Hlavní navigace

readme.txt: Internet do škol začal prověřovat NKÚ

Mirek Zeman

Ze společnosti MobilMedia unikly výsledky předplatného na BonusWebu ˙ Druhý největší americký poskytovatel WorldCom požádal o ochranu před věřiteli ˙ Poslední valná hromada CZ.NIC rozhodla, že notářsky ověřená písemná žádost bude od 1.9.2002 nutná také pro změnu údajů kontaktní osoby a subjektu.

Pondělí – Ze společnosti MobilMedia neoficiální cestou unikly první výsledky zavedení předplatného na serveru o počítačových hrách BonusWeb. Podle těchto údajů má v současné době BonusWeb přibližně 230 předplatitelů. Od tohoto čísla je nutné odečíst bartery, dárky a „firemní předplatné“. Z těch zbývajících tvoří 18,5 procent měsíční předplatné, 25,5 procent několikaměsíční předplatné, 43 procent roční předplatné a 13 procent roční předplatné „+“. Denně přibývají dva až pět předplatitelů.

Tato čísla zatím nemají zásadní vypovídající hodnotu, protože celá statistika je dosud zkreslena třemi významnými faktory: počátečním náporem, probíhajícími prázdninami a osamocením na trhu. Nejdůležitější je osamocení na trhu znamenající nekonkurenci v předplatném. Jinými slovy: Zatím si ještě čtenáři nemusí vybírat, zda svoji pětistovku investují do BonusWebu, Doupěte, games.tiscali.cz či libovolného serveru v libovolném oboru. Prvních oficiálních dat bychom se měli dočkat v září.

Udělejte si názor sami:

Pondělí – Druhý největší americký poskytovatel meziměstského telekomunikačního spojení WorldCom požádal v neděli o ochranu před věřiteli na základě 11. článku amerického zákona o bankrotech. Před necelým měsícem přiznal nezákonné zaúčtování 3,85 miliardy dolarů, o které nadhodnotil své příjmy. Krach WorldComu, jehož aktiva dosahují 107 miliard dolarů, zastínil pád energetického koncernu Enron, jehož hodnota v době vyhlášení bankrotu dosahovala 63,4 miliardy dolarů. [zdroj]

Co to znamená? Ekonomové znovuobjevují dílo Josepha Schumpetera, který hovořil o „tvořivé destrukci“ jakožto nezbytné podmínce vzestupu. V bouři událostí – jako jsou získávání rozhodujícího balíku akcií ve firmě, zabavování majetku, reorganizace, bankroty a rozjezdová údobí – dostává celá nová ekonomika, ve srovnání se starou dýmající ekonomikou, i novou strukturu, která je od té předchozí na světelné roky vzdálena svou větší diverzifikací, rychlostí změny a komplexností.

Udělejte si názor sami:

Čtvrtek – Podle informací obsažených v článku Zabiják UMTS dorazil: ČR dostane bezdrátovou Wi-Fi síť na Technetu by se první komerční aktivity měly rozběhnout v září letošního roku. Budou pocházet z dílny společnosti VanCo.net, která se zabývá výstavbou bezdrátové infrastruktury (mj. právě v kancelářích firmy MobilMedia, vydavatele Technetu). Prvních 16 přístupových bodů je plánováno v oblasti Václavského náměstí a I.P. Pavlova. Do konce roku by jich v Praze mělo být kolem stovky.

Pokud je mi známo, tak v České republice na poli Wi-Fi existuje zatím pouze nadšenecký projekt CZFree.Net. Řada poskytovatelů internetového připojení nasazení Wi-Fi v Praze zkoušela, nicméně v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz je problém s velkým zarušením, s nímž se snáze vypořádají zařízení dle normy 802.11 (1997) využívající FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) než ta pracující na standardu 802.11b (1999) a používající DSSS, čili Direct Sequence Spread Spectrum. Uvidíme, jak si VanCo.net se zarušením poradí.

Udělejte si názor sami:

Čtvrtek – Poslední valná hromada správce národní domény CZ.NIC pořádaná 20.6.2002 rozhodla, že notářsky ověřená písemná žádost bude od 1.9.2002 nutná nejen pro převod a zrušení domény, ale také pro změnu údajů kontaktní osoby a subjektu. Přístup k technickým údajům, kde dochází ke změnám nejčastěji, bude naštěstí nadále možný skrze formulář na internetové stránce CZ.NIC. Důvodem tohoto počínání je několik pokusů o podvodné převzetí domény, které byly zachyceny (konkrétně se jednalo o dva potvrzené a jeden neurčitý).

Co asi člověka na první pohled nejvíce zarazí, je primitivní systém, jaký bude od 1.9.2002 aplikován. Vyhotovit žádost, nechat si ji orazítkovat a pak s prosíkem na CZ.NIC. Těch 50 korun vezmi čert, ale kdo si může dovolit pobíhat půl dne po úřadech? Někteří členové sdružení na valné hromadě navrhovali použití elektronického podpisu, ale návrh byl zamítnut. Navíc nikoho nenapadlo, že v noci z 21. na 22.9.2002 dojde k přečíslování, takže následně budou muset provést změnu kontaktních údajů téměř VŠICHNI.

Udělejte si názor sami:

Pátek – Projekt Internet do škol i další části Státní informační politiky ve vzdělávání začal prošetřovat Nejvyšší kontrolní úřad. Důvodem byla řada pochybností, které dosavadní postup při vybavování škol počítači s přístupem k Internetu provázely, řekla novinářům ministryně školství Petra Buzková. Dodala, že z výsledku šetření vyvodí odpovídající závěry. „Je potřeba navrátit důvěru tomu, co se dosud udělalo. Věřím, že přes určitou neprůhlednost na začátku nebude projekt diskvalifikován,“ uvedla ministryně.

Petra Buzková je ženskou alternativou ministra vnitra Stanislava Grosse. Jedná se o novou generaci politiků, která na rozdíl od té předchozí má dokonale pod kontrolou svoji mediální image. Tj. veškeré jejich vystupování v médiích i způsob, jakým o nich média referují, je veskrze pozitivní. Příkladem může být projekt Internet do škol. Přestože zprávu o tom, že je prošetřován Nejvyšším kontrolním úřadem přinesla již před měsícem všechna média, ministerstvo školství považovalo za nutné to znovu připomenout. A ČTK opět nezklamala.

Udělejte si názor sami:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat