Hlavní navigace

"Řekni mi Lupo, kdo je na světě nejrychlější?"

Marek Antoš 7. 5. 1998

"To královno nevím, ale zato ti mohu prozradit, kterému českému poskytovateli to v dubnu svištělo nejvíce!" Jinak řečeno, právě jsme zveřejnili měsíční výsledky testů za duben, pojďte se honem podívat.

Lupí testy poskytovatelů běží oficiálně něco přes měsíc, neoficiálně už skoro tříkrát déle; v tehdejších temných dobách se však ještě neměřilo u všech a především se hodně ladilo a zkoušelo.

Měsíční souhrn výsledků, který jsme dnes zveřejnili, je tak prvním, který vychází z ryze oficiálních dat, a je tedy v pořádku i po formální stránce (po faktické byl bez problémů i ten březnový). Pokud jste se na něj ještě nepodívali, měli byste to rychle napravit.

Nemám pocit, že by si grafy zasloužily nějaký zdlouhavý komentář typu: „Ten dlouhý sloupeček je nejvíc, a to je …, ten kratší je o něco míň a je to …“ – jestli to někomu chybí, mohu poskytnout soukromou konzultaci. Na druhou stranu neodolám pokušení alespoň mírně komentovat výsledky. Už mnokrát jsem řekl, že prioritou jsou pro mne výsledky v zahraniční části, proto budu mluvit jen o nich.

První místo zde patří Internetu CZ, což není věc, kterou bych mohl označit za překvapení – spíš musím vyjádřit trochu lítosti, že se vracíme do zaběhaných kolejí, tahle pozice této firmě patřila téměř po celou dobu, co testy dělám. V minulém měsíci jí tato příčka o chloupek unikla ve prospěch PVT, kterému se však tentokrát vedlo hůře – zdůvodním o kousek dále.

S odstupem se na druhém místě umístil CESNET, aby bylo jasno, řeč je o komerční síti, nikoliv akademickém TEN-34 CZ. Potvrdil se tak můj přibližně rok starý předoklad, že po odsunu akademického provozu do TENu se konektivita CESNETu do zahraničí vyšplhá na slušnou úroveň; uznávám, nebyl to tak překvapivý odhad. CESNET si oproti březnu docela dost polepšil, ale nedokážu jednoznačně určit příčiny.

Dalšími v pořadí jsou firmy GTS a IBM – u IBM se jednoznačně projevil upgrade jejich linky do zahraničí, který se uskutečnil právě v tomto období. Oproti březnu naopak spadlo PVT. Nerad bych se mýlil, ale domnívám se, že přičina je zde v přestěhování místa, odkud se měří. Jak známo, u PVT měříme z našeho vlastního stroje, který byl původně umístěn provizorně v Brně, nyní je v Praze na Chodově. Pro zaryté pragocentristy je to možná paradox, ale původní konektivita do (a z) Brna byla podle mého soudu podstatně lepší, než je ta současná, ostatně o problémech s připojením na Chodov jsem už na Lupě psal. Na umístění v testech to má samozřejmě podstatný vliv.

Z následujících poskytovatelů stojí za zmínku ještě SPT TELECOM, který si oproti březnu pohoršil opravdu nejvíce, zde je skok velmi dramatický. Je ale jednoduché najít důvod – Telecom měl totiž řadu dní v březnu problém s jednou ze svých zahraničních linek, pohříchu s tou „tlustší,“ vedoucí do Amsterodamu. Všechen provoz byl směrován přes 256 kb/s linku do USA, která tak byla naprosto přetížena. Je logické, že v testech se to okamžitě projevilo, a to dost výrazně.

MIF16

Co dodat? Nic moc, velká překvapení se nekonala, ostatně kdo sleduje vývoj průbežně v denních výsledcích, a není nás málo, neměl by být překvapen ani kdyby to dopadlo překvapivě. :-) Podle mého názoru je potěšitelné, že se potvrdilo, že testy skutečně odrážejí skutečný stav věcí – aktuální problémy či změny se v nich projevily. Už se těším na výsledky z máje, které budou bohatší o CZCOM (a možná ještě o jednoho), naopak se zřejmě budeme muset obejít bez CESNETu, který z určitých politických důvodů řady účastníků opustil a o dalším účinkování se vedou jednání.

Tož nashle za měsíc.

Marek Antoš
Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?