Hlavní navigace

readme.txt: Sex, lži a TV Nova

Mirek Zeman 5. 8. 2002

Mlynář chce přispět na erotické stránky ˙ Server Czechware obeslal 100.000 uživatelů Internetu svým bulletinem ˙ UPC Česká republika zvýší od září základní měsíční cenu za připojení k Internetu přes kabelovou televizi ˙ Poslanci si mohou koupit doménu tvořenou svými nacionály.

Pondělí – Ministr bez portfeje Vladimír Mlynářrozhovoru pro Hospodářské noviny řekl: „Když se bude dobře rozvíjet liberalizované telekomunikační prostředí, tak by se u nás mohl prosadit paušální poplatek za připojení. Stát má navíc možnost ovlivňovat rozvoj Internetu přes daňovou politiku. Budu proto podporovat, aby si mohly fyzické osoby z daní odepsat platby za datové přenosy.“ Reportér TV Nova si z celého rozhovoru vybral právě poslední větu (…) a v reportáži se pak zaměřil na to, aby vykreslil nápad jako úplný nesmysl.

Nejsem s to posoudit, do jaké míry byla reportáž směsí snahy o skandalizaci „za každou cenu“ a lidské blbosti. Počínaje použitím zdrojů (Navrcholu je služba a nikoli objektivní žebříček návštěvnosti českého Internetu) a konče demagogickou myšlenkou, že protože je pornografie nejnavštěvovanějším obsahem webu, budou její nekonzumenti díky odpisům doplácet na konzumenty. To snad ani nemohl být produkt lidské dedukce. Nejhorší je, že průměrný divák to počínaje pondělkem bude mít za bernou minci.

Udělejte si názor sami:

Pondělí – Do zajímavé akce se na poli spammingu pustil server Czechware, který obeslal 100.000 uživatelů Internetu svým bulletinem, jež obsahuje: „V souladu se zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění zákona č. 138/2002 Sb., dovolujeme si Vás požádat o vyjádření souhlasu se zasíláním bulletinů ze strany naší společnosti. (…) V případě, že neobdržíme uvedený email do 30ti kalendářních dnů ode dne odeslání tohoto emailu, budeme to považovat za Váš souhlas se zasíláním bulletinů.“

Předpokládaný souhlas je zajímavý institut. Nejvíce je tento výraz znám z diskuse o odběru tkání za účelem transplantace. Je zde obecně přijímán předpokládaný souhlas. Tedy skutečnost, že pokud by byl pacient za života dotazován, že by s odnětím tkání k záchraně života jiného souhlasil. Případ Czechware je však stejně absurdní, jako kdybyste se v již zmíněné nemocnici za života probudili s vyoperovanou ledvinou a upozorněním, že pokud si do oběda nebudete písemně stěžovat, odeberou vám další orgány.

Udělejte si názor sami:

Středa – Společnost UPC Česká republika zvýší od září základní měsíční cenu za připojení k Internetu přes kabelovou televizi o deset procent, na 1.080 korun. Jak uvedla ČTK, zdražení se bude týkat pouze nabídky připojení rychlostí 128 kb/s pod názvem Mistral Home. Cena připojení vyššími rychlostmi se nezmění. Změna bude zákazníkům UPC oznámena v dopise, který je v současné době rozesílán. Současní uživatelé nabídky Mistral Home budou až do konce roku platit v rámci věrnostní slevy dosavadní cenu, tedy 980 korun měsíčně.

UPC zvýšení ceny zdůvodnila investicemi do zvyšování kvality a kapacity připojení i rostoucími náklady. Samotné zdůvodnění není tak nelogické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Společnost UPC historicky vznikla skoupením a spojením firem Dattelkabel, KabelNet a Kabel Plus. Díky tomu si jakýkoli další krok žádá masivní investice do infrastruktury. A navíc je veřejným tajemstvím, že nemalé procento lidí používá kabelový Internet k tahání filmů, hudby a warezu.

Udělejte si názor sami:

Středa – Poslanci si mohou koupit doménu tvořenou svými nacionále. Nabídku ovšem neučinil poskytovatel webhostingu, ale podnikatel, jenž více než 100 domén zaregistroval. Nyní poslance obesílá a doménu nabízí za několikanásobnou cenu. Podle poslanců (…) se jedná o hyenismus. Zástupce firmy uherskobrodského podnikatele Jiřího Salajky, jenž domény zaregistroval, je však jiného názoru. Domény podle Jiřího Košuta ležely několik let netknuty a zaregistrovat je mohl každý.

WT100

Celá akce nápadně připomíná snahu podvodníků o prodej Karlštejna z jednoho českého filmu. Jiří Salajka měl sice domény zaregistrovány, nebyly ovšem dosud zaplaceny, takže nabízel něco, co mu nepatřilo. Poslanci se nechali slyšet, že uvažují o schválení zvláštního zákona, který by obchodu se jmény známých osob zamezil Podobná legislativa by přitom mohla vést ke spoustě neštěstí. Je proto nutno pochválit správce národní domény CZ.NIC, který výše uvedené pohotově ozřejmil tiskovou zprávou a snad tak předešel nějaké katastrofě.

Udělejte si názor sami:

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se