Hlavní navigace

Řecká krize zpomalila expanzi obchodu VašeČočky. Problémy mají i další firmy

 Autor: Shutterstock
Jan Beránek 21. 7. 2015

Přelom školního roku a prázdnin proměnil Atény po dvou tisíciletích opět v město, které ovlivňuje svým rozhodnutím celou Evropu. Dotklo se to i on-line byznysu.

Řecké banky se pomalu otevírají a zvyšují se i limity, které dosud omezovaly výběry z bankomatů. Pro internetový byznys to znamená naději na oživení obchodování. Pro některé e-shopy totiž vyvrcholení řecké krize přišlo zrovna v době, kdy probíhala jejich evropská expanze. 

„Našim primárním cílem je pro tento rok expandovat co nejvíce v rámci Evropské unii. Její výhody jsou především v tom, že dokážeme takto z jednoho místa obsloužit do tří dní zákazníky ze skoro celé Evropy,“ tvrdí Tomáš Bártek, marketingový ředitel serveru VašeČočky.cz s tím, že Řecko je jednou z mála zemí v EU, kde obchod dosud nepůsobí. Navíc podle prvních analýz nebyla země z Peloponéského poloostrova tak konkurenční jako jiné evropské trhy. 

E-shop chtěli otevřít už na začátku července. „Ve stejném období ale začalo zavírání bank a omezený přístup Řeků ke kapitálu a proto jsme se rozhodli raději náš obchod v takové chvíli neotevírat. Takže už to posouváme skoro 3 týdny,“ vysvětluje Bártek. Stopka se týká ale jen Řecka, minulý týden totiž otevřeli obchod v Rumunsku a hledají další nové trhy. 

Situaci pro tuzemskou centrálu sleduje v každé zemi kontaktní osoba, díky které má Bártek a jeho tým přehled o dění v Aténách. „Máme country manažera, který je rodilý mluvčí a který má v dané zemi rodinu, známé a kamarády. Tedy, mimo zahraničních a českých médií, je naším hlavním informačním zdrojem tento člověk,“ dodává. 

Nestálé euro

VašeČočky ale nejsou jedinou firmou, která má s následky situace v Řecku problémy. „Řecko patří k našim menším trhům, máme tam desítky tisíc zákazníků. Nicméně i tak nás řecká krize stojí v řádu statisíců korun. V prvních dnech, kdy země omezila platby na zahraniční účty, jsme prodlužovali prémiové balíčky a domény na naše náklady,“ tvrdí Ondřej Uhlíř, country manager Webnode s tím, že zatím v Řecku služby nabízí bez omezení a čekají, jak se situace dále vyvine. 

Řecko ovlivňuje obchod ale i nepřímo. „Řecko jako takové nás příliš neovlivnilo, minimálně ne z pozice svého trhu. Mnohem zásadnější je ale pro nás nestálé euro v důsledku krize,“ komentuje situaci na trhu Lucie Brešová z brněnského Skypickeru. 


Zdroj: Měšec.cz

Podobné obavy má taktéž brněnský Mautilus. „V Řecku prozatím své klienty nemáme. Obecně však můžeme říct, že vzhledem k poklesu kurzu eura vůči české koruně se snižuje naše zahraniční konkurenceschopnost. Tento fakt je pro nás, respektive pro firmu tvořící 80 procent obratu v zahraničí, poměrně důležitý,“ tvrdí provozní ředitel společnosti Mautilus Ivan Bradáč.

Zatím jede on-line tolerance

České firmy nejsou samozřejmě výjimkou. Hned od počátku krize přestal řeckým uživatelům fungovat PayPal. V posledních momentech před uzavřením bank zaznamenaly významný zájem o obchodování z Řecka bitcoinové burzy

EBF16

Podle šéfa serveru Bitcoin.de Olivera Flaskaempera poskočily během posledního týdne před uzavřením přeshraničního bankovního styku obchody Řeků s bitcoinem o 79 %. A německá burza není jediná. Čtyřicetiprocentní nárůst hlásil i čínský server LakeBTC.

Podobně jako Webnode nad řeckými problémy mhouří oko i Apple. Ten dal svým řeckým uživatelům iCloud 30 dní zdarma. Pokud by ale nakonec měsíční poplatek nezaplatili, tak by se jim prostor smrkl na 5 GB. Pokud se ale uživatelům nepodaří zaplatit ani poté, tak o větší iCloud přijdou.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

120na80.cz: Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí