Hlavní navigace

Red Box se otevírá

Marek Antoš

S blížícím se datem uvedení Red Boxu se zpřesňují i informace o tom, co by se v něm mělo objevit. Jak jsme již psali dříve, půjde o kombinaci Internetu a multimediálního počítače s náběhem na IP telefonii od Contactelu. To všechno za velmi výhodných podmínek a navíc velmi brzy.

Již jen několik dní nás dělí od oficiálního otevření červené krabice, na rozdíl od mých původních předpokladů se tak nestane dnes, tedy 1. září, ale až v pondělí 6. září – to už zřejmě podle odhadů Contactelu budou doma z prázdnin i ti největší opozdilci. Již nyní je však krabice dost důkladně prozářena rentgenovými paprsky nejrůznějších zvědavců, nás nevyjímaje, takže velké překvapení se konat nebude. Tedy jak se to vezme: největším překvapením by asi bylo, kdyby se splnily všechny – občas protichůdné – spekulace, které se v posledním týdnu kolem Red Boxu vyrojily a v malé míře se ještě jistě i vyrojí. Ostatně neprozradím nic, co by se prozradit nemělo, když řeknu, že Víťa Sém pro vás chystá do zítřejšího vydání Lupy článek, obsahující informace o Red Boxu, které ještě nikde nezazněly.

Definitivně se tedy zdá byt jasno v tom, že tím nejhmotnějším obsahem Red Boxu bude železo, tedy konkrétně multimediální počítač v barvách firmy Comfor. Konkrétně má jít o Celeron 366 MHz s 15" monitorem a faxmodemem od firmy Well. Součástí balíku bude také připojení k Internetu prostřednictvím Contactelu na dobu dvou let. Zajímavostí je dodávka až do domu a samozřejmě záruční servis v ceně. Ta je na celé věci úplně nejzajímavější: 32 tisíc korun českých včetně daně z přidané hodnoty. Přesná konfigurace počítače sice ještě není známa, ale je evidentní, že jde o Contactelem dotovanou cenu. Platí i varianta leasingu, o které jsme psali minulý týden: pokud nebudete chtít platit hned, budete mít možnost splácet počítač po dva roky částkou – zřejmě – 1499 korun měsíčně, což je velmi slušné a množství lidí, kteří si takový počítač mohou dovolit, se tak značně rozroste.

Contactel podle zcela neověřených informací agentury Jedna pani povidala hodlá do celé věci investovat 60 milionů korun. Není ovšem zřejmé, zda se má jednat jen o peníze, určené na dotování cen počítačů, nebo zda je v tom započtena i reklamní kampaň, případně ještě něco jiného. Ze stejných zdrojů pochází i informace o tom, že zcela zdarma a pro každého by měl být přístup k Internetové poště – je ovšem otázkou, zda to má vůbec smysl ve světle konkurence VOLného Internetu, a zda Contactel pod vlivem kroku Video On Line poněkud neupraví svoji strategii.

Ze všeho nejlegračnější však je, jakým způsobem se tato informace dnes rozšířila po českých zpravodajských serverech. Již minulý týden mne několik čtenářů upozornilo na skutečnost, že do výloh Comforu se montují světelné krabice s nápisem Contactel – autorizovaný distributor. Dokonce přímo do komentáři k jednomu článku o Red Boxu jistý čtenář napsal, že v Red Boxu bude počítač od Comforu. Kompletnější informace však získal až jiný čtenář, který nelenil, do Comforu rovnou zašel a vyzpovídal jednoho z prodavačů. Výsledky svého zjištění pak rozeslal v průběhu včerejšího dne mailem do svých – zřejmě – oblíbených Internetových zpravodajských serverů. Pokud jsem dobře počítal, bylo nás tam rovných pět, jako od Poláčka.

Abych pravdu řekl, tohle se mi na Internetové žurnalistice líbí snad ze všeho nejvíc: není to monolog velebných redaktorů-kmetů, kteří čtenářům důležitě odkrývají kousky svého moudra, ale skutečný dialog se čtenáři, kteří často přinášejí kousky informací a skládají tak celou mozaiku, která se pak může šířit dál.

Jen mne mrzí, že tento iniciativní čtenář nedal najevo, zda je svolný se zveřejněním svého jména. Rozhodně by si to zasloužil. :-)

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?

2. 9. 1999 19:01

MM (neregistrovaný)
A bude to pripojeni zadarmo vyhodnejsi nez Internet99?
Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)