Rychlost je nanic, následuj instinkt

Už docela dlouho mám doma připojení k Internetu od UPC a pomalu to přestávám stíhat: z původních 128 kbit/s jsem se za pár let dostal až na dříve neuvěřitelných 1.536 kbit/s; tvrdí to alespoň mail, který jsem tento týden od UPC dostal. Platím pořád stejně, takže mohu být rád. No jo - ale co si mám vlastně s takovým pásmem počít?

„Jooo, to by bylo bezva, kdybychom měli ten rychlý Internet,“ říkali jsme si celé roky, visíce přitom na dial-upu. To by se to brousilo, stahovalo, hrálo, koukalo na filmy a já nevím co všechno. Spousta lidí je na dial-upu závislá dodnes, ale přinejmenším pro 120.000 zákazníků s kabelovým Internetem a ADSL už „to“ přišlo. Někteří z nich to možná doopravdy ocení (a pak obratem spadnou do osidel FUP), většina si však zákonitě musí říci: „No, hezký, ale co s tím?“

Samozřejmě, kabelový Internet i ADSL má spoustu výhod samo o sobě: je to pevné připojení, není třeba hlídat čas ani data, dá se v pohodě chodit po webu a stahovat zároveň, nemluvě už o tom, že novou záplatu do Windows (a že jich je!) si natáhnete za pár minut místo několika hodin. Na druhou stranu vám z vlastní zkušenosti mohu říci, že když se vám pak rychlost zvýší ze 768 kbit/s na zmíněných 1.536, nebýt e-mailu od UPC byste si toho ani nevšimli.

Asi to chce jenom čas: jakmile bude dostatečné množství konzumentů, zákonitě se objeví i nabídka obsahu, který rychlé připojení využije. O něco se snaží – zatím velmi spoře – Český Telecom se svým Starzone; tudy nejspíš půjde cesta. Do té doby je však přebíjení rychlostmi jen reklamní trik.

EBF16

Z Internetu se zkrátka stává komodita. Jak mi nedávno vysvětlil nejmenovaný šéf jednoho nejmenovaného operátora, prvních pět míst v žebříčku priorit při výběru poskytovatele připojení zabírá cena. Až pak následují další vlastnosti, jako je značka, kvalita služby či technická podpora. Záchranou mají být služby s přidanou hodnotou. S těmi je to však stejné jako s Bohem v jednom otřepaném vtipu: všichni je vzývají, ale nikdo je nikdy neviděl.

Možná je to ale všechno úplně jinak. Jak tvrdí zlí jazykové (mj. v diskusi na Lupě), důvodem zvýšení rychlosti u UPC je jen snaha vytvořit si prostor pro levnější nabídky připojení, které by mohly konkurovat nižším variantám ADSL. Inu, uvidíme.

52 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 25. 9. 2004 11:29

Školení: Právo pro e-shopy

  •  
    Jak provozovat e-shop v souladu se zákonem.
  • Jak přistupovat k vrácení zboží a spory se spotřebiteli.
  • Jak v souladu s právem marketovat e-shop.

Detailní informace o školení Právo pro e-shopy »