Hlavní navigace

SAP: Operátoři potřebují kromě nových služeb i konkurenci, která přinese inovace

Jan Beránek 3. 10. 2014

Big data, cloud, digitální služby, internet věcí nebo e-commerce. Cest pro operátory je hodně, žádná se ale zatím neukazuje jako ideál, který zastaví pokles jejich příjmů.

Operátoři stojí na rozcestí. Stanou se z nich jen provozovatelé „trubek“ nebo se promění v nové, digitální společnosti. Je to jejich volba. Ve čtvrtek nad tímto tématem debatovali středoevropští manažeři německého SAP v chorvatském Dubrovníku na setkání Telco Day.

Telekomunikační byznys musí hledat nové cesty, aby zachránil příjmy, na které byl za posledních patnáct let zvyklý. Průměrná marže evropských telekomunikačních firem totiž klesla z 37 procent před deseti lety na dnešních jednatřicet. Nabízí se hned tři cesty, jak z patové situace, kdy hlas klesá a data zatím neumí nikdo pořádně zpeněžit, ven. 

“Samozřejmě jde o internet věcí, cloud a mobilní komerci,” tvrdil na konferenci SAP Telco Day Holger Ochsenknecht ze SAPu. Zároveň ale dodal, že ani jeden z vyjmenovaných směrů se zatím neukázal jako ten nejjednoznačnější. “Jde stále jen o odhady, nemáme jasného lídra, prostě nový digitální byznys je pro operátory pořád jen sázka na budoucnost,” tvrdil manažer pro obchod ve střední a východní Evropě. 

Změna už začala. Musela. “Transformace do digitálního byznysu pro nás není možností, ale jasným imperativem,” hlásal na letošním Mobile World Congressu šéf IT španělské Telefóniky Phil Jordan. A zatímco dnes tvoří internet věcí, různé M2M tarify a nové digitální služby dvě procenta operátorských tržeb, za šest let by to měla být už víc než třetina. 

Jak se celá scéna proměňuje, ukazuje třeba růst zpráv poslaných přes různé komunikační aplikace. “Za poslední rok se počet zpráv v aplikacích zvýšil dvojnásobně,” tvrdí ve své prezentaci Peter Mravcak ze SAPu CEE. A výhled není o moc pozitivnější. 

M2M? V podstatě jenom prodávání SIM karet

Nové služby sice rostou, ale zatím nepřináší moc peněz. “Samozřejmě, že teď bude přibývat M2M zákazníků. Ale to pro operátory není žádná velká inovace. Prostě pořád prodávají SIM karty, jenom tyhle zatím nezvyšují průměrnou měsíční útratu na uživatele. Spíš naopak,” tvrdí Stefan Knopf, šéf regionu střední a východní Evropy. 

Český trh v oblasti M2M už ale roste rychle a podle IDC by měl růst ještě zrychlit a poskočit o patnáct procent. "Jako jasný trend vidíme přesun jednotlivých hráčů ve vznikajícím ekosystému ke službám s vyššími maržemi,” tvrdí analytička Ina Malatinska a dodává příklad českých operátorů. 

Ti se snaží vymanit z role pouhých poskytovatelů služeb a začínají rozjíždět vlastní platformy a aplikace. “M2M komunikace má v rámci T-Mobile B2B významný podíl na tržbách i počtech aktivních SIM a tuto oblast plánujeme významněji rozvíjet i v budoucnu. T-Mobile momentálně drží šedesátiprocentní podíl na trhu M2M SIM karet poskytujících datovou konektivitu,“ říká Pavel Krejčík, který má v T-Mobile M2M na starosti s tím, že na jaře operátor registroval přes 270 tisíc SIM karet v různých zařízeních, především pak fleetových službách. 

Další rychlý rozvoj slibuje i studie Ericssonu. Dnes podle švédské firmy tvoří M2M přibližně dvě procenta veškerých datových připojení. U operátorů, kteří se na novou službu začínají orientovat, to může být až procent dvacet. 

Padesát miliard leží ladem

Další cestou, kterou by se operátoři mohli vydat, je mobilní komerce a mobilní řešení pro velké firmy. “Korporace ale musí napřed pochopit, co jim mobilita přináší. A to se týká i samotných operátorů, jen šestnáct procent z nich je na to totiž připravena,” komentoval Knopf. Přitom v proměně velkých firem na mobilní společnosti se skrývá zlatá žíla s potenciálem až padesát miliard dolarů. 

Podle jedné z případových studií například jeden z německých operátorů tratí jen na tom, že nedokáže optimalizovat své tarify. „Mají stovku tarifů, některé nevyužívá nikdo a většina zákazníků využívá přibližně dvacítku z nich. Touto cestou utíká ročně až 300 milionů eur,“ tvrdí Nicolas Plocharski ze SAPu.  

Oživení trhu vidí i externí firmy, které nabízejí propojení mobilních technologií a byznysu. “Zatímco před dvěma lety jsme získávali čtyři zákazníky měsíčně, teď jsou to desítky,” tvrdí Ivano Fossati z italské firmy Hybris, která poskytuje řešení pro e-commerce nebo data management. “V Česku zatím spolupracujeme s AVG a začali jsme nedávno s O2 pod novým vedením. Každopádně nejdál je v tom irské O2, které už v novém modelu jede naplno,” dodává.

Velká data nesmí chybět

I v Česku se začínají operátoři věnovat další velké oblasti, ve které by mohli zpeněžit své databáze – velkým datům. Zatím je to jen oťukávání, ale  T-Mobile už spolupracuje s šumavským národním parkem, kde sleduje návštěvnost, ale i s akademickou sférou. Ta je totiž schopna s daty pracovat a vytvářet potřebné algoritmy. Kromě ČVUT je ve hře i ostravská Vysoká škola báňská. Zatím na velkých datech na Roztylech pracuje kolem padesáti lidí. A do velkých dat budou telekomunikační firmy investovat po celé Evropě. 

MIF16

“To ale všechno nemusí stačit. Operátoři musí taky mezi sebou rozjet pořádnou konkurenci, protože ta přináší inovace, a zároveň zapracovat na loajalitě zákazníků,” uzavřel konferenci věnovanou budoucnosti telekomunikací Pawel Gajda ze středoevropské centrály SAPu. 

Účast na konferenci a cestu hradila společnost SAP.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada