Hlavní navigace

Richard Kaucký: Za ohrožení soukromí si uživatelé mohou sami

Autor: 29
Petr Koubský

Richard Kaucký je v české informatice Pan Továrník. Rozvážný muž s dobrými nápady, na nichž je však nejdůležitější to, že je dotahuje takříkajíc do průmyslové fáze.

Mělo to být jinak; takových podnikatelských příběhů kolem nás touhle dobou mělo být nejmíň šest set dva. Ve skutečnosti je jich velice málo, jen několik, nerozebírejme proč, bylo by to dlouhé a jiné vyprávění; a ten jejich mezi nimi vyčnívá, příběh o softwarové firmě zbudované prací, pílí a rozvojem za vydělané a uspořené peníze. Houževnatost a urputnost, vlastní pobočka v Americe, několikrát znovuvynalézt sami sebe, když se trh změnil. Klidná důvěra ve vlastní nápady a vlastní přístup, odvaha ignorovat většinu módních trendů. To je pro mě Software602.

Richard Kaucký (předseda představenstva, Software602)
Richard Kaucký

Žije a pracuje v Praze. Absolvent FEL ČVUT obor telekomunikace. Původní profesí programátor, ženatý, spoluautor čtyř dětí a jednoho českého textového editoru. Držitel ocenění Osobnost roku české informatiky 1995, dlouholetý člen představenstva SPIS. V současné době předseda představenstva Software602 a. s., firmy, kterou spoluzakládal v roce 1991. V mimopra­covních aktivitách je členem správní rady mobilního hospice Cesta domů a předsedou klubu Eagles Praha baseball/softball. Jeho největší hobby je diskutovat o softwaru, který potom píše někdo jiný,
 aktivně hraje golf z lidových zábav mu není cizí kulečník a licitovaný mariáš.

A nemohu si pomoci, pořád tam někde vidím vykukovat Kolbena, Daňka, Františka Křižíka a snad Tomáše Baťu, pořád mám sklon oslovovat Richarda Kauckého – v úctě a bez jakékoli ironie – „pane továrníku“. Jsou nositeli české podnikatelské tradice, která už skoro neexistuje. Jsou jedním z mála mostů z devatenáctého století do jednadvacátého, který máme.

V současné době se Software602 společně s Novellem a několika dalšími firmami silně angažuje ve výstavbě českého e-governmentu: elektronické dokumenty, CzechPoint, datové schránky. Takové projekty budou vždy kontroverzní. Jejich úspěch může být fenomenální, když už k němu dojde, ale zaručen rozhodně není- Co je zaručeno, je to, že si díky nim pořídíte nepřátele, negativní publicitu a hodně nepochopení. Pokud jste si však všimli, leccos v oblasti e-governmentu už funguje na úrovni oné průmyslové fáze. A to ostatní… na tom je co zlepšovat.

O jednom z takových nutných zlepšení systému bude Richard Kaucký hovořit na konferenci BIF. Připravte si na něj otázky na tělo a počítejte s obratným a výtečně připraveným diskutérem.

Business Information Forum 2010 je šestým ročníkem tradiční úspěšné konference věnované informačním a komunikačním technologiím jako nástroji pro úspěšné podnikání a jako faktoru konkurenceschop­nosti ČR.

Co odpověděl Richard Kaucký v naší anketě?

1. Která z nových spotřebitelských technologií (např. tablet, webové aplikace, smartphone) tě osobně nejvíc zajímá – pokud nějaká? Používáš takové věci?

Ze studijních důvodů si pořídím iPad, abych zjistil rozdíl oproti mému smartphone.

2. Cloud computing – velká věc, malá, ale přece rozumná věc, nebo marketingově/no­vinářský blábol?

Má určitě budoucnost.

3. Musíš-li jmenovat jedno jediné velké bezpečnostní riziko soudobých počítačových systémů, které tě napadne?

Uživatel – spotřebitel.

4. Prosadí se placený obsah zpravodajství a jiných podobných zdrojů na webu?

Ano, je to otázka času, než bude k dispozici pohodlné placení mikroplatbou.

5. Sociální sítě typu Facebook – přechodná móda, nebo trvalá součást života?

Peklo… Typický uživatel je spotřebitel, který pošle na phishing mail svoje údaje k internetovému bankovnictví. A speciálně u Facebooku bych dodal ještě – totální zprofanování slova přítel.

6. Měla by ČR mít nějakou hospodářskou politiku obsahující cíle z oblasti IT a telekomunikací? Pokud ano, co by mělo být jejím obsahem a co cílem?

Uffffff… Jedině na zavádění e-governmentu. Ostatní přijde samo.

7. Kam by se měl orientovat další rozvoj e-governmentu v ČR (e-občanka? vazba na zdravotnictví, školství? něco jiného?)

Klíčová je identita toho, kdo čerpá služby e-governmentu, ať již na počítači nebo na přepážce – s tím souvisí i přístup k relevantním datům veřejné správy pro soukromoprávní sektor. Ještě to doplňuji o zafixování statutu elektronických dokumentů.

8. Jak jsi spokojen z hlediska ICT s českým školstvím? Co by se mělo změnit?

Bez komentáře.

9. Jsme malá země, budeme mít někdy něco jako česká Nokia nebo aspoň český Skype – produkty jiných malých zemí? Nebo jen ty montovny?

Ano budeme, jen co se znalostní ekonomika stane skutečnou prioritou vlády.

10. Které české firmy produkující ICT – zejména menší a začínající – tě nejvíce zaujaly?

UX17_snitker

Nedokážu odpovědět.


Richard Kaucký bude přednášet na nadcházející konferenci Business & Information Forum (BIF) na téma „Rizika digitálních dokumentů – časovaná bomba v e-governmentu a co s ní“. O čem přednáška bude? Zejména podnikatelské subjekty jsou v současné době vystaveny riziku týkajícího se časové platnosti a kontinuity elektronických dokumentů. Tento problém v roce 2009 s nástupem datových schránek a s daleko větším využitím digitalizace dokumentů přestal být okrajový a představuje závažné právní i technologické riziko. Řešení existují, ale je třeba o nich vědět, umět je správně použít a především správně vyhodnotit situaci, kterého digitálního dokumentu se co týká. Z přednášky vyplynou praktická doporučení pro podnikové uživatele (všeobecný management a CIO).

Našli jste v článku chybu?
14. 5. 2010 6:47
Brooch (neregistrovaný)
No dekujeme pane hlavne za ty datovy schranky, to se moc povedlo. Zajimalo by me kolik za to stat vysolil pro S602. Zverejnete to prosim.
14. 5. 2010 11:03
wea (neregistrovaný)
~/tmp> dpkg-deb -I 602XML_Filler.deb nový formát balíku, verze 2.0. velikost 25049396 bajtů, řídící archiv= 491 bajtů. 485 bajtů, 6 řádků control Package: XMLFiller Version: 3.11 Section: Office Maintainer: Software602 Architecture: all <<<---#############­######WTF?! Description: 602XML Filler je aplikace pro vyplňování inteligentních formulářů 602XML. Jedná se o volně šiřitelný a v České republice již všeobecně rozšířený nástroj se snadným ovládáním. Je vhodný pro elektronické vypl…