Hlavní navigace

Řecká krize zpomalila expanzi obchodu VašeČočky. Problémy mají i další firmy

 Autor: Shutterstock
Jan Beránek 21. 7. 2015

Přelom školního roku a prázdnin proměnil Atény po dvou tisíciletích opět v město, které ovlivňuje svým rozhodnutím celou Evropu. Dotklo se to i on-line byznysu.

Řecké banky se pomalu otevírají a zvyšují se i limity, které dosud omezovaly výběry z bankomatů. Pro internetový byznys to znamená naději na oživení obchodování. Pro některé e-shopy totiž vyvrcholení řecké krize přišlo zrovna v době, kdy probíhala jejich evropská expanze. 

„Našim primárním cílem je pro tento rok expandovat co nejvíce v rámci Evropské unii. Její výhody jsou především v tom, že dokážeme takto z jednoho místa obsloužit do tří dní zákazníky ze skoro celé Evropy,“ tvrdí Tomáš Bártek, marketingový ředitel serveru VašeČočky.cz s tím, že Řecko je jednou z mála zemí v EU, kde obchod dosud nepůsobí. Navíc podle prvních analýz nebyla země z Peloponéského poloostrova tak konkurenční jako jiné evropské trhy. 

E-shop chtěli otevřít už na začátku července. „Ve stejném období ale začalo zavírání bank a omezený přístup Řeků ke kapitálu a proto jsme se rozhodli raději náš obchod v takové chvíli neotevírat. Takže už to posouváme skoro 3 týdny,“ vysvětluje Bártek. Stopka se týká ale jen Řecka, minulý týden totiž otevřeli obchod v Rumunsku a hledají další nové trhy. 

Situaci pro tuzemskou centrálu sleduje v každé zemi kontaktní osoba, díky které má Bártek a jeho tým přehled o dění v Aténách. „Máme country manažera, který je rodilý mluvčí a který má v dané zemi rodinu, známé a kamarády. Tedy, mimo zahraničních a českých médií, je naším hlavním informačním zdrojem tento člověk,“ dodává. 

Nestálé euro

VašeČočky ale nejsou jedinou firmou, která má s následky situace v Řecku problémy. „Řecko patří k našim menším trhům, máme tam desítky tisíc zákazníků. Nicméně i tak nás řecká krize stojí v řádu statisíců korun. V prvních dnech, kdy země omezila platby na zahraniční účty, jsme prodlužovali prémiové balíčky a domény na naše náklady,“ tvrdí Ondřej Uhlíř, country manager Webnode s tím, že zatím v Řecku služby nabízí bez omezení a čekají, jak se situace dále vyvine. 

Řecko ovlivňuje obchod ale i nepřímo. „Řecko jako takové nás příliš neovlivnilo, minimálně ne z pozice svého trhu. Mnohem zásadnější je ale pro nás nestálé euro v důsledku krize,“ komentuje situaci na trhu Lucie Brešová z brněnského Skypickeru. 


Zdroj: Měšec.cz

Podobné obavy má taktéž brněnský Mautilus. „V Řecku prozatím své klienty nemáme. Obecně však můžeme říct, že vzhledem k poklesu kurzu eura vůči české koruně se snižuje naše zahraniční konkurenceschopnost. Tento fakt je pro nás, respektive pro firmu tvořící 80 procent obratu v zahraničí, poměrně důležitý,“ tvrdí provozní ředitel společnosti Mautilus Ivan Bradáč.

Zatím jede on-line tolerance

České firmy nejsou samozřejmě výjimkou. Hned od počátku krize přestal řeckým uživatelům fungovat PayPal. V posledních momentech před uzavřením bank zaznamenaly významný zájem o obchodování z Řecka bitcoinové burzy

Podle šéfa serveru Bitcoin.de Olivera Flaskaempera poskočily během posledního týdne před uzavřením přeshraničního bankovního styku obchody Řeků s bitcoinem o 79 %. A německá burza není jediná. Čtyřicetiprocentní nárůst hlásil i čínský server LakeBTC.

Podobně jako Webnode nad řeckými problémy mhouří oko i Apple. Ten dal svým řeckým uživatelům iCloud 30 dní zdarma. Pokud by ale nakonec měsíční poplatek nezaplatili, tak by se jim prostor smrkl na 5 GB. Pokud se ale uživatelům nepodaří zaplatit ani poté, tak o větší iCloud přijdou.

Našli jste v článku chybu?

21. 7. 2015 14:02

Olej (neregistrovaný)

Maju to tam celkom zaujimave, cca 5 tyzdnov dozadu som objednaval cez eBay. Na druhy den mi prisiel mail, ze sa velmi ospravedlnuju a tovar mi poslat nemozu nakolko im nefunguje bezna posta. Peniaze mi vratia alebo ak pockam tak mi ponukli zlavu 4€ z 20!!!! a zaplatili postovne.

21. 7. 2015 13:05

Ano (neregistrovaný)

Ale prd.

"město, které ovlivňuje svým rozhodnutím celou Evropu." Ateny jsou posledni mesto, ktere o necem rozhoduje, za celou evropu rozhoduje Brusel. Jelikoz je Recko clenem NATO, vstupni branou pro cinske zbozi a lezi u strategickych uzin, muze leda drzet hubu a krok.

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy