
Útoky spadající do kategorie DoS a DDoS mají bohatou historii, nedávno se dočkaly výrazného oživení. Jaké jsou jejich základní principy a co dnes útočníci pro jejich úspěšné zvládnutí potřebují?
31. 12. 2010 6:30
Pavel Čepský

Rok 2010 byl pro české telekomunikace rokem zpoždění: o několik let se zpozdil nástup 3G sítí a klasického mobilního Internetu, o měsíce se zpožďuje vypsání výběrového řízení na volné kmitočty pro mobilní broadband.

Systémy mikroplateb nejsou žádnou novinkou a Internetem se mihly už před deseti lety. Naopak Like tlačítka jsou poměrně nová, ale uživatelé je milují. Proč nepropojit tyto dva principy do jediného?
29. 12. 2010 6:30
Petr KrčmářPlatby

Váháte, zda dáte přednost elektronickým knihám před knihami papírovými? Proč? Oba způsoby čtení mají něco do sebe, tak proč kvůli čtečkám zanedbávat knihy papírové?
29. 12. 2010 6:25
Jan HandlGlosa

V lednu to bude přesně čtvrt století od vzniku a rozšíření prvního viru, který ale oproti svým potomkům žádnou zkázu nepřinesl. Jak se neškodný koncept dokáže během doby změnit v krvelačnou bestii?

Co se stalo důležitého a zajímavého na českém internetu a především webu? Podívejme se na chronologický souhrn důležitých událostí od června do září 2010.
28. 12. 2010 6:25
Daniel Dočekal

Podaří se mobilním operátorům prosadit zpoplatnění přístupu k Internetu podle navštěvovaných serverů či používaných služeb? Kdy vezme síťová neutralita za své?

Možná i vy jste zaregistrovali selhání globální telekomunikační sítě Skype, ke kterému došlo minulý týden. Co tento doslova globální průšvih způsobilo? Co stálo v jeho pozadí? A co nám tato porucha říká do budoucna?
27. 12. 2010 6:25
Vojtěch BednářVoIP
Štědrý den má být den dárků, pohody a dobré nálady, pokud jste si ale přesto přišli přečíst Lupu, alespoň příslib toho prvního pro vás máme!
24. 12. 2010 0:00
Patrick ZandlGlosa

Včera tomu byly čtyři roky, co se na českém internetu objevil projekt s velkými plány a ambicemi – internetová televize Stream.cz. Ke svým čtvrtým narozeninám si však, namísto bujaré oslavy pro zaměstnance, naplánovala spoustu novinek pro návštěvníky a další poskytovatele obsahu.

Co se stalo důležitého a zajímavého na českém internetu a především webu? Podívejme se na chronologický souhrn důležitých událostí od ledna do května 2010.

Tuzemský Internet má své WikiLeaks. Česká pirátská strana spustila projekt, který umožní zveřejnit utajované nebo cenzurované materiály politického, etického či diplomatického významu.

Co se stalo důležitého a zajímavého na českém internetu a především webu? Podívejme se na chronologický souhrn důležitých událostí od listopadu 2009 do ledna 2010.

Uplynulý rok nepřinesl žádná převratná rizika, s nimiž bychom se již dříve nesetkali, spíše oživil původní hrozby. Která nebezpečenství nám pila krev a čím si útočníci zajistili další z úspěšných let?

Co se stalo na českém webu v roce 2010? V seriálu na závěr roku jej zhodnotíme podrobněji, dnes ty nejvýraznější trendy: český web nejvíce ovlivňuje dění Facebook a Google, jinde se toho zase tolik převratného nestalo.

Náš regulátor nemá až tak moc nástrojů, kterými může ovlivňovat trh mobilních služeb. Tím spíše by se neměl sám připravovat o ty zbraně, které mu ještě zůstaly.
20. 12. 2010 6:30
Jiří Peterka

V roce 2010 pokračovala nekonečná válka webových prohlížečů a dál nabírala na obrátkách. K hlavním tématům patřilo navyšování výkonu webových prohlížečů, zjednodušování jejich uživatelského rozhraní a podpora přehrávání multimediálního obsahu. Objevily se testovací verze očekávaných prohlížečů Internet Explorer 9 a Mozilla Firefox 4, pokračuje překotný vývoj Google Chrome a evropští uživatelé poprvé uviděli ballot screen.

Mark Zuckerberg je podle časopisu Time osobností roku. Technologie automatického rozpoznávání obličeje dorazila na Facebook, jehož celková hodnota dosahuje už 52 miliard dolarů.

Internet je zvláštní v tom, že umožňuje prakticky komukoliv vytvořit vlastní informace a prohlašovat je za pravdu. A nejhorší na tom je, že Internet pak často neumožní zjistit, zda tato pravda odpovídá skutečnosti.
18. 12. 2010 10:30
Jan HandlGlosa

Hostem posledního letošního NetClubu byla Taťána le Moigne, ředitelka české pobočky Google. Hovořilo se nejen o vyhledávání a firemní kultuře, ale také například o stolních hrách či logách Doodles.

Je pro vás instantní hledání Google šokující novinkou? Připravte se na ještě větší změny: nová technologie vám dá výsledky hledání, aniž byste zadávali hledací výraz.

Konference LeWeb patří mezi největší evropské setkání internetových firem. A každý se tu pochlubí tím nejlepším. Jaké jsou trendy? Třeba Google Contextual Discovery.
16. 12. 2010 6:30
Pavel Čurda

Nové RFC 6106
definuje volby, které umožňují přidat do automatické bezstavové konfigurace
IPv6 informace o DNS. Jedním mechanismem lze nyní koncovým strojům doručit
všechny základní informace potřebné pro síťovou existenci.
Kolik stojí nelegální software stažený IT administrátorem nebo zaměstnancem z pochybných webových stránek, FTP serveru, rozinstalovaný na počítače z pochybného média či padělaný software zakoupený v internetové aukci?
16. 12. 2010 0:00

Podle OECD a jeho nové metodiky patří mobilní hlasové služby v ČR mezi ty nejdražší. Podle ČTÚ a na základě stejné metodiky ale mezi nejdražší naopak nepatří.

Šéf Datartu Pavel Sláma nesouhlasí s tvrzením Jiřího Hlavenky, že v oblasti elektra převýšil internetový prodej kamenné krámy. A má pro to řadu důvodů, které vyjmenovává ve své polemice.
15. 12. 2010 6:25
Pavel SlámaE-shopy

Aktuálně.cz oslavilo pět let a my s Jakubem Ungerem nejenom rekapitulujeme, ale i zjišťujeme, co příštích pět let přinese internetovým médiím. Plus recept, jak se stát investigativním novinářem.

Shození serverů renomovaných společností pomocí DDoS útoků vyvolalo celou řadu otázek a ukázalo, jak lze využít botnet s na první pohled dobrými úmysly. Je ale vše tak jednoduché?

Datové schránky už umí vyhledávat v doručených zprávách a vytvářet si adresáře pro vlastní potřebu. Padl také první soudní verdikt k datovým schránkám.
13. 12. 2010 6:30
Jiří Peterka

Jak najít zprávy, které vás opravdu zajímají? Jak z přehršle videí vybrat ta, která by vás upoutala? Konec slepým pokusům, konec personalizaci. Novým trendem je analýza vašich přátel v sociálních sítích.

Určitě jste i vy slyšeli o tom, že Google se chystá zatočit s pirátským softwarem a vůbec nelegálním obsahem tak, že ho vyjme z našeptávače, výsledků „rychlého“ vyhledávání a nakonec možná i z vyhledávání jako takového… děkuji!

Představitelé Twitteru odmítají, že by blokovali zmínky o Wikileaks. FB spustil nový profil a chystá možnost nastavení soukromí na mobilech. Informace na FB pomohly určit diagnózu.

Máte poslední šanci v klidu pořídit dárky, ať už na Internetu nebo v obchodech. Ani online nakupování není samospasitelné, ale rozhodně pomáhá šetřit čas a síly. Neškodí připomenout si vývoj způsobů pořizování dárků za poslední dvě desetiletí a podívat se do budoucnosti.
11. 12. 2010 6:30
Jan HandlGlosa

Trh telekomunikačních operátorů obsluhujících firemní klientelu prošel v posledních letech zásadní konsolidací, mobilní operátoři se zde přitom neohřáli. Jaká je dnešní situace?
10. 12. 2010 6:25
Dalibor PremusISP

Týden šílenství kolem Wikileaks gradoval. Jeho tvář J. Assange se odevzdal do rukou britské policie. Vězení mu hrozí ne za vyzrazení tajných informací, ale nechráněný sex. Do toho blokace účtů, mazání DNS, ale i vlna sympatií a rozmach zrcadel. Co se děje kolem Wikileaks?

V červenci 2010 byl po měsících působení objeven virus Stuxnet, pohroma Internetu a katalyzátor nepopulárních bezpečnostních opatření. Je to skutečně tak zlé?

Po zhruba roce čekání Google otevřel své elektronické knihkupectví. Nabízí tři miliony knih, z toho asi 300 000 ke koupi. I české. Podporuje vše, kromě Kindle.
8. 12. 2010 6:30
Martin LérE-knihy

Dnes téměř každý výrobce chce svůj produkt změnit na platformu. Podívejme se, proč o to tak usilují, a zda lze předpovědět, které platformy budou úspěšné.

Půjčit peníze si nemusíte jen od bank, ale i od běžných lidí na Internetu. P2P úvěry nabízí nižší úrokovou sazbu. Uspěje tento stále populárnější model i v Česku?

Ani příští rok nás z pohledu počítačové bezpečnosti nečeká klidné období, stávající útoky se přenesou také do něj, dojde nejspíš na jejich další inovace. Na se tedy musíme připravovat?

Vezměte si zvětšovací sklo a zahlédnete detaily. Zdánlivě stojatá hladina se čeří trendy, událostmi a varem pod povrchem. Stačí je… rozpoznat a správně interpretovat?

Nová strategie od MPO požaduje využít digitální dividendu přednostně pro pokrytí venkovských oblastí. Do roku 2013 požaduje 2 Mbit/s pro každého, i na venkově.

V New Yorku zastavili protestující na Facebooku developerský projekt v hodnotě 100 milionů dolarů. Diaspora se nestane zabijákem FB. Rozumí odborníci sociálním médiím?

Aneb jak by vypadala česká varianta propíraného serveru WikiLeaks? Asi nic moc. A to i přes to, že by se u nás jistě našlo dost těch, kteří by anonymně a velmi rádi poskytli rozličná tajná data.
4. 12. 2010 6:30
Jan HandlGlosa

Sepsali jste své dílo a chcete je vytisknout pro sebe, pár kamarádů a celý národ na papír? Vydejte knihu levně, rychle a hlavně za své pomocí online služeb.

Uvolněním nového firmware pro přepínače HP Procurve dosáhl jejich výrobce plnohodnotné podpory IPv6. Jak implementace funguje a lze ji nasadit v běžných sítích?

Evropská komise začala vyšetřovat Google pro poškozování konkurence ve vyhledávání. Opravdu Google poškodil internetové firmy, nebo se na něj sesypali paraziti?

Měření výkonu a parametrů počítačových sítí je zhruba stejně staré jako
sítě samotné. Ostatně i u nás na Lupě si můžete změřit rychlost svého
připojení. RIPE NCC teď ovšem začalo stavět měřicí infrastrukturu, jaká nemá
obdoby. Měla by zahrnovat desítky tisíc sond, které proměří Internet ze všech koutů.

Na Internetu se už několikrát bojovalo o platformu. První byl boj o browser, další o vyhledávač, a teď je na řadě „personalizační vrstva“. Kdo vyhraje?

Mladá fronta přesunula tematicky nesouvisející weby pod E15.cz, aby zvýšila návštěvnost. Tempo růstu výdajů do online reklamy se v říjnu opět zpomalilo.
Kabelka s logem Luis Vuitton z ošuntělého plastu, vytahané tričko Ecko, ze kterého lezou nitě, nebo boty s křivou „fajfkou“.
1. 12. 2010 0:00