Hlavní navigace

RE: Smlouva o registraci domény v TLD .cz je zřejmě neplatná

Jiří Dohnal 5. 12. 2001

Smlouva o registraci doménového jména v TLD .cz je zřejmě neplatná, tvrdí ve svém článku (zveřejněném minulý týden na Lupě) Ján Matejka. Tvrzení vyvolalo bouřlivou debatu a někteří diskutující volali po odpovědi správce národní domény. Přinášíme vám tedy reakci Jiřího Dohnala, výkonného ředitele CZ.NIC.

V pondělí 26.11.2001 uve­řejnila Lupa článek Jána Matejky Smlouva o registraci domény v TLD .cz je zřejmě neplatná. Je v tom asi velký kus ironie, že jsem se o článku dozvěděl právě ve chvíli, kdy jsem v posluchárně Masarykovy koleje ČVUT připravoval zahájení semináře pro asi sto největších zákazníků sdružení CZ.NIC. Na jaké téma? Nová pravidla registrace a nová pravidla komunikace.

Článek jsem samozřejmě četl až odpoledne. To už byla na webu Lupy debata v plném proudu. No, debata. Část respondentů argumentuje věcně a těm patří uznání mé a mohu snad napsat i uznání ostatních. Z některých příspěvků však čiší cosi, co neumím přesně pojmenovat. Ale rozhodně považuji jejich autory za zbabělce, když se neumí ani podepsat plným jménem pod svůj názor.

Ale zpět k článku pana Matejky. Chci mu za něj poděkovat. Jsem přesvědčen, že autor byl veden upřímnou snahou pomoci. A řečeno slovníkem dnešní mládeže: „Pěkně nám to nandal.“ Nejsem právník, a proto nemohu přinášet právnické protiargumenty, polemiky či dokonce filipiky. Jenom chci vypíchnout jeden moment.

CZ.NIC vyhlásil nová pravidla procesu registrace platná od 1.3.2002. Co ho k tomu vedlo? Jednak problém české internetové kotliny zvaný „spekulativní registrace domén“ a také signály z různých stran, že stávající smluvní proces nesnese absolutorium.

Tedy musím se přiznat, že vyjádření našich kritiků či rádců nebyla tak diplomatická, jako jsem si dovolil uvést pro oživení textu já. Takže CZ.NIC přichází se změnou. A pan Matejka o ní ví, odvolává se přece v textu na její vyhlášení. To znamená, že svůj článek psal až po 8. listopadu, tedy po zveřejnění pravidel na www.nic.cz .

Nečekal jsem, že si přečteme nějaký oslavný traktát. Mrzí mě ale, že pan Matejka existenci nových pravidel „odbyl“ pouze konstatováním: „(…) že v podstatných bodech se nová pravidla neliší od pravidel předchozích (a částečně lze tedy na ně aplikovat i výtky v článku uvedené).“ Citát je pouze volný, jeho smysl jsem snad ale dodržel. Proti jeho obsahu musím však důrazně protestovat.

MIF16

Právě nejzávažnější připomínku – možný výklad neurčitosti, kdo podává návrh na uzavření smlouvy – nová pravidla jednoznačně řeší. Ostrý a nesmlouvavý odsudek pana Matejky si lze vyložit např. tak, že posudek na původní pravidla vypracoval před zveřejněním nových pravidel a protože si byl vědom pracnosti srovnání, spokojil se konstatováním: „K bližší právní analýze těchto dvou dalších variant zde již bohužel není prostor.“

Pokud jsme soudní lidé, pak připustíme, že žádné lidské konání není dokonalé. Takže i CZ.NIC má co zlepšovat. A možná, že víc než ostatní okolo něj. Definování nových pravidel je z tohoto pohledu podle mého názoru správným krokem. Pojďme tedy hodnotit, co změna přinese dobrého (a třeba také i špatného) české internetové veřejnosti. A co dalšího možná ještě ani nebylo pojmenováno a přitom to uživatelům znepříjemňuje život. To je směr, kterým se CZ.NIC vydal. Chcete se připojit?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?