Hlavní navigace

Rozpoznávání obličejů je pro Google Glass zapovězeno

Daniel Dočekal

Google opakovaně upozorňuje, že rozpoznávání obličejů v jeho produktech je možné jedině se zachováním ochrany soukromí. V Google+ je aktuálně zapovězeno zcela.

Svým způsobem ideální aplikace pro někoho, kdo si chronicky nepamatuje obličeje lidí. Google Glass a odpovídající algoritmus, který automaticky identifikuje osobu naproti vám. A samozřejmě vám dokáže říci o koho jde, kdy jste se s ním naposledy viděli, kde pracuje, atd. Něco takového sice může být nesmírně praktické, ale také ohrožující soukromí.

Google už mnohokrát jasně upozornil, že rozpoznávání obličejů v jeho produktech může být pouze pokud bude dodržována ochrana soukromí. Čerstvý dodatek  do Glass Platform Developer Policies využití této technologie zakazuje. V sekci „co nemůžete ve vaší aplikaci dělat“ najdete následující:

Tip Content Machovec

Don't use the camera or microphone to cross-reference and immediately present personal information identifying anyone other than the user, including use cases such as facial recognition and voice print. Applications that do this will not be approved at this time.

Vedle rozpoznávání obličejů se mezi zakázanými aktivitami objevilo i rozpoznávání hlasu. Kratší komentář k této změně najdete ostatně i v Glass and Facial Recognition na Google+ účtu projektu Google Glass. 

Našli jste v článku chybu?
1. 6. 2013 21:34
tom (neregistrovaný)

no pockejte az nekdo bfu americanum rekne ze pri napojeni na databazi pedofilu by to kazdemu diteti mohlo ukazovat "s timto panem se nebav je v databazi pedofilu" tak to ma na hlave kazdy druhy dite v us

1. 6. 2013 18:54

Ono záleží na tom, odkud by se brala data pro rozpoznávání. Pokud pouze z vlastních zkušeností, tzn. vidím nějakého člověka a řeknu aplikaci, že to někdo je a příště mně to ho rozpozná, tak s přimhouřením očí jo. Ale pokud by to např. upozorňovalo na "celebrity", bylo by to na rozšlápnutí těch brýlí. A obecně, upozornit na někoho, kdo se schovává za regálem, protože se se mnou nechce zrovna vidět, je na hraně (na jednu stranu to jde proti jeho vůli se se mnou nevidět, na druhou stranu takové jed…