Hlavní navigace

S iDnes do kavárny

Michal Černý 25. 1. 2008

Dlouhou dobu se říkalo, že internetové zpravodajství je sice aktuálnější než to novinové, ale není v něm tolik prostoru věnováno názorům, analýzám a komentářům. Tyto mýty se po Lidovkách rozhodlo zbořit i iDnes.

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Dlouhou dobu se říkalo, že internetové zpravodajství je sice aktuálnější než to novinové, ale není v něm tolik prostoru věnováno názorům, analýzám a komentářům. Tyto mýty se po Lidovkách rozhodlo zbořit i iDnes.

Kavárna má v papírové podobě zcela specifické místo v MF Dnes. Jedná se o rubriku věnovanou úvahám a zamyšlením nad jednotným tématem (pro každé číslo jiným). Prostor čtyř novinových stran skýtal na první pohled v novinách neobvykle velký prostor.

Podle vyjádření redakce však přicházelo fundovaných a kvalitních příspěvků často více, než kolik jich mohly noviny otisknout. A tak se kavárna přesunula na Internet, kde je místa dostatek. O zlomový okamžik se jedná ze dvou důvodů – za prvé komentáře v kavárně nejsou vázány na aktualitu (často, i když ne vždy), na rozdíl od komentářů běžných, což znamená, že si je mohu přečíst v podstatě kdykoli se stejnou vypovídací a zpravodajskou hodnotou. Za druhé je to zlomový okamžik pro iDnes, který se celou prozatímní publikační politikou snažil oslovit „střední proud“ nebo „většinovou společnost“. Kavárna je však silně minoritní záležitostí.

Pro internetové zpravodajské portály to může znamenat mnohé – pokud budou sekce kavárny a názorů fungovat dobře, mají šanci internetové divize Reflexu či Lidovek? Je zajímavé, že právě na Lidovky je ze strany iDnes vyvíjen nemalý nátlak (tedy boj o čtenáře), neboť to, co bylo doménou minoritních novin, začínají postupně nabízet i větší hráči (tedy orientace na témata, která byla zajímavá především pro úzkou sortu čtenářů).

Kavárna by měla přilákat na nejnavštěvovanější zpravodajský server také zajímavou a dost možná novou skupinu návštěvníků. Obrazně řečeno ty, co poslouchají jazz, mají rádi dobré víno či koňak, jsou mírně sebestřední, luxusní a do této chvíle navštěvovali především iHned a Lidovky. Čtenáři, kteří mají dost peněz a vytříbený styl. To by také mohlo být zajímavé z pohledu umísťované reklamy.

Co lze ze strany iDnes očekávat do budoucna? Dovedu si představit, že to bude rozšíření a zkvalitnění ekonomického zpravodajství (aktuální vývoj cen akcií, měn či komodit), grafy, analýzy apod. To bude lákat na návštěvníky z iHned.

Na čtenáře Lidovek by mohlo začít platit lepší a hlubší komentované zpravodajství (po změnách na Radiožurnálu by se mohl stát hvězdou Internetu Ivan Hoffman – což je jen můj osobní favorit). Možná změněná sekce umění a kultury – nová rubrika poezie či recenze výstav, CD či knih by mohla část návštěvníků jistě zaujmout. Příliš úsilí by asi nedala fotografie dne, odměněná patřičným bonusem pro autora kupříkladu nejen ze sesterského portálu Rajče.

Zcela nové návštěvníky by mohly oslovit rubriky pro menšinové návštěvníky (nejen etnické či jazykové, ale třeba také náboženské zpravodajství). Poměrně pravděpodobné je rozšiřování televizních přenosů, ale osobně bych nezatracoval ani možnost vzniku rádiové (nebo rozhlasové?) stanice.

Možnosti iDnes jsou široké a potenciál značný. A ač se říká „nechval dne před večerem“, myslím, že to, co představuje nová rubrika Kavárna, nevypadá vůbec špatně. Co dodat? Sejdeme se v kavárně?

Našli jste v článku chybu?

27. 1. 2008 13:54

Ales (neregistrovaný)
Podivejte se na to z druhe strany.
Vrcholi kampan pred presidenskou volbou; na Slovensku se schvaluje tiskovy zakon, ktery vyznamne oslabuje silu nezavislych medii; Madarsko je zmitano nacionalismem a silne nacistickou Narodni Gardou.. Takhle se da pokracovat dale o Gaze, Keni, etc..
A co otiskla v patek TISTENA podoba MF Dnes na pres pulku prvni strany? Obrovskou fotku herce, ktery se predavkoval leky.

Online verze idnes.cz byla vzdy jeste o rad blize k bulvaru, srovnatelna s novinky.cz.

V ta…

26. 1. 2008 15:53

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Je to světová, protože tam člověk najde plno zajímavých článků. Uvádím například názvy některých z nich:
Ovlinili ruští emigranti Izrael, že staví všude zdi, jako zavedli o nás ostntaé dráty?
Proč je některým lékařům trapné vybírat 30 korun ale lékárenští prodavači takové pocity nemají.
Kdo byl na vojně, tak se nediví, proč největší hulváti jsou z vojenských kadetek.
Sociální demokracie si prosadila, že jednou týdně bude moderovat ve veřejnoprávní televizi jim oddaný redaktor celý den zprav…Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií