Hlavní navigace

Šance dětem přes Internet

Marek Antoš 22. 10. 1999

Vedle jiných předností má Internet svůj půvab i v tom, že umožňuje pomáhat skupinám lidí, kteří jsou nějakým způsobem omezeni nebo jsou slabší než ostatní. Projekt využití Internetu pro slepce firmy Brailcom je myslím obecně znám, z poněkud jiného soudku je nový projekt Nadace Terezy Maxové, Dejme šanci dětem.

Nadací a různých charitativních organizací se v posledních letech vynořila celá řada. Většina z nich se snaží pomáhat lidem a věcem, které pomoc potřebují a kladou si různé ušlechtilé cíle. Základem je přitom důvěryhodnost – pokud lidé mají na něco přispívat, musí věřit, že se jejich peníze skutečně použijí na správnou věc. Právě určitá neprůhlednost toku financí je také podle mého názoru příčinou toho, proč někteří lidé odmítají přispívat na cokoliv.

Projekt Dejme šanci dětem tento problém, pokud mohu posoudit, odstraňuje s využitím výhod, které skýtá prostředí Internetu. Jak název napovídá, je určen na pomoc dětem, konkrétně těm, které jsou nuceny žít v dětských domovech. Základním rozdílem je to, že dárce nepřispívá na jakési abstraktní aktivity nadace, ale přímo jednotlivým dětem. Na stránkách www.sance.cz je v jednotlivých okénkách umístěno celkem 25 dětí, které mají různé životní příběhy a různé zájmy a potřeby. Návštěvník si může vybrat konkrétní dítě a pokud ho jeho příběh zaujme, může přímo jemu přispět na konkrétní vybavení, které by dítě potřebovalo. Zdaleka přitom nemusí jít o celou částku, stačí přispět třeba i malým dílem a nechat prostor i dalším dárcům.

Děti jsou zařazeny do třech kategorií podle toho, zda jejich potřeby souvisejí s rozvojem vzdělání, zamýšlenou profesí nebo zájmovými aktivitami. Stránky jsou vytvořeny poměrně přehledně, navíc je možné si u každého dítěte prohlédnou dva obrázky, které namalovalo. Poté, co se si návštěvník nějaké konkrétní dítě vybere, zobrazí se mu údaje, potřebné k zaslání daru, tedy číslo účtu a variabilní symbol, aby se poznalo, kterému dítěti jsou peníze určeny. Zaplatit je možné složenkou nebo bankovním převodem, modernější způsoby placení přímo po Internetu k dispozici nejsou. Možná by právě toto mohl být zajímavý námět kupříkladu pro Expandia Banku, která by mohla umožnit placení od svých klientů bez obvyklých poplatků jako sponzorský dar Nadaci.

Projekt Dejte šanci dětem je potěšující hned ze dvou důvodů. Především je chvályhodná nová filosofie podobných aktivit, která umožňuje dárci přesně sledovat, na co a komu přispívá. Druhý důvod je obecnější – svědčí to o tom, že se Internet postupně dostává i do oblastí, kde byl dříve brán jako něco složitého, případně jako věc jen pro matematiky (a erotomany).

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

26. 10. 1999 11:15

J.G (neregistrovaný)
Konecne neco moc prospesneho,ale bez nazoru,proc? Bud vsihni souhlasi,ze je tato moznost prispivani dobra a vsihni se snazi prispet,takze nemaji cas se k tomu ani vyjadrit,nebo je to vsem lhostejne,takze se k tomuto clanku ani nedostali.Ta \"druha\" moznost je hloupa,protoze si myslim,ze cesky clovek,jako vlastne kazdy clovek neni lhostejny a kdyz muze,tak rad pomuze a to je vlastne smyslem zivota. Stastny at jsou vsechny bytosti!
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu