Hlavní navigace

Rok zlých virů

Karel Červený

Při prognózách a výhledech na následující období se téměř vždycky můžeme setkat s tvrzením, že Internet tentokrát čeká a dozajista nemine epidemie extrémně zlého viru (trojského koně, červa, ...). To samé se ale předvídalo už loni, předloni a vlastně pořád, od prvního většího varování v podobě kalamity I love you. Kyberpunkoví autoři s tím ostatně přišli ještě dávno předtím.

Na první pohled by se mohlo zdát, že články o blížících se katastrofách vznikají prostě proto, že si je žádají čtenáři – je to taková počítačová verze bulváru či válečného zpravodajství. Mnohem pravděpodobnější však je, že podobné předpovědi bývají míněny upřímně. Jsou totiž naprosto logické.

Pravda je, že rok co rok padají rekordy, co se týče škod, které viry na Internetu napáchají. Ale skutečně smrtící epidemie pořád žádná. Jak je to možné?

Neargumentujte prosím tím, že tvůrci virů si chtějí spíše hrát a něco zkoušet než skutečně škodit. Možná se ve většině případů skutečně jedná o žertíky, které se jen trochu vymkly z rukou. Jenže o to nejde. Copak ve světě, kde se najde dostatek teroristů ochotných zabít zcela neznámé lidi a přitom sami přijít o život, se současně nenajde nějaký zlý programátor, který se pokusí plošně smazat maximum dat?

Jak to, že k ničemu podobnému ještě nedošlo? Ba co víc, jak se zdá, nedochází ani k příliš mnoha pokusům tohoto druhu?

UX17

Platí snad, že operační systémy a prohlížeče nejsou přece jen tak děravé, jak se říká? Nebo snad uživatelé přece jenom neklikají na cokoliv. (Škodlivé kódy ale dnes už nejsou závislé jen na e-mailu coby distribučním kanálu. S tím, jak nahrávací a filmové společnosti budou podávat více žalob na uživatele výměnných systémů, se tyto budou propadat do stále šedší zóny, kde může uživatel chytit cokoliv.) Nebo snad lidé schopní škodit dávají přednost tomu, aby z toho navíc ještě získali prospěch – takže bankovní podvody převažují nad mazáním pevných disků? Všechny tyhle výklady jsou podle mě nepřesvědčivé.

Nevím, kde je v mých úvahách chyba, takže mi zbývá jen se přidat s prognózou, že skutečně zlý virus stojí před branami…

Našli jste v článku chybu?
26. 1. 2005 18:46
Pizi (neregistrovaný)
Vy rikate, ze ti lide delaji spatnou vec. O tom neni sporu. Ale spor je asi o to, ze zaroven s tim spatnym delaji, treba i mimodek, vec dobrou. Nejde o to, ze by bylo treba tvurce viru chvalit, to ne. Ale je dobre si pozitiva uvedomovat. Takze rikam, ne, nemate byt vdecny. Jen pro zajimavost, teorie socialnich deviaci rika, ze socialni skupiny si dobrovolne udrzuji socialni devianty, nebot na jejich prikladu si skupina ujasnuje jaka jsou pravidla, kde jsou meze. Dokonce se odvazne tvrdi, ze p…
26. 1. 2005 17:37
zoul (neregistrovaný)
To je ale zjevne blba analogie --- tady nejde o "rebely", kteri "berou za kliku". Viry a cervi neberou za kliku, delaji skodu. Zatezuji sit, vypocetni kapacitu, spamuji a v mnoha pripadech jsou zodpovedne za ztratu dat. Mam byt jejich tvurcum vdecny za skody, ktere pusobi, protoze si tim potencialne setrim vetsi starosti? A pokud si ty vetsi starosti neusetrim, mam byt za ne vdecny, protoze mi setri jeste vetsi starosti? Plus indukcni krok na libovolne velke starosti?