Hlavní navigace

Rekordní pokuta pro Microsoft podle soudu platí (aktualizováno)

Jiří Macich ml.

Evropský soud první instance dnes zamítl odvolání Microsoftu proti rekordní pokutě 497 milionů eur, kterou mu v roce 2004 udělila Evropská komise v notně medializovaném antimonopolním řízení souvisejícím s multimediálním přehrávačem Windows Media Player. Pokuta tedy platí, ale Microsoft se opět může odvolat. Brusel vedle pokuty sáhl i k příkazu dodávat Windows i v edici bez zmíněného přehrávače. Edice označené písmenem N však na trhu jsou prakticky neprodejné. Soud však zrušil nařízení Evropské…

Evropský soud první instance dnes zamítl odvolání Microsoftu proti rekordní pokutě 497 milionů eur, kterou mu v roce 2004 udělila Evropská komise v notně medializovaném antimonopolním řízení souvisejícím s multimediálním přehrávačem Windows Media Player. Pokuta tedy platí, ale Microsoft se opět může odvolat. Brusel vedle pokuty sáhl i k příkazu dodávat Windows i v edici bez zmíněného přehrávače. Edice označené písmenem N však na trhu jsou prakticky neprodejné. Soud však zrušil nařízení Evropské komise, která určila Microsoftu dozor nezávislého kurátora. (iDnes)

Aktualizace 18:45: Společnost Microsoft poskytla své oficiální stanovisko, ve kterém mj. stojí: Pro nás jako společnost je velice důležité, abychom dostáli požadavkům evropského práva. Rozhodnutí soudu důkladně prostudujeme, a pokud z něj pro nás vyplynou další kroky, které bude potřeba učinit, abychom mu dostáli, jsme připraveni je splnit. Bude však potřeba dostatečný čas, nejméně několik dalších hodin, k pečlivému prostudování rozhodnutí. V uplynulých letech jsme tvrdě pracovali na sporných bodech. Výsledkem tohoto úsilí je, že verze Windows, kterou nyní nabízíme v Evropě, je v souladu s rozhodnutím komise z roku 2004.

Našli jste v článku chybu?
18. 9. 2007 21:02
A je po odebrání WMP zachována funkčnost všech částí systému? Jestli jo tak bych do toho bez rozmýšlení šel kdybych používal Windows. BTW napadlo někoho, že se "prakticky neprodává" protože o N verzi nikdo neví? :)
18. 9. 2007 13:28
abc (neregistrovaný)
Neni Vam to jane, protoze jste podobne jako 99.9% populace obeti medialni masaze. Prectete si originalni soudni dokumenty nebo vyjadreni komise, a pak pochopite. Zacit muzete treba tady: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/07/359&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en Osobne mam na reseni problemu jine nazory nez EK, ale to, co predvadi tisk (Lidovky, ...) se mi zacina hnusit.