Hlavní navigace

Řecká krize zpomalila expanzi obchodu VašeČočky. Problémy mají i další firmy

 Autor: Shutterstock
Jan Beránek 21. 7. 2015

Přelom školního roku a prázdnin proměnil Atény po dvou tisíciletích opět v město, které ovlivňuje svým rozhodnutím celou Evropu. Dotklo se to i on-line byznysu.

Řecké banky se pomalu otevírají a zvyšují se i limity, které dosud omezovaly výběry z bankomatů. Pro internetový byznys to znamená naději na oživení obchodování. Pro některé e-shopy totiž vyvrcholení řecké krize přišlo zrovna v době, kdy probíhala jejich evropská expanze. 

„Našim primárním cílem je pro tento rok expandovat co nejvíce v rámci Evropské unii. Její výhody jsou především v tom, že dokážeme takto z jednoho místa obsloužit do tří dní zákazníky ze skoro celé Evropy,“ tvrdí Tomáš Bártek, marketingový ředitel serveru VašeČočky.cz s tím, že Řecko je jednou z mála zemí v EU, kde obchod dosud nepůsobí. Navíc podle prvních analýz nebyla země z Peloponéského poloostrova tak konkurenční jako jiné evropské trhy. 

E-shop chtěli otevřít už na začátku července. „Ve stejném období ale začalo zavírání bank a omezený přístup Řeků ke kapitálu a proto jsme se rozhodli raději náš obchod v takové chvíli neotevírat. Takže už to posouváme skoro 3 týdny,“ vysvětluje Bártek. Stopka se týká ale jen Řecka, minulý týden totiž otevřeli obchod v Rumunsku a hledají další nové trhy. 

Situaci pro tuzemskou centrálu sleduje v každé zemi kontaktní osoba, díky které má Bártek a jeho tým přehled o dění v Aténách. „Máme country manažera, který je rodilý mluvčí a který má v dané zemi rodinu, známé a kamarády. Tedy, mimo zahraničních a českých médií, je naším hlavním informačním zdrojem tento člověk,“ dodává. 

Nestálé euro

VašeČočky ale nejsou jedinou firmou, která má s následky situace v Řecku problémy. „Řecko patří k našim menším trhům, máme tam desítky tisíc zákazníků. Nicméně i tak nás řecká krize stojí v řádu statisíců korun. V prvních dnech, kdy země omezila platby na zahraniční účty, jsme prodlužovali prémiové balíčky a domény na naše náklady,“ tvrdí Ondřej Uhlíř, country manager Webnode s tím, že zatím v Řecku služby nabízí bez omezení a čekají, jak se situace dále vyvine. 

Řecko ovlivňuje obchod ale i nepřímo. „Řecko jako takové nás příliš neovlivnilo, minimálně ne z pozice svého trhu. Mnohem zásadnější je ale pro nás nestálé euro v důsledku krize,“ komentuje situaci na trhu Lucie Brešová z brněnského Skypickeru. 


Zdroj: Měšec.cz

Podobné obavy má taktéž brněnský Mautilus. „V Řecku prozatím své klienty nemáme. Obecně však můžeme říct, že vzhledem k poklesu kurzu eura vůči české koruně se snižuje naše zahraniční konkurenceschopnost. Tento fakt je pro nás, respektive pro firmu tvořící 80 procent obratu v zahraničí, poměrně důležitý,“ tvrdí provozní ředitel společnosti Mautilus Ivan Bradáč.

Zatím jede on-line tolerance

České firmy nejsou samozřejmě výjimkou. Hned od počátku krize přestal řeckým uživatelům fungovat PayPal. V posledních momentech před uzavřením bank zaznamenaly významný zájem o obchodování z Řecka bitcoinové burzy

WT100

Podle šéfa serveru Bitcoin.de Olivera Flaskaempera poskočily během posledního týdne před uzavřením přeshraničního bankovního styku obchody Řeků s bitcoinem o 79 %. A německá burza není jediná. Čtyřicetiprocentní nárůst hlásil i čínský server LakeBTC.

Podobně jako Webnode nad řeckými problémy mhouří oko i Apple. Ten dal svým řeckým uživatelům iCloud 30 dní zdarma. Pokud by ale nakonec měsíční poplatek nezaplatili, tak by se jim prostor smrkl na 5 GB. Pokud se ale uživatelům nepodaří zaplatit ani poté, tak o větší iCloud přijdou.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Podnikatel.cz: Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin