikum je velice snadné – je to záležitost investice v řádu stokorun a dostatku času – nikdo vám tudíž nemůže zabránit v tom, abyste publikovali cokoliv – byť byste byli žákem základní školy bez elementárních znalostí pravopisu a rozhodli se tvořit server, jehož design je ukradený úplně a obsah z poloviny, přičemž ta druhá je tvořena převážně chybami.

Praktickým důsledkem toho je, že v případě českých online médií se výše uvedené kategorie a) až c) celkem prolínají. Je dost píšících čtenářů a autoři článků jsou i lidé, o nichž se píše v článcích konkurenčního webu.

Díky tomu jsou online média osobnější a drzejší. Autoři článků nedodržují zaběhnuté postupy, rituály a díky tomu se vymykají z houfu označeného novináři. Většina českých zpravodajských webů (nepočítáme-li WWW podobu tištěných médií) jsou navíc projekty vzniklé svého času z čirého šílenství a nadšení jedné osoby a s touto osobnou jsou nerozlučně spjaty, byť už je situace dávno jiná. Takže Neviditelný pes = Ondřej Neff, Mobil server = Patrick Zandl, Lupa = Marek Antoš, Svět namodro = Daniel Dočekal a podobně.

Pokud si sečteme pozadí internetových médií, proslulou ignoranci Internetu jako takového ze strany našich politiků, obtížnější přeměnu online obyvatelstva (nebo alespoň toho, co je za online obyvatelstvo zpravidla považováno) ve zmanipulovatelné stádo a obvyklou nechuť oficiálních míst cokoliv řešit e-mailem (základní komunikační prostředek online žurnalisty), vyjde nám přibližně nula. Jinými slovy – ať si Daniel Dočekal na tom svém webu plácá játra, jak jen uzná za vhodné, protože to způsobí menší škodu, než kdybychom o tom kterém průseru cosi řekli. Protože pak by to mohla nedejbože vyčenichat televize a to by bylo teprve tóčo.

KL_HLASOVANI

Podle mého názoru internetová média jsou svou filozofií něco jiného než klasické noviny, rozhlas, televize. Klasická média jsou v podstatě cestou jednosměrnou – autor článku něco „ex cathedra“ vykládá a čtenáři informace přijímají. Oproti tomu média internetová jsou spíše platformou k diskusi, jsou méně závislá na lidech, o nichž píší, a více na svých čtenářích.

Bohužel řada lidí si dosud neuvědomila, že svět se mění, a to čím dál tím rychleji. Že obvyklé vzorce a modely přestávají platit. A někteří tiskoví mluvčí, ministři a vůbec „lidé ze skupiny c)“ si to bohužel uvědomí teprve tehdy, až se ošklivě spálí.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety