Hlavní navigace

Recyklace e-mailů u Yahoo přinesla problémy, které se daly čekat

Daniel Dočekal

Možnost získat již nepoužívané e-maily u Yahoo přinesla očekávané problémy. Yahoo doplní možnost nahlásit „toto není e-mail pro mě“. Jak elegantní řešení.

V červenci začalo Yahoo s recyklací e-mailových adres. Uživatelé tak mají možnost zažádat si o „uvolněné“ mailové adresy. Již záhy poté, co firma zveřejnila svůj záměr, se objevila řada upozornění, na nevhodnost podobného kroku. Praxe jim dává za pravdu.

Znovu oživené poštovní schránky se ihned po aktivaci začínají plnit e-maily, které byly určeny pro původní vlastníky. Nejde přitom pouze o spam či marketingové nabídky, Informationweek.com upozorňuje, že se objevují i citlivé osobní informace, maily od Facebooku a dalších účtů, které byly s již nepoužívaným e-mailem svázány.

V praxi to znamená, že je možné získat přístup k účtům na dalších službách, které byly (a stále jsou) svázány z již „nepoužívaným“ účtem u Yahoo. A otevírají se tak nové možnosti v krádežích identit. 

Mohu získat přístup k jejich účtu na Pandoře, ale neudělám to. Vím jak se jmenují, kde bydlí a jaké mají telefonní číslo. Vím kam chodí jejich děti do školy a znám i poslední čtyři číslice jejich rodného čísla. Vím, že měli minulý týden domluveného očního doktora a právě jsem byl pozván na svatbu jejich přátel,“  říká Tom Jenkins, který získal jednu z recyklovaných adres.

V jiném případě, který InformationWeek zmiňuje, do obnovené mailové schránky chodí nabídky na schůzky mužů s ženou, doklady o koupi zboží a přehledy, ze kterých se nový držitel dozvěděl, kdo byl předchozí vlastník i kde bydlí. Navíc to, podle nového vlastníka, vypadá, že původní vlastník se sice k účtu dlouho nepřihlásil, ale stále tuto starou adresu používá a rozdává.

Yahoo přitom rušilo jen takové adresy, ke kterým se uživatel posledních dvanáct měsíců nepřihlásil. Yahoo tvrdí, že v takovém případě uživatele „varovali“, aby se k účtu přihlásil a tím ho zachoval. Otázkou však je, jak Yahoo vlastně tyto uživatele varovalo, když právě onen „nepoužívaný“ e-mail byl jediným kontaktem, který měla firma k dispozici.

Nedomyšlené, nebezpečné a hloupé

Yahoo před několik měsíci ujišťovalo, že noví vlastnícise samozřejmě nedostanou k původnímu obsahu schránek. Yahoo navíc e-mail odhlásí z komerčních rozesílek a po dobu 30 dní budou na příchozí maily odesílány zprávy s informací o nedoručitelnosti. Evidentně to moc nepomáhá, protože se nakonec stalo přesně to, co kritici předpovídali.

Pochopitelně, nepomohl ani tehdy čerstvě vymyšlený mechanismus RRVS (Require-Recipient-Valid-Since). Od počátku bylo jasné, že fungovat nebude – musely by ho totiž nasadit i stovky (spíše tisíce) poskytovatelů internetových služeb po celém světě.

Ti kdo si pořídili recyklované adresy, jsou tak poněkud zoufalí a zcela vážně přemýšlejí, že je raději zruší. Yahoo samotné mezitím začalo za získání recyklované adresy žádat poplatek. A jak bude řešit problémy s cizími maily ve vaší poštovní schránce? Firma zřídila knoflík „Not My Email“ („toto není e-mail pro mě“). 

Našli jste v článku chybu?

2. 10. 2013 14:57

No jo, ale to bych čekal někde na yDěsu nebo tak, Lupu jsem považoval za odborný web a myslel jsem si, že má trochu vyšší úroveň. I když je fakt, že v posledních několika málo letech už jsem byl na pochybách víckrát...

2. 10. 2013 13:08

Beda (neregistrovaný)

Nevím, mě prostě znepřístupnili mail kvůli tom, že jsem se tam údajně nepřihlašoval. Při konzultaci s technickou podporou mi to znovu zprovoznili, ale pouze prázdnou schránku, všechno bylo pryč a bylo mi doporučeno, abych se přihlašoval přes webové rozhraní, že POP3 nepočítaj... mail už jsem v tu dobu používal jen z historických důvodů - nic jsem neposílal, ale mail klient se přes POP3 přihlašoval celkem pravidelně. Mohlo to být tak před 7 lety.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru