Hlavní navigace

readme.txt: Raketový Internet za pozemské ceny

Mirek Zeman

ČTÚ si pro prodej UMTS vybral firmy, které se samy přihlásily ˙ "Interstitials" si na českém Internetu začínají získávat oblibu ˙ Triviální nedostatky vyřadily pět ze šesti zájemců o Internet do škol ˙ Deutshe Telekom chystá "MikroMoney" ˙ Tomáš "Baldachýn" je hnůj (-jxd) ˙ TelSource prodá podíl v Českém Telecomu a zaplatí pokutu

Při prodeji licencí třetí generace mobilních sítí UMTS bude Českému telekomunikačnímu úřadu radit jedna ze čtyř oslovených firem. Ještě nedávno přitom zástupci úřadu tvrdili, že vypíší výběrové řízení. Poradce vzejde z firem Linklaters, United Talent Central Europe, CEA Investment a Central Europe Trust. Není bez zajímavosti, že vyjma první z nich, která je mezinárodní právnickou firmou, nejde o známé firmy z oboru poradenství. Tři zbývající byly zapsány do obchodního rejstříku až letos. Český telekomunikační úřad si totiž údajně vybral firmy, které za ním samy přišly. [Lupa]

Jihokorejci jsou nejaktivnější na Internetu – na jedno připojení tam stráví 42 minut, zatímco průměr je 31,5 minuty (Nielsen/NetRa­tings)

Nový reklamní formát s podivným anglickým názvem „Interstitials“ si na českém Internetu začíná získávat stále větší oblibu a k jeho používání se uchyluje podstatně více médií. Začátkem minulého týdne to byly především internetové servery Lupa, Peníze a Redbox s tajemnou reklamou, kterou čtenáři pojmenovali „rozžhavené vidle“, a koncem týdne následoval i původně nekomerční internetový weblog Kompost. Zatím není příliš zřejmé, kdo je oním štědrým inzerentem, nicméně rýsující se logotyp nápadně připomíná značku jednoho z předních světových výrobců automobilů (viz obrázky).

399

Původní středeční „Interstitial“ na serveru Lupa (vlevo) začal v pátek na weblogu Kompost (vpravo) nabývat konkrétnějších obrysů.

Nejpopulárnějším způsobem online placení zboží zůstává v ČR dobírka. Využívá ji 67,1 % aktivních uživatelů Internetu (TN Sofres)

Až triviální nedostatky vyřadily ve středu pět ze šesti zájemců o několikamili­ardovou zakázku ministerstva školství s názvem Internet do škol. Například firma Contactel byla vyloučena proto, že neměla zalepenou obálku se svojí nabídkou. Advokát Tomáš Sokol, který byl členem komise pro otevírání obálek, řekl, že ho „triviální chyby v nabídkách“ překvapily a neumí si je vysvětlit. Poslanec Vladimír Mlynář (US) výběrové řízení označil za frašku. Nezalepená obálka, nabídka v češtině i angličtině, chybějící cena bez DPH. Kvůli těmto chybám neprošlo ve středu pět ze šesti společností. [Lupa]

Vláda USA prodala po Internetu zboží za 3,6 miliardy dolarů, zatímco jednička v tomto oboru Amazon.com jen za 2,8 miliardy (Bloomberg)

Německý telekomunikační operátor Deutsche Telekom se rovněž chystá vkročit na horkou půdu placení po Internetu. Závěrem tohoto roku se v Německu začnou prodávat tzv. „MicroMoney“. Bude se jednat o standardní plastovou kartu (stejnou, jaká je určena pro volání z veřejných telefonních automatů), na níž bude uvedeno unikátní číslo a která by se měla prodávat běžně v trafikách nebo u benzínových čerpadel. Karta bude „nabita“ určitým obnosem peněz a do výše tohoto obnosu s ní budete moci platit po Internetu (a samozřejmě telefonovat). Největší zájem zřejmě projeví milovníci anonymní placené pornografie.

Do konce příštího roku by úřady v ČR měly lidem nabídnout možnost vyřídit si prostřednictvím Internetu nejméně 10 % správních úkonů (SIP)

Český Telecom nabídne uživatelům euroISDN čtyři cenové programy, určené pro připojení k Internetu – ušetříte údajně až 40 procent nákladů. Pomineme-li však značnou slevu za noční volání, jedná se o úpravu ryze kosmetickou. Podstatně zajímavější je leták s názvem Raketový Internet za pozemské ceny, který někteří zákazníci Českého Telecomu našli minulý týden ve schránce. Obsahuje následující rovnici: Rychlost běžné telefonní linky s modemem je 33,6 kbit/s (!), rychlost superlinky euroISDN2 je 2×64 kbit/s. Koupíte-li si superlinku euroISDN2, ušetříte 50 % nákladů za připojení k Internetu! [Lupa]

Hlavním terčem čínské cenzury jsou na Internetu stránky britské BBC, americké CNN a amerického deníku The New York Times (EFE)

Zajímavá přestřelka se odehrála tento týden mezi internetovým deníkem Svět namodro a weblogem Kompost. Vše začalo pohoršeným pondělním článkem Tomáš „Baldachýn“ Baldýnský je hnůj!, kterým oslavil svůj návrat do komunity internetový guru Jiří X. Doležal. (Doležal se pohoršuje nad tím, že si Baldýnský dělá legraci ze zmláceného mrzáka Jirky Ždára, toho času bytem na Hlavním nádraží – jehož fotografii přitom sám Reflex přičinlivě použil ve vlastní reklamní kampani.) Svět namodro začal na článek točit banner, načež Kompost po neúspěšné žádosti o jeho stažení kontroval bannerem vlastním (viz obrázky).

405

Oficiální banner serveru „Svět namodro“

406

Oficiální banner serveru „Kompost“

V letošním roce se předpokládá meziroční zvýšení prodeje mobilních zařízení o více než 20 % (ARC Group)

Stát se dohodl s TelSource, že společně prodají nadpoloviční podíl v Českém Telecomu. Výnos z prodeje 51 procent akcií si rozdělí. Třetinu dostane TelSource a zbytek stát. TelSource jako odcházející strategický partner se smířil i s tím, že zaplatí dvousetmilionovou pokutu za neplnění rozvojových cílů. Jedním z kandidátů na koupi je francouzská Vivendi a druhým španělská Telefonica. Ostatním, původně žhavým kandidátům a velkým evropským telekomunikačním firmám chybějí peníze, protože společnosti vykrvácely při získávání licencí na provoz mobilních sítí třetí generace UMTS. [Lupa]

Česká spořitelna očekává, že by služeb jejího online bankovnictví mohlo do konce roku využívat přibližně deset tisíc klientů (ČS)

Závěrem kódovaná zpráva pro příznivce Nové ekonomiky a věřitele Private Investors (cedule nebyla součástí původní expozice).

402

403

Celosvětový prodej mobilních telefonů dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 96,7 milionu jednotek (Gartner Dataquest)
Našli jste v článku chybu?

7. 6. 2001 9:33

To je fuk (neregistrovaný)
JXD neni lamer ale magor (nechci neslusne psat curak).

6. 6. 2001 10:10

elidor (neregistrovaný)
citace: ...internetový guru Jiří X. Doležal. ... konec citace.

JXD neni guru, ale lamer!

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu