Hlavní navigace

readme.txt: Napster vstává z mrtvých (...znovu)

Ondřej Tolar

Množí se domácnosti s digitální přípojkou ISDN . Splátka za Internet do škol je velmi pochybná . Staré telefonní karty nahradí multifunkční Trick . Alternativní operátoři bijí na poplach kvůli ADSL . KPNQwest pomalu krachuje . Český Telecom je nespokojen s rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu.

Pondělí – Již poněkolikáté zemřelý Napster opět vstává z mrtvých. Nejznámější síť peer-to-peer šla do konkursu se všemi náležitostmi a obratem ji získal německý mediální koncern Bertelsmann. Za firmu zaplatil nakonec méně, než nabízel. Z původních 16,5 milionů dolarů, nyní to zbylo jen osm milionů dolarů. Napster tak utekl hrobníkovi z lopaty jen proto, že si na ni sám dobrovolně sedl, což byla ostatně součást plánu.

Udělejte si názor sami:

Pondělí – Podle zveřejněných výsledků Českého Telecomu roste každoročně o stovky procent počet domácností, které mají nainstalovánu přípojku ISDN. Zatímco do konce roku 1997 Český Telecom zavedl 195 linek, na konci roku 2001 to bylo již 81 tisíc přípojek. To znamenalo meziroční nárůst o 250 procent. V dubnu letošního roku firma v bytech provozovala 81.067 linek. To se jim to chlubí, když mají dominantní postavení na trhu.

Úterý – Generální dodavatel projektu Internet do škol, konsorcium AutoCont / Český Telecom, si naúčtoval 149,999 milionu korun za to, že školám rozeslal jednoduché dotazníky a pak je seřadil podle toho, kolik mají počítačů a zda a jak jsou připojeny k Internetu. Alespoň tak to ministr Eduard Zeman píše v dokumentu, který předložil vládě a jenž se týká „získání informací ve školských zařízeních a setřídění škol podle jejich vybavenosti“.

Udělejte si názor sami:

Internet do škol je poněkud drahý (e-komerce) Ministerstvo zaplatilo 150 milionů za levný průzkum (ČTK) Splátka za školní internet budí pochybnosti (MF Dnes)

Středa – Od 1. června může poslat z ulice textovou zprávu na mobilní telefon nebo email i ten, kdo u sebe mobil nenosí. Stačí, aby byl nablízku jeden z 14.200 nejno­vějších telefonních automatů Českého Telecomu a zákazník měl v kapse čipovou kartu Trick. Zavedením této služby chce Český Telecom k moderním formám komunikace přimět i ty, kteří si nechtějí koupit mobilní telefon. Dominantní operátor pevných linek očekává, že z jeho automatů lidé měsíčně pošlou alespoň 100 tisíc textových zpráv.

Udělejte si názor sami:

Středa – Alternativní telekomunikační operátoři bijí na poplach před hrozícím nebezpečím, že Český Telecom zneužije svého dominantního postavení a vytvoří si nový monopol v oblasti služeb ADSL. Obrátili se již na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a nyní apelují i na veřejnost. Český Telecom tvrdí, že nic takového se nechystá. Současně argumentuje tím, že nikdo z konkurenčních telekomunikačních operátorů sám ADSL nezavádí.

Udělejte si názor sami:

Čtvrtek – Společnost KPNQwest podala žádost o soudní ochranu před věřiteli podle nizozemského zákona o bankrotu a nutně potřebuje k přežití novou finanční injekci. Firma je jedním z telekomunikačních operátorů, kteří se dostali do problémů, když poptávka po telekomunikačních službách nesplnila přehnaná očekávání. V nedávné minulosti vzali za své kupříkladu Global Crossing či Williams Communications.

Udělejte si názor sami:

Pátek – Českému Telecomu se nelíbí poslední rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o nových cenách propojení pro vytáčený přístup k Internetu. Zatímco alternativní telekomunikační operátoři pokládají verdikt ČTÚ za krok k rozvoji Internetu v České republice, Český Telecom jej považuje za pravý opak s tím, že jde proti zájmu uživatelů. Jak uvedl mluvčí společnoti, firma nyní analyzuje dopady rozhodnutí.

Udělejte si názor sami:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: 7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)