Hlavní navigace

Samsung: chytrá televize vás může poslouchat. Ale nebojte se

 Autor: Samsung
Daniel Dočekal 10. 2. 2015

Samsung odmítá obavy z toho, že by jeho televize vybavené rozpoznáváním řeči znamenaly nějaké výrazné nebezpečí pro soukromí. Máme se čeho bát?

The Guardian se v Samsung rejects concern over ‚Orwellian‘ privacy policy vrací k něčemu, co se velmi výrazně projevilo v posledních dnech na sociálních sítích. Nejprve v podobě zábavných tweetů doplněných citací z návodu k použití televizí od Samsungu. Ten obsahuje poměrně jasné a výrazné varování, že televize mohou poskytnout záznam důvěrných a osobních hovorů, které „před televizí vedete“. A víceméně doporučuje, abyste něco takového nedělali.

Problém je v televizních přístrojích, které je možné ovládat hlasem – využívají rozpoznávání lidské řeči a pokud je návod dostatečně přesný, tak to, co „zaslechnou“, přenášejí nejenom kamsi do databází výrobce, ale mohou to předávat i třetím stranám. Čistě z důvodu, aby se daný software na rozpoznání řeči dokázal dále učit, a kvůli dalším podobným věcem.

Není příliš divu, že televize přicházejí vybaveny i „privacy policy“, tedy pravidly týkající se ochrany soukromí. V tomto dokumentu se doslova uvádí, že se hlasové povely mohou přenášet do služeb třetích stran, které zajišťují překlad:

To provide you the Voice Recognition feature, some voice commands may be transmitted (along with information about your device, including device identifiers) to a third-party service that converts speech to text or to the extent necessary to provide the Voice Recognition features to you. In addition, Samsung may collect and your device may capture voice commands and associated texts so that we can provide you with Voice Recognition features and evaluate and improve the features.

Srozumitelné a jasné. Pokračování je ale strašidelnější:

Please be aware that if your spoken words include personal or other sensitive information, that information will be among the data captured and transmitted to a third party through your use of Voice Recognition.

Ale vlastně je to nakonec také perfektně srozumitelné a jasné. Nehledě na to, že od Samsungu zodpovědné, že před něčím takovým varuje (což teď berte trochu i jako ironii, ale část pravdy na tom je). 

Co ale nezmiňuje je, ke komu se mohou vaše rodinné hádky, rozepře a jiné radosti dostat – Guardian uvádí, že jde o Nuance, známou společnost působící právě v oblasti rozpoznávání hlasu.

Parker Higging, aktivista EFF, byl zřejmě prvním, kdo na Twitteru před několika dny s ukázkou přišel. A velmi trefně ji doplnil citací z Orwellova románu 1984.

Asi si budeme opravdu muset zvyknout, že nás zařízení, která používáme, mohou poslouchat. A vedle přelepování kamery se ještě naučit zahlušit i mikrofony. Ostatně – chytré televize už v této oblasti nemají zrovna nejlepší pověst. Viz například LG investigates Smart TV ‚unauthorised spying‘ claim.

Co se Samsungu týče, tak ten Guardianu klasicky řekl, že se vlastně není čeho bát. A pokud někdo nechce, může hlasové ovládání vypnout. Bohužel to trochu svědčí o nepochopení situace a o zásadním nedostatku: proč není možné ponechat hlasové ovládání, ale zajistit neukládání a další nevyužívání přenášených informací?

PS: Naše telefony, ať už je to iOS (Siri) nebo Android (OK Google) také neustále poslouchají. Co s těmi všemi informacemi asi dělají? 

Našli jste v článku chybu?

10. 2. 2015 20:28

mc (neregistrovaný)

Řešením je hloupý panel a pasivně chlazené PC s GNU/Linux. I když chápu, že to není řešení pro každého - aby to dělalo pohodlně všechno možné, tak to chce nějaké to HW i SW bastlení.

10. 2. 2015 18:59

adx (neregistrovaný)

Kousek z Orwelova románu 1984. (vyšlo někdy v roce 1949).

S rozvojem televize a s technickým pokrokem, který umožnil příjem i vysílání týmž přístrojem, skončil soukromý život. Každý občan, anebo aspoň člověk dost důležitý, aby se vyplatilo ho sledovat, mohl být po čtyřiadvacet hodin denně držen pod dohledem.

Naštěstí máme možnost si ty štěnice nekupovat. Ale být neustále na pozoru kdo kde na vaše soukromí kde šije nějakou boudu je čím dál obtížnější.

Už se těšim na Internet věcí. Barák…

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat