Hlavní navigace

Safari 4: lepší podpora Windows, vyšší rychlost i 3D hrátky v GUI

Jiří Macich ml.

Apple uvolnil finální verzi prohlížeče Safari 4 pro Mac OS X i MS Windows. Bertrand Serlet, senior viceprezident Applu, se na WWDC 2009 nechal slyšet, že díky novému enginu pro zpracování JavaScriptu je nové Safari 4 osmkrát rychlejší než Internet Explorer 8.0 a čtyřikrát rychlejší ve srovnání s Mozilla Firefoxem 3. K novinkám v jádru patří také podpora pro offline běh webových aplikací dle HTML 5. Safari 4 projde testem Acid 3 a přináší podporu pro CSS Effects a CSS Canvas. Nová funkce…

Apple uvolnil finální verzi prohlížeče Safari 4 pro Mac OS X i MS Windows. Bertrand Serlet, senior viceprezident Applu, se na WWDC 2009 nechal slyšet, že díky novému enginu pro zpracování JavaScriptu je nové Safari 4 osmkrát rychlejší než Internet Explorer 8.0 a čtyřikrát rychlejší ve srovnání s Mozilla Firefoxem 3. K novinkám v jádru patří také podpora pro offline běh webových aplikací dle HTML 5. Safari 4 projde testem Acid 3 a přináší podporu pro CSS Effects a CSS Canvas. Nová funkce Speculative Loading má zase načítat různé skripty a styly dříve, než jsou skutečně potřeba, čímž se údajně má dosáhnout rychlejší odezvy třeba u webových aplikací.

START17

Koncové uživatele ale spíše potěší novinky typu plného prohledávání obsahu stránek z historie dříve navštívených adres. Na první pohled nejviditelnější novinkou je ovšem nová výchozí stránka Top Sites, kde se uživateli zobrazují tlačítka s efektními 3D náhledy na nejčastěji navštěvované webové stránky. Efektní je také procházení záložek a historie ve stylu Cover Flow. Safari 4 přináší nové našeptávání při používání vyhledávací pole, inteligentní adresní řádek s lepším automatickým doplňováním a podporu pro plné zoomování obsahu webové stránky včetně obrázků (nastavení lze ale změnit).

Uživatelům Windows XP a Windows Vista přináší čtvrtá generace Safari podporu prvků z nativního GUI a využití fontů standardních pro tyto systémy, takže Safari 4 lépe zapadá do prostředí dvou nejrozšířenějších systémů současnosti. V Mac OS X 10.6 s kódovým označením Snow Leopard poběží Safari 4 jako 64bitová aplikace a uživatelům nabídne i ochranu před pády prohlížeče zaviněnými plug-iny. Za pozornost stojí i nové nástroje pro vývojáře. (Yahoo Tech)

Našli jste v článku chybu?
10. 6. 2009 8:11
VfB (neregistrovaný)
ono existuje nějaké poloviční? co vím tak FF podporuje zvětšování textů ale že by některý prohlížeč uměl zvětšit jen část stránky a druhou nechat ve 100% nevím, vy ano?