Hlavní navigace

Reportáž: Brněnský TechSquat je klášter pro podnikavé geeky

Michal Kašpárek 26. 9. 2012

Sdílené kanceláře a coworkingová centra pro grafiky, programátory, markeťáky a novináře na volné noze najdete už v každém velkém českém městě. Zato spolubydlení kreativních profesionálů, to je novinka — a funguje překvapivě dobře. Vítejte v brněnském TechSquatu.

Není to první čtyřpokojový byt ve čtvrti Veveří, ve kterém spí po palandách a matracích na zemi šest mladých lidí. V docházkové vzdálenosti najdete pět fakult, knihovnu, bezpočet klubů, kaváren a hospod, takže je nasnadě, že se do téhle části Brna stahují studenti a kvůli úspoře bydlí pospolu. Prvním semestrem fungující TechSquat se ale od podobných bytů už na první pohled liší marketingem. Má název, web a účel: nabídnout „techies“, ale i studentům netechnických oborů místo ke spolupráci a k vzájemnému rozvíjení talentů.

Bál jsem se, že jdu na návštěvu do díry, která plodí víc snů než hmatatelných výstupů. Kde se pod velikášským heslem „Kreativita není vloha, ale nezměrná touha změnit svět“ velké děti schovávají před hrozbou, že po škole stejně půjdou ťukat kód do RedHatu. Teď bych si za tyhle předsudky dal facku.

O pohodlí se starají Raspberry Pi, promítačka, síťová tiskárna a paní na úklid

Při práci: Honza Vlček, David Šiška, Štěpán Hruda
Autor: Ondřej Vymětalík

Při práci: Honza Vlček, David Šiška, Štěpán Hruda

„Člověk se probudí brzo, zjistí, že ostatní už jsou vzhůru a pracují, a tak začne taky něco dělat,“ vysvětluje jednu z výhod života v TechSquatu grafik Vladimír Mokrý. Pracuje se tu v samostatném pokoji mezi dvěma ložnicemi, takže se obyvatelé bytu navzájem neruší od odpočinku. Šestice mě přijala ve čtvrté, společenské místnosti, ozdobené vázou, z níž místo květin trčí USB kabely, a kde lze přes mikropočítač Raspberry Pi bezdrátově spojit notebook s reproduktory a promítačkou. O službách na úklid informují obyvatele bytu automatické e‑maily, naštěstí s tím ale není moc práce, protože TechSquatu vypomáhá uklízečka stylově najatá přes Pikr.cz. Nechybí tu ani síťová tiskárna. Za tříapůltisícové nájemné dostávají techsquatteři odpovídající protihodnoty.

Kdo bydlí v TechSquatu

Jan Kolář, Martin Čarnogurský, Štěpán Hruda, Honza Vlček, Vladimír Mokrý, Ondřej Veselý, Peter Sandtner (má mimochodem zkušenost se slovenským „squatem“ Mozghouse), Ondřej Vymětalík

Jak tu funguje slibovaná „kreativní synergie“? Vladimír spolu s iniciátorem myšlenky TechSquatu Honzou Kolářem pracují na startupu Kdy|jedeš. Stačí na něj zavést řeč, a ze všech židlí se slétávají tipy. „To se mi líbí 28 cestovat s přáteli — co to má jako znamenat?“ ptá se Ondra Vymětalík, mechanik motocyklů a tvůrce webů, na nelogicky uspořádané prvky na hlavní stránce. Já nad službou zas krčím rameny: „Jako introvert jsem rád, když ve vlaku nikoho nepotkám a můžu si pár hodin v klidu číst.“ Nakonec společně docházíme k tomu, že i takhle by šlo službu prodávat: vždyť ji můžu použít i k tomu, abych se lidem vyhnul. Sám po dvou hodinách opouštím byt s několika dobrými tipy, jak posunout dopředu svůj vlastní projekt, průvodce přehlíženými místy Brna. Jestli je takhle podnětný každý středeční „open evening“, neformální přijímání návštěv nad mísou brambůrek, tak nezbývá než gratulovat.

Squat, ze kterého policie nikoho nevystěhuje

Honza se při vaření polévky rozpovídá o inspiracích i cílech. „V Nizozemí je zemědělská univerzita, kde jako koleje funguje šedesát baráčků mezi záhony. Vznikla tam komunita a mají převis zájemců, takže si nové spolubydlící vybírají při večeřích,“ říká. Ještě před osobním setkáním museli zájemci o bydlení v TechSquatu odpovědět mailem na dvě jednoduché otázky: Co děláš? A proč nechceš bydlet na kolejích?

MIF16

Jan Kolář (vpravo) v rozhovoru s autorem
Autor: Ondřej Vymětalík

Jan Kolář (vpravo) v rozhovoru s autorem

Kapacita bytu se rychle zaplnila a Honza teď přemýšlí, jak myšlenku geekovského spolubydlení posunout dál. Přinejmenším se nebrání tomu předat zkušenosti lidem s podobnými nápady. Jakýsi designerský squat teď prý vzniká v Bratislavě; v Brně má předobraz úspěšného experimentu. Obyvatelům TechSquatu nevadí ani nedostatek soukromí („přítelkyně z toho nebyly nadšené,“ shodují se), za život v centru dění totiž lehce snížený komfort stojí. V něčem mi to tu připomnělo klášter: ve stroze vybavených místnostech vás snadno strhne vědomí, že pracujete na něčem, co vás přesahuje.

Co v TechSquatu vzniká

Kdyjedes.cz — služba pro domlouvání společné jízdy v hromadné dopravě

HushFlow.com — nástroj usnadňující týmovou komunikaci

Antiplagiátor — systém na detekci plagiátů

Gameful — gamifikační studio

Space Bridge — multiplayerová hra

Okruháři — portál pro okruhové motorkáře

Ještě k tomu slůvku „squat“: i když se TechSquat tváří punkově, šestice pamatuje i na tak fotrovské věci, jako je pojištění bytu. Honza má coby nájemce všechny aktivity posvěcené od majitelky domu. Policie tedy z TechSquatu v přímém televizním přenosu nikoho nevystěhuje — pokud nezačne být trestná píle a kreativita.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom