Hlavní navigace

RetroHerna: V Česku vznikne muzeum plné počítačů, konzolí a her

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 23. 10. 2015

RetroHerna má být interaktivní muzeum plné starých her, konzolí, počítačů, přednášek. Projekt brzy vyrazí žádat o peníze na Startovač.

V Praze někdy během příštího roku vyrostou prostory nazvané RetroHerna. Půjde o interaktivní muzeum počítačových a konzolových her. Stroje zde nebudou sloužit pouze jako statické exponáty, ale na všech bude možné si zahrát dobové tituly. Autoři chtějí na přelomu roku spustit crowdfundingovou kampaň na Startovači.

„Minimální částka, kterou bychom chtěli vybrat, je sto tisíc korun. Rádi bychom ovšem zprovoznili plnohodnotnou variantu herny o rozloze 300 metrů čtverečních, na což bychom potřebovali 300 tisíc,“ říká pro Lupu jeden ze zakladatelů projektu Václav Vocetka.

Tato „plná verze“ má čítat třicítku historických počítačů a patnáct konzolí i s tradičními CRT televizemi. Počítá se také s přenosnými herními konzolemi či přednáškovým sálem. RetroHerna by tak ve výsledku měla být komplexním prostorem s dostupností na MHD. Vzhledem k cenovým omezením se ale nehledají prostory přímo v užším centru Prahy, ale někde více na okraji.

Atari, Amiga, 486, Nintendo a další

S nápadem vybudovat interaktivní herní muzeum přišel v březnu tohoto roku Václav Straka, který spolu s Vocetkou začal na myšlence pracovat, a první výraznější aktivity přišly o pár týdnů později. V současné době na akci dělá sedm „core“ lidí a o něco větší počet dalších spolupracovníků. „Investujeme vlastní peníze, prozatím nás to celé vyšlo na 120 tisíc korun,“ říká Vocetka. Tým nadále hledá další dobrovolníky.

Přenosné herní konzole v RetroHerně.
Autor: RetroHerna

Přenosné herní konzole v RetroHerně.

RetroHerna už nyní disponuje poměrně zajímavou sadou přístrojů. V portfoliu jsou nejenom tradiční věci jako Atari 2600, Nintendo NES, SNES a 64, první PlayStation nebo Sega Mega Drive, ale také poměrně exotické kousky typu Virtual Boy (velmi neúspěšný pokus Nintenda o virtuální realitu), Vectrex (stroj disponující 3D brýlemi), Magnavox Odyssey, Philips Videopac G7000 a další. K dispozici jsou rovněž handheldy – od Game & Watch přes sérii Game Boyů až po Sega Game Gear. 

Současné portfolio je k dispozici na webuChybí tam ale výpis počítačových systémů. RetroHerna má v inventáři přístroje jako Commodore, 386, 486, staré Macy, Amigu a rovněž počítače s Pentiem. Pentia končí na frekvenci 166 MHz, konzole se pak zastavují u prvního PlayStationu. „Končíme někdy u roku 2000. Chceme se zaměřit na kvalitu, ne na obrovský rozsah,“ vysvětluje Vocetka.

Tým retromilského projektu přístroje shání všude možně. Někdo má určité stroje či součástky doma, další se shánějí na různých aukčních serverech, eBayi a tak dále. RetroHerna se na každou oblast či značku snaží najít fanouška a odborníka, který pak vše dává dohromady. V týmu jsou také lidé přezdívaní „extrémní opraváři“, kteří opravují hardware, pájí, dávají součástky dohromady a provádí servis.

Vlastní launcher, výjezdy a encyklopedie

Autory RetroHerny společně s jejich hračkami je možné v posledních týdnech a měsících potkávat na výjezdech na akcích typu AnimeFest, RetroFest, Festival Fantazie, LanCraft a podobně. „Naše poznatky z těchto akcí jsou takové, že staré hry a stroje baví i mladou generaci. Do jisté míry to generace i spojuje, hrají spolu mladší se staršími. Například na LanCraftu jsme měli pořád plno. Pamětníci si chodí zavzpomínat a popovídat, mladší jsou zvědaví,“ popisuje Vocetka.

V RetroHerně budou kromě počítačů také staré herní konzole.
Autor: RetroHerna

V RetroHerně budou kromě počítačů také staré herní konzole.

RetroHerna počítače zapojuje do sítě a pořádá i turnaje. Prozatím největší zájem je o klání v Doomovi. Potom hodně „frčí“ tituly jako Prince of Persia, Duke Nukem a na konzolích pak Tekken (PS1) či Zelda (Nintendo). Turnaje mají být také součástí stálé expozice RetroHerny.

Jednou z aktivit, která má hraní přenést směrem k muzeu, je tvorba vlastní videoherní encyklopedie, jenž bude k dispozici na webu. Jde o takovou uzavřenou wiki, kam přispívají dobrovolníci. 

Fungovat bude i internetové fórum. Tým rovněž dělá na vlastním launcheru počítačových her, přes něhož bude možné tituly spouštět a dozvědět se další podrobnosti. Počítá se rovněž se zaškolenou obsluhou, která dokáže popovídat o historickém kontextu, chybách ve hrách, různých vychytávkách a podobně.

Veškerý volný čas

Příprava a současný provoz RetroHerny autorům zabírají v podstatě veškerý volný čas. Levnější materiál se prozatím skladuje v pronajaté garáži, dražší přístroje pak v bytě, který rovněž funguje jako kancelář. RetroHerna proto hledá všemožné dobrovolníky, kteří jsou ochotní se zapojit – třeba psaním článkům do encyklopedie, sháněním součástek a tak dále.

RetroHerna prozatím jezdí po různých akcích. Na vlastní prostory chce vybrat na Startovači.
Autor: RetroHerna

RetroHerna prozatím jezdí po různých akcích. Na vlastní prostory chce vybrat na Startovači.

Interaktivní muzeum by mělo žít ze vstupného (plánuje se celodenní lístek), příspěvků od dobrovolníků a možná i z dotací od města. Vocetka a spol. také komunikují s ministerstvem kultury. Peníze ze Startovače chtějí použít na vybavení prostor, nákup dražších konzolí a také samotných her. Následné měsíční náklady na provoz se mají pohybovat okolo dvaceti tisíc korun. To, jak bude otevřeno, se uvidí podle zájmu.

MIF16

RetroHerna chce navázat partnerství s dalšími projekty, například s Arcade Hrami v Červeném Újezdu, a chce využít podpory youtuberů. Ideální představa je také vytvořit komunitu a vytvořit projekt, který „v takovémto rozsahu a kontextu prozatím nikdo neudělal“.

O spuštění crowdfundingové kampaně rozhodně budeme informovat. A i kdyby nevyšla, v nějaké formě to dotáhneme do konce, slibují autoři. Projekt můžete sledovat na webu, Facebooku a Twitteru.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku