Hlavní navigace

Rozválcuje Microsoft Plaxo?

Vojtěch Bednář 3. 11. 2005

Firmy provozující online služby se pomalu začínají obávat strašlivé konkurence. Windows Live a Office Live, webové aplikace z dílny Microsoftu, jim možná vezmou všechnu práci. Ale možná to je jenom strašení pověrčivých bubákem. Já jsem spíše pro toho bubáka.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Sada webových nástrojů Windows Live a Office Live má rozšířit současné vlastnosti těchto „systémů“. Uživatelé budou moci zadarmo (s reklamou) nebo za peníze využívat instant messaging, práci s dokumenty, databázemi a daty, čtení zpráv, možná i groupware a PIM. Tedy dohromady nic, co by už nyní neuměl lepší freemail nebo například takové Plaxo.

Microsoft dává svým „živým“ službám velikou důležitost. Ostatně hodlá s nimi podporovat i Firefox, což je věc nevídaná, takže by oba systémy mohly fungovat z Linuxu, což je ještě nevídanější. Ačkoliv je projekt teprve ve fázi bety, a musím podotknout že docela rané, už nyní se před ním někteří konkurenti začínají třást. Blíží se snad jejich konec?

Sada webových služeb v podání Microsoftu není ničím novým ani ničím, co by mělo být zajímavé, nebýt několika faktorů. Především, její příprava byla významným tématem diskuzí v anarchistických kroužcích již před drahnou dobou. Před pěti a více lety v souvislosti s poněkud křečovitým protlačováním aktivních kanálů, na něž se mohly nabalovat další, víceméně na webu založené funkce.

Portál MSN ale svůj účel nesplnil a zejména ve svých národních verzích spíše jen přežívá. Hotmail se stal nejznámějším freemailem na světě, ale udělat z něj „něco navíc“ se nepodařilo. Kromě toho Microsoft musel několikrát slevit ze svých požadavků na uživatele a nakonec pravděpodobně i ze strategie, jež měla vést k postupné úplné komercializaci této služby. Pod tíhou konkurence.

Windows a Office Live budou těžit pravděpodobně především ze svého názvu, který je více než známý. Pokud se Microsoftu povede vytvořit opravdu lákavou kombinaci webových aplikací a pokud verze bez reklam nebude stát moc, pravděpodobně si své uživatele najde, dokonce i takové, které přetáhne jiným. Ovšem těžko se domnívat, že se blíží revoluce ve světě webu (na druhou stranu zcela vyloučena pochopitelně také není).

Mnohé poštovní, respektive groupwarové servery umožňují vtěsnat do webového prohlížeče a jednoho portálu překvapivé množství funkcí. Microsoft má svůj Outlook Web Access, tedy Outlook de facto v prohlížeči. Takové Lotus Domino je ale rovněž velmi kvalitní produkt. Z bližších končin pocházející Kerio Mail Server umí hodně z toho, co předchozí dva, svou novou verzi groupwaru s webovým přístupem se chystá vydat Software602. Všechny tyto technologie je možné celkem bezbolestně rozšířit o instant messaging, o přístup k firemním dokumentům, dokonce s možností jejich prohlížení a editace. Nechybí RSS čtečka, chat, nástěnka a další možnosti firemního portálu.

MIF16

Jinými slovy: Plně funkční webové služby lze rozjet s použitím standardně dostupného groupwarového serveru s několika nezbytnými doplňky. Existuje mnoho firem, které některé z těchto služeb veřejně poskytují více nebo méně zadarmo. Za příklad je možné považovat třeba Google Mail nebo ono již jmenované Plaxo. Podobných případů ale existuje bezpočet. Vzhledem k dostupnosti výchozích technologií se navíc dá předpokládat, že tyto služby se mohou rozšiřovat o další inspirativní funkce.

Microsoft přichází se svým Live v okamžiku, kdy trh webových služeb funguje, rozvíjí se a je silně konkurenční. Málokde jsou zákazníci – uživatelé tak přelétaví jako zde, málokdy je nutné vynaložit tolik úsilí pro jejich udržení a, nedej bože, vypáčení nějaké té mince. Live se určitě objeví jako spousta vynucených odkazů ve Windows Vista a dalších programech. Nicméně konkurenti se mohou obávat maximálně toho, že budou nuceni vylepšovat, vylepšovat, vylepšovat. Což je pro uživatele fajn.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…