Hlavní navigace

"Řekni mi Lupo, kdo je na světě nejrychlější?"

Marek Antoš 7. 5. 1998

"To královno nevím, ale zato ti mohu prozradit, kterému českému poskytovateli to v dubnu svištělo nejvíce!" Jinak řečeno, právě jsme zveřejnili měsíční výsledky testů za duben, pojďte se honem podívat.

Lupí testy poskytovatelů běží oficiálně něco přes měsíc, neoficiálně už skoro tříkrát déle; v tehdejších temných dobách se však ještě neměřilo u všech a především se hodně ladilo a zkoušelo.

Měsíční souhrn výsledků, který jsme dnes zveřejnili, je tak prvním, který vychází z ryze oficiálních dat, a je tedy v pořádku i po formální stránce (po faktické byl bez problémů i ten březnový). Pokud jste se na něj ještě nepodívali, měli byste to rychle napravit.

Nemám pocit, že by si grafy zasloužily nějaký zdlouhavý komentář typu: „Ten dlouhý sloupeček je nejvíc, a to je …, ten kratší je o něco míň a je to …“ – jestli to někomu chybí, mohu poskytnout soukromou konzultaci. Na druhou stranu neodolám pokušení alespoň mírně komentovat výsledky. Už mnokrát jsem řekl, že prioritou jsou pro mne výsledky v zahraniční části, proto budu mluvit jen o nich.

První místo zde patří Internetu CZ, což není věc, kterou bych mohl označit za překvapení – spíš musím vyjádřit trochu lítosti, že se vracíme do zaběhaných kolejí, tahle pozice této firmě patřila téměř po celou dobu, co testy dělám. V minulém měsíci jí tato příčka o chloupek unikla ve prospěch PVT, kterému se však tentokrát vedlo hůře – zdůvodním o kousek dále.

S odstupem se na druhém místě umístil CESNET, aby bylo jasno, řeč je o komerční síti, nikoliv akademickém TEN-34 CZ. Potvrdil se tak můj přibližně rok starý předoklad, že po odsunu akademického provozu do TENu se konektivita CESNETu do zahraničí vyšplhá na slušnou úroveň; uznávám, nebyl to tak překvapivý odhad. CESNET si oproti březnu docela dost polepšil, ale nedokážu jednoznačně určit příčiny.

Dalšími v pořadí jsou firmy GTS a IBM – u IBM se jednoznačně projevil upgrade jejich linky do zahraničí, který se uskutečnil právě v tomto období. Oproti březnu naopak spadlo PVT. Nerad bych se mýlil, ale domnívám se, že přičina je zde v přestěhování místa, odkud se měří. Jak známo, u PVT měříme z našeho vlastního stroje, který byl původně umístěn provizorně v Brně, nyní je v Praze na Chodově. Pro zaryté pragocentristy je to možná paradox, ale původní konektivita do (a z) Brna byla podle mého soudu podstatně lepší, než je ta současná, ostatně o problémech s připojením na Chodov jsem už na Lupě psal. Na umístění v testech to má samozřejmě podstatný vliv.

Z následujících poskytovatelů stojí za zmínku ještě SPT TELECOM, který si oproti březnu pohoršil opravdu nejvíce, zde je skok velmi dramatický. Je ale jednoduché najít důvod – Telecom měl totiž řadu dní v březnu problém s jednou ze svých zahraničních linek, pohříchu s tou „tlustší,“ vedoucí do Amsterodamu. Všechen provoz byl směrován přes 256 kb/s linku do USA, která tak byla naprosto přetížena. Je logické, že v testech se to okamžitě projevilo, a to dost výrazně.

Co dodat? Nic moc, velká překvapení se nekonala, ostatně kdo sleduje vývoj průbežně v denních výsledcích, a není nás málo, neměl by být překvapen ani kdyby to dopadlo překvapivě. :-) Podle mého názoru je potěšitelné, že se potvrdilo, že testy skutečně odrážejí skutečný stav věcí – aktuální problémy či změny se v nich projevily. Už se těším na výsledky z máje, které budou bohatší o CZCOM (a možná ještě o jednoho), naopak se zřejmě budeme muset obejít bez CESNETu, který z určitých politických důvodů řady účastníků opustil a o dalším účinkování se vedou jednání.

Tož nashle za měsíc.

Marek Antoš
Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá