Hlavní navigace

Roaming skončí v červnu 2017, shodla se EU. Ustoupila ale operátorům

 Autor: Isifa
David Slížek 30. 6. 2015

Kompromisy, kam se podíváte. Tak vypadá předběžná dohoda, na které se shodli zástupci Evropské komise, Parlamentu a Rady EU. Týká se i síťové neutrality.

Roamingové poplatky v Evropě skončí k 15. červnu 2017. Po dlouhém nočním vyjednávání se na tom předběžně shodli zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU. Jejich dohoda je ale plná kompromisů, které hrají do karet telekomunikačním operátorům.

Kompromisem je už sám termín – Evropský parlament původně navrhoval, aby roaming definitivně skončil už na konci letošního roku, Rada pak prosazovala odklad do roku 2018. Sešly se nakonec na půl cesty.

Ceny se přitom mají snížit už dříve – od 30. dubna 2016 se současné cenové stropy roamingu (maximálně 0,19 eura za minutu volání, 0,06 eura za SMS a 0,20 eur za MB dat – bez DPH) změní: nově už nepůjde o stropy cen, ale o maximální příplatky, které si operátoři budou moci účtovat ke svým domácím cenám. Půjde o 0,05 eura za minutu hovoru, 0,02 eura za SMS a 0,05 eura za MB dat (bez DPH).

Jen do výše FUP

V kompromisním návrhu také zůstala možnost, aby operátoři stanovili tzv. fair use policy – vysvětlují to tím, že potřebují mít možnost bránit se „zneužívání“ roamingových služeb. Oním „zneužíváním“ má být tzv. permanentní roaming, tedy případ, kdy by si zákazník koupil levnější služby operátora z jiné země a využíval by je doma v rámci roamingu, nebo kdyby žil dlouhodobě v zahraničí a chtěl tam využívat služby operátora ze své domácí země.

V praxi to znamená, že si operátoři budou smět (ale nebudou muset) stanovit maximální množství minut, SMS a dat, které bude zákazník moci v rámci roamingu bez příplatků využít. A nad tento limit budou moci zákazníkovi účtovat příplatek. Jeho výše není v tuto chvíli jasná, Evropská komise slibuje jen to, že bude „mnohem nižší než současné roamingové poplatky“.

Momentálně není ani jasné, jak vysoké budou ony limity, podrobnosti má Komise teprve vypracovat. Původní návrhy ale mluvily například o 40 minutách (příchozích i odchozích hovorů), 40 SMS zpráv a 80 MB za kalendářní rok. Jiří Peterka to v předchozích komentářích trefně označoval za „roamingovou almužnu“.

Pravidla pro otevřený internet

Vyjednavači se předběžně dohodli i na pravidlech pro síťovou neutralitu. Jak naznačovaly úniky předběžných materiálů, samotný pojem síťová neutralita (net neutrality) zřejmě z návrhu skutečně vypadl a mluví se už „jen“ o ochraně otevřeného internetu (protecting open internet).  

Evropa by nicméně měla dostat nová jednotná pravidla, podle kterých operátoři budou muset s veškerým datovým provozem zacházet rovnocenně. Ovšem kromě okamžiků, kdy bude omezování provozu potřeba z technických či bezpečnostních důvodů – například při obraně před kybernetickými útoky nebo aby zabránili přetížení linek (ovšem jen dočasně a výjimečně). 

Omezit provoz budou poskytovatelé internetu smět také z dalšího důvodu: pokud dostanou například soudní příkaz k blokování nelegálního obsahu. A nebo k filtrování spamu, pokud o to bude mít uživatel zájem. Na žádost uživatelů bude také smět zapnout další filtry – třeba k zablokování pornografie nebo násilného obsahu.

Operátorům zůstala zachována i možnost nabízet tzv. specializované služby (tedy ty, které vyžadují zachování nějaké minimální kvality přenosu, typicky videostreaming). Operátoři ale budou muset zajistit, aby neomezovaly obecný přístup k internetu jiných uživatelů.

Operátoři vyhráli i další důležitou bitvu – tzv. zero rating (tedy praxe, kdy operátoři na základě komerční spolupráce nezapočítávají data za vybrané služby do FUP) nebude podle nových pravidel zakázaný. 

Komise argumentuje tím, že tato výhoda neblokuje konkurenci a rozšiřuje nabídku služeb zejména pro uživatele, kteří jsou „citliví na ceny“. Nad tím, aby zero rating nevedl naopak ke snížení konkurence, mají bdít antimonopolní úřady.

KL_HLASOVANI

Zero rating does not block competing content and can promote a wider variety of offers for price-sensitive users, give them interesting deals, and encourage them to use digital services. But we have to make sure that commercial practices benefit users and do not in practice lead to situations where end-users' choice is significantly reduced. Regulatory authorities will therefore have to monitor and ensure compliance with the rules.

To je dost paradoxní argumentace. Co jiného omezuje konkurenci, než když jedna vybraná služba má oproti ostatním zásadní výhodu v tom, že její data lidé stahují zdarma? Lobbying operátorů tady dosáhl zcela zásadního vítězství.

Předběžnou dohodu, kterou vyjednalo lotyšské předsednictví Evropské unie, teď musí potvrdit zástupci členských států EU a Parlament.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce