Hlavní navigace

Red Box: Internetový počítač za 1400?

Marek Antoš 27. 8. 1999

Červená krabička Contactelu nadále vzbuzuje další a další spekulace. Půjde o Internet zadarmo, za peníze, o Internetovou telefonii, budou se rozdávat multimediální počítače? A co na to Jan Tleskač? Možné je leccos, od včerejška jsme získali několik dalších informací a nezaručených zpráv.

Červená krabička Contactelu nadále vzbuzuje další a další spekulace. Půjde o Internet zadarmo, za peníze, o Internetovou telefonii, budou se rozdávat počítače? A co na to Jan Tleskač? Možné je leccos, od včerejška jsme získali několik dalších informací a nezaručených zpráv.

Shodou okolností včera o Red Boxu informovalo hned několik médií. Snažil jsem se poctivě pročíst jejich spekulace a je zajímavé, že s výjimkou pana Peterky na Novinkách, který v Red Boxu objevil novou ochrannou známku populární kyselky Šaratice pro celkovou revitalizaci :-), se všechny články točily kolem relativně podobných hypotéz. Pokud jste jej ještě nečetli, doporučuji vaší pozornosti zejména článek Tomáše Holčíka na Živě. Podle něj pravděpodobně nejde o Internet zadarmo, ale spíše o Internetovou telefonii, kterou hodlá Contactel nabourat monopol Telecomu ještě před jeho oficiálním vypršením.

Přestože samotný název Red Box by tomu napovídal (krabičky s názvem bluebox byly používány pro „občůrávání“ SPT TELECOMu a telefonování přes jeho síť zadarmo), nemyslím si, že by alespoň v této fázi Contactel dokázal podobné řešení vrhnout na trh. Je třeba si uvědomit, že rozhodnutí ČTÚ, které tuto telefonii povolilo, je ještě poměrně mladé, a připravit za tak krátkou dobu fungující systém pro každou domácnost je dost obtížné. Navíc musím přiznat, že jsem možná až příliš v zajetí domén, které má zaregistrovány včera zmíněný pan Žáček: internetgrátis.cz je celkem jasně mluvící. Je ovšem možné, že zůstane pouze u domény a skutečnost bude jiná.

Včera se ke mně ze dvou zdrojů dostala jiná zajímavá informace, která potvrzuje moji úvahu o tom, že by z Red Boxu mohla vyskočit vedle Internetového připojení také nabídka výhodného „železa“, prostřednictvím něhož by člověk k Internetu přistupoval. Podle této zprávy by jednou z variant měla být služba, obsahující připojení k Internetu a multimediální počítač s dvouročním servisem, dovozem a instalací zdarma. Tedy zdarma: na začátku byste sice neplatili nic, ale pak by vás to přišlo zhruba na jeden až jedna a půl tisíce korun měsíčně (jiný zdroj uvádí i konkrétní sumu 1400 Kč). Jinými slovy by šlo o podobný model, jaký zde již delší dobu úspěšně funguje v oblasti dotovaných mobilních telefonů. To by pro řadu lidí mohlo být zajímavé; nevylučuje to však ani možnost, že vedle této nabídky bude i varianta připojení zdarma pro uživatele, kteří už počítač mají.

Start celého projektu je načasován na 1. září, bude tedy zajímavé sledovat, co se z něj nakonec vyklube. I myšlenky, které rozvíjí Tomáš Holčík, mohou být naplněny: hlavním záměrem Contactelu jistě není přesouvání krabic s počítači, ale poskytování telekomunikačních služeb, takže i ta telefonie bude v té krabici zřejmě nějakým způsobem připravena, byť možná až v delším horizontu.

MIF16

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…