Hlavní navigace

Regulací za šťastné hudební zítřky?

Aleš Miklík 3. 3. 2005

Evropské komisi se nelíbí rozdílné ceny skladeb portálu iTunes ve Velké Británii a zbytku Evropy. Pokud se hudební e-shop ve vlastnictví Applu neubrání svéráznému argumentačnímu šermování byrokratů, bude rozšiřování hudebního prodeje v Evropě opět o něco zbrzděno. EU tím paradoxně může podpořit rozvoj nelegálního stahování, ovšem je otázka, jestli (a co všechno) si to vlastně uvědomuje.

Apple provozuje svůj iTunes již dva roky a za tu dobu s ním zatím získal ty nejlepší zkušenosti. Čísla hovoří za vše: do října loňského roku si na něm lidé stáhli na 150 milionů písniček a podíl iTunes na celém trhu „legální hudby“ se odhaduje mezi 70 a 80 procenty. Nejdříve samozřejmě nabral zkušenosti na americkém kontinentu, aby dále vyrazil do světa. Jak se zdá, s příchodem na evropskou půdu získal kromě dalších uživatelů i cennou zkušenost s místní byrokracií, které zjevně není žádný úspěch dost malý, aby nešel „zkorigovat“. Po rozhodnutí o pokutě pro výrobce Windows tak nyní přichází na řadu další zajímavý případ, jehož rozhodnutí může napovědět mnohé o našem budoucím společném prostředí.

Podle mluvčího Evropské komise je vyšetřování ve velmi raném stádiu, avšak už nyní lze z argumentů obou stran zachytit něco záblesků z podivuhodného světa právně-politického bojiště těch největších rozměrů. Komisi se nelíbí, že Apple vyžaduje za stažení písně ze svého portálu ve Velké Británii 79 pencí (asi 1,14 eura či 34 korun), zatímco v jiných evropských zemích (bohužel zatím nikoliv v České republice) je to 0,99 eur (asi 29 korun). Objektivně nahlédnuto, nejde o nijak výjimečný úkaz, rozdílné ceny podle regionů uplatňuje řada výrobců, průmyslem počínaje a softwarem konče. Tak proč zrovna iTunes?

Samozřejmě může zaznít odpověď, že je tomu tak proto, že jde o americkou firmu, která je úspěšná a navíc se začíná „roztahovat“ i na evropský kontinent, kde zdejší firmy podobným potenciálem nedisponují a ani nejeví náznaky možného rozkvětu v budoucnosti. Nemusíme však být takto „eurofobní,“ aby nás postoj Evropské komise nezarážel: zatímco různé ceny Windows podle zemí prodeje nikoho z „dohlížitelů“ nepobuřují, regionálně odlišená cenová politika výrobců aut už před nějakou dobou prošla srovnatelnou kritikou jako iTunes, a i když silná automobilová lobby zatím její úpravě vzdoruje, patrně se jí nevyhne. McDonalds rovněž bez problémů používá různé ceníky podle jejich jazyka (a slavný BigMac index dokonce tohoto jevu využívá k měření ekonomického prostředí dané země). Takto to vypadá, že v podstatě kdokoliv s podobným přístupem k cenám u vlastních výrobků může čekat, že na něj padne ruka evropského zákona, aniž by bylo předem jasné, podle jakého klíče postupuje mozek, jenž tuto ruku vede.

Navíc i v případě, že přijmeme obvyklou argumentaci, hájící regulaci cen – tedy že je nutné chránit spotřebitele, aby nebyli diskriminování podle své národnosti atd. – narazíme na zcela praktické překážky k jejímu výkonu. Ve Velké Británii se dodnes platí librami, takže lze jen těžko srovnávat cenu za stejnou písničku, nabízenou v Evropské unii, kde platí eura. Co když případ dojde až k soudu, kde se ukáže, že v den jeho konání je shodou okolností kurz takový, že ceny za skladby budou vycházet stejně? A jestliže se bude posuzovat stav platný v době podání žaloby, co když se Apple odvolá právě v době, kdy kurz bude „hrát“ v jeho prospěch? Ke všemu je snadné evropským stěžovatelům namítnout, že iTunes je obchod internetový, takže pokud si zákazník bude chtít koupit skladbu levněji, principiálně mu nikdo nezabrání objednat si ji na americkém či evropském portále a platit v dolarech či eurech. Bude Evropská komise raději zakazovat i mezinárodní obchod?

Nezbývá než doufat, že tentokrát zvítězí hlavně zdravý rozum a cenu za písničky bude aspoň do nezanedbatelné míry určovat trh. Nejde o komoditu kriticky důležitou pro život, a to dokonce ani pro evropské obyvatele. Už jen z určitých morálních důvodů by však bylo dobré dát světu najevo, že zase tak podivná ta Evropská unie není.

Našli jste v článku chybu?

15. 3. 2005 14:12

Michal Krsek (neregistrovaný)
Superb je ale hodne dobre auto v nizsi stredni tride.

Zadni casti Octavie I je take docela prostorna (na miniauto).

7. 3. 2005 19:06

Martin (neregistrovaný)
Obchod je oboustraný
jako si kupující vybíro kde a co kupuje, nevidím důvod. proč by si nemohl prodávající vybrat komu co a za kolik prodá

jinak nevim kdo posoudí která cena je levnější a která dražší - kurz libry a eura se muze behem par dnů změnit. Dolar spadl za mesic o cca 20procent. Byla by dobrá fraška kdyby v době konání soudu byl kurz opačný :-)


DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte