Hlavní navigace

Rozstřel: Předežene Facebook v dohledné době v tržbách Google?

Redakce 13. 2. 2012

V nové rubrice Rozstřel budou čeští internetoví podnikatelé komentovat dění v síti, doma i ve světě. Začínají Olda Neuberger (Duck on truck, ex-Líbímseti), David Šmehlík (Fleveo) a Jakub Mach (ZoomSphere). Jejich firmy podnikají na Facebooku. Co říkají na jeho ohlášený vstup na burzu a jak vidí jeho budoucnost?

1. Jaké projekty spojené s Facebookem máte v současnosti rozjeté a jaký generují roční obrat? Může mít IPO Facebooku na vaše podnikání nějaký vliv?

David Šmehlík, Fleveo: V sou­časné chvíli se ve Fleveo staráme o digitální strategii našich klientů, zejména o nastavení komunikační strategie, připravujeme pro ně menší i větší akviziční aplikace, zajišťujeme outsourcing komunikace a poskytujeme konzultace a školení. Sociální sítě (Facebook speciálně) jsou pro firmu v současné chvíli nadpolovičním zdrojem příjmů. Co se týče vstupu Facebooku na otevřený akciový trh, nedomnívám se, že by nás měl ohrozit. Naši klienti cílí v první řadě na koncové zákazníky, kteří se jim v sociálních sítích pohybují, a těch by se IPO viditelně dotknout nemělo.

Jakub Mach, MicroMedia:Pro­vozujeme analytický a statistický server ZoomSphere, který generuje reporty pro všechny hlavní sociální sítě, včetně Facebooku. ZoomSphere je aktuálně ve své beta verzi a zdarma. Vstup Facebooku na burzu předpokládám, že nebude mít na chod naší služby žádný vliv.

Olda Neuberger, Duck on truck: Na Facebooku pro­vozujeme globální Miss Internet, soutěž, která by před Facebookem nebyla možná. Pokud IPO pomůže Facebooku dosáhnout jeho plánovaných 2 miliard uživatelů, pak to prospěje celému ekosystému aplikací.

David Šmehlík, Fleveo

David Šmehlík, Fleveo

2. Jaká je reálná tržní hodnota Facebooku? Mluví se o částce kolem 100 miliard dolarů. Je to adekvátní? Za jakou cenu byste si akcie sám koupil?

David Šmehlík: Nemyslím, že by mi příslušelo hodnotit reálnou hodnotu celé platformy. Je však očividné, že technologické a online startupy jsou z pohledu burzy naceňovány pod vlivem „bubliny“. Minulý rok se při IPO společností jako LinkedIn, Zynga, Groupon a dalších ukázalo, že “obchodování online světa” je nesmírný buzz. Za kolik bych si já sám koupil akcie? Nepřemýšlel jsem nad tím, v současné chvíli neobchoduji a nejsem si jistý, jestli se do toho pustím – bojím se, že bych burze propadl. :-)

Jakub Mach: Neumím určit tržní hodnotu Facebooku a do akcií neinvestuji, takže tato otázka nepadá zrovna na úrodnou půdu a nekvalifikovaně se nevyjadřuji. :-)

Olda Neuberger: Největší zdroj trafficu na internetu, vlastník detailních dat o miliardě lidí, největší sociální platforma? Těžko říct, ale vypadá nezastavitelně. :-)

Jakub Mach, MicroMedia

Jakub Mach, MicroMedia

3. Na čem bude podle vás Facebook za tři roky nejvíc vydělávat? A předežene Google?

David Šmehlík: Podobných diskusí o tom, jestli se Facebooku podaří předehnat Google, jsem za poslední 2 roky slyšel několik. Za mě osobně – myslím si, že ano. Google je pro mě v posledních několika měsících firmou s největším počtem viditelných chyb; sám uvažuji o tom odsunout od nich své online služby. Mimo to má Facebook podle mého „dobře našlápnuto“ na to stát se dlouhodobě nejnavštěvovanější online službou.

Jakub Mach: Očekávám nástup Facebook Credits do reálného života. To je velká výzva pro Facebook. Co se týče srovnání s Googlem, tak si myslím, že se obecně velmi podceňuje Google+. Nástup této sociální sítě je velmi nenápadný, ale o to rafinovanější. Google úžasně pokrývá svými nástroji (Search, Youtube, Docs, Gmail, G+…) potřeby uživatelů internetu a vzájemná spolupráce nástrojů bude to s čím bude muset Facebook soupeřit.

Olda Neuberger: Spekuluje se, že Facebook představí v souvislosti s uvedením na burzu (a koncem lock-up period) dvě novinky: rozšíření svého reklamního systému mimo Facebook, tedy obdobu Adsense s přesnějším cílením a fulltextové vyhledávání, jako přímou konkurenci Google. Na první zmíněné dozajista dojde a měl by to být další kardinální posun v ziskovosti. Druhé je spekulace, ale pokud by se Facebook do hledání skutečně šel, pak může Googlu aktivně sekundovat.

Olda Neuberger, Duck on truck

Olda Neuberger, Duck on truck

4. Co vás nejvíce zaujalo z údajů, které o sobě Facebook zveřejnil ve formuláři pro americkou Securities and Exchange Commission? (Na Lupě jsme o tom psali v tomto článku.)

David Šmehlík: Překvapilo mě (a současně trochu vyděsilo), jak velká část uživatelů Facebooku se na platformu vrací denně. Celkově však dodávám, že se Facebooku podařilo za 8 let dosáhnout velmi slušných čísel, a to jak z pohledu počtu uživatelů, tak růstu ročních zisků.

MIF16

Jakub Mach: Nic. Nemám čas to pročítat, musím vydělávat.

Olda Neuberger: Bezesporu kolik procent (26) si Mark Zuckerberg do této chvíle po všech kolech investic zachoval!

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?