Hlavní navigace

Rozhlas po "drátě"

Ondrej Kratochvíl 8. 3. 2002

V poslední době jsme se na Lupě snad až příliš věnovali internetovým stránkám zamýšleným jako prezentace nejrůznějších společností. Proto děláme drobnou změnu v "aranžmá" a přinášíme vám hodnocení webu jednoho z oblíbených českých rádií -- Bontonu. Redakční recenzi doplňuje názor webdesignera Tomáše Pilského.


http://www.ra­diobonton.cz/

Web pochází z dílny společnosti Web Design Factory (WDF), která vyjma rádia Bonton tvořila prezentace např. pro Mattoni, Hotel Palace Praha nebo Forum 2000. Zároveň s tím nemohu nezmínit, že mnoho internetových stránek, které jsem od WDF viděl, mělo nadprůměrnou úroveň zpracování…

Celá prezentace rádia Bonton je laděna do odstínů modré a docela agresivní žlutozelené barvy. Přes svou neobyčejnost tako kombinace nepůsobí špatně – naopak přidává na originalitě, ke které je v informačně zaměřené prezentaci velmi málo prostoru.

Kompozice je zarovnána k levému okraji okna prohlížeče, jako hlavní grafický prvek zde působí mikrofon v horní části stránky. Mně se tento grafický prvek líbí, i když v něm a jeho velikosti vidím dva menší nedostatky. Prvním z nich je horší čitelnost nápisu „music“, který překrývá spodní část mikrofonu, a kvůli své barvě s ní malinko splývá. Druhým nedostatkem, jenž se týká hlavně těch, kteří surfují s menším rozlišením, je předimenzování velikosti tohoto prvku – při rozlišení 800×600 zabírá okolo jedné třetiny výšky okna prohlížeče.

Co se týká grafiky, je škoda, že prakticky jediným výrazným rysem je onen zmíněný mikrofon. Ostatní prvky jsou čistě účelové. Na můj vkus obsahuje stránka také až příliš reklamy, té je vyhrazena velká část prostoru pod hlavním menu.

Obsahově nemohu webu snad nic vytknout. Na své si přijdou pravidelní posluchači rádia, stejně jako ostatní návštěvníci či zájemci o reklamu nebo spolupráci.

Nechybí dneš již běžná možnost poslouchat rádio přes Internet, a to ve třech stupních kvality – od 10 kb/s, použitelných i na obyčejném dial-up spojení, až do 32 kb/s, které už zabere velkou část přenosového pásma i na 64 kb/s ISDN lince. Ke škodě by však nebyla možnost zvolit ještě vyšší kvalitu, protože i 32 kb/s je oproti „klasickému“ bezdrátovému FM přenosu dost nekvalitních.

Dalším z magnetů na návštěvníky jsou i pravidelně aktualizované novinky, informace o aktuálním programu rádia, seznámení s moderátory a hlavně několik hitparád, včetně přehledu „bomb Bontonu“, což jsou v podstatě nejhranější nové skladby.

Navigace je díky jednoduše a účelně vytvořené nabídce snadná. Pokud by se surfař přeci jen ztrácel, má možnost zobrazit si velmi dobře udělanou mapu serveru. Fulltextové vyhledávání bohužel není k dispozici.

Korektnost načítání v různých internetových prohlížečích je bezproblémová. Jak Internet Explorer 6, tak Navigator 6.1 i Opera 6.0 si s kódem poradily bez nejmenšího zaváhání (přinejmenším na stránkách, které jsem zkoušel otevřít).

Jste zvědaví, co nám ke zdrojovému kódu pověděl validátor? Žádná překvapení v podobě absolutně korektního zpracování se tentokrát nekonají. Na ta si budeme muset nejspíš ještě dlouhou dobu počkat. Validátoru se toho na zdrojovém kódu recenzované prezentace nelíbilo více – počínaje absencí alternativních popisků obrázků a konče použitím nesmyslných atributů u některých tagů. Myslím, že užitečnější než zde opisovat výsledky validátoru, bude uvedení přímého odkazu na jeho výsledky.

Po nahlédnutí do zdrojového kódu je patrná příčina tolika chyb – prezentace je tradičně tvořena ve WYSIWYG HTML editoru Macromedia Dreamweaver, který při větší složitosti stránky generuje místy zbytečně zmatený kód. Ten se sice dá jednoduše pročistit načtením a manuální kontrolou kódu v klasickém HTML editoru (např. Allaire-Macromedia Homesite), ale toto řešení autoři zřejmě nepoužili.

Přes všechny výše zmíněné nedostatky si myslím, že prezentace rádia Bonton mezi weby ostatních rádií docela září, a to nejen svými barvami. Z prezentací Evropy 2, Rádia 1, Frekvence 1, Kiss98 a rádia VOX vycházejí dnes recenzované stránky asi nejlépe. Nejen proto je hodnotím mírně nadprůměrnými 7/10.

Rodný list website

MIF16

server:
Radio Bonton (www.radiobon­ton.cz)
zadavatel:
 –
agentura:
WDF – Web Design Factory, spol s r.o. (www.wdf.cz)
art director:
 –
velikost týmu:
 –
doba realizace:
 –
použité technologie:
HTML, Flash 5, PHP, MySQL
Prezentace běží na serveru Apache pod operačním systémem Linux.
datum spuštění
2001

Tomáš „Thomas01“ Pilský
Freelance Internet Designer
www.thomas01.cz, info@thomas01.cz

ORIGINALITA ŘEŠENÍ
Originalitu lze na těchto stránkách jen těžko dohledat, ale zato jsou přehledné a čisté. Stálo by určitě za to, přidat více na vzhledu prezentace než na řešení typu „portál“. Také je nutno vyzdvihnout jednoduchost, s jakou jsou tyto stránky prostupné.
POUŽITELNOST
Pro návštěvníka, tedy potenciálního posluchače rádia, je připravena pestrá nabídka z menu a celý web je často doplňován, což je v boji proti konkurenčním webům silnou zbraní. Prezentace se v Internet Exploreru i v Navigatoru zobrazuje bez jakýchkoli problémů.
TECHNICKÁ NÁROČNOST
Na typickém „portálovém“ prostředí už se opravdu nedá skoro nic nového vynalézt, což nám zde sami autoři z WDF ukázali. Stránky nejsou barevně nijak přehnané a především jsou velmi přehledné.
ESTETICKÝ DOJEM
Web na mne zapůsobil velmi pozitivně svou lehkostí. Vytknout by se snad dalo jen upřednostnění Reklamy před Anketou. Kontrastní černý pruh mě navíc až příliš bije do očí. Pozitivní je možnost poslouchat rádio online (prostřednictvím Windows Media Player).
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Tato stránka je očividně velmi dobře promyšlena, a to jak po grafické, tak po technické stránce. Návštěvníka neohromí ničím novým, ale proti konkurenčním radiím je stále o krok vpřed.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
7/10

V rubrice SkrzNaSkrz vycházejí pravidelně každý pátek recenze webů tvořených předními českými webdesignerskými studii. Web vybírá redakce ze seznamu referencí, které webdesignerská studia a webdesigneři zveřejňují na svých prezentacích. Web je recenzován redaktorem Lupy a nezávisle na něm též jednou či dvěma osobnostmi (vybranými redakcí), pocházejícími z řad tvůrců webů nebo profesionálních uživatelů Internetu.

Anketa

Posloucháte internetová rádia?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?