Hlavní navigace

Sber Bank na Sberbank.cz nenajdete. Sběr Baňk ano.

Daniel Dočekal

Pokud budete hledat „novou“ banku jménem Sber Bank na doméně sberbank.cz, máte smůlu. Doména patří někomu jinému. S věru originálním jménem firmy.

Sběr Baňk, to je všechno co najdete na www.sberbank.cz. Pokud jste snad hledali Sberbank, tedy „novou“ banku, tak tu musíte hledat na www.sberbankcz.cz – prostě proto, že jim „tu správnou“ doménu někdo vyfoukl. A dá se říci, že vcelku originálně – Sběr baňk, s.r.o. má sídlo v Hradci Králové a vznikla loni na podzim a najdete zde i vazbu na další podobnou doménu, sberbanka.cz. Skutečně se vám to nezdá, Sběr baňk, s.r.o. s IČO 288 23 281 existuje od 4. října 2011 (vlastníci IG Capital s.r.o. a IG debt s.r.o.).

Tip Content Kortanová

Sberbank.cz, co není Sberbank, ale Sběr Baňk

Zaregistrována je samozřejmě i sber-bank.cz (a ani zde není vlastníkem Sber Bank CZ, a.s.) ale sber-banka.cz vůbec zaregistrována není. Je skoro až překvapující, že tuto doménu některý ze spekulantů ještě nemá. 

Sberbank k nalezení na sberbankcz.cz

Vlastnictví původní „očekávatelné“ domény sberbank.cz prostřednictvím k tomu pojmenované s.r.o. je velmi originální krok, a rozhodně umožňující snáze odolat případné žalobě s obviněním z účelového jednání a spekulací s jménem domény. Doména samotná má samozřejmě historii delší, takže je otázka, nakolik se historické záznamy podaří při případné rozhodčím či soudním řízení obhájit. 

Našli jste v článku chybu?
2. 3. 2013 13:05

Vzhledem k tomu, že poměrně častým cílem útoků jsou webové stránky bank, tak se nabízí otázka, zda by nebylo vhodné vytvořit např. doménu bank, kterou by mohly získat pouze finanční instituce. Poprvé s touto myšlenku přišel William Leech a byla zveřejněna ve Foreign policy magazine May/June 2007. Je otázka, proč tato myšlenka nebyla doposud realizována.

1. 3. 2013 20:22
Matěj (neregistrovaný)

O "problému" s doménu Sberbank.cz jsem četl už někdy před rokem na Aktuálně.cz: http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=738987 a před pár dny na Měšci: http://www.mesec.cz/aktuality/sberbank-neni-sber-bank-bance-utekla-pekna-domena/ . Kde je váš důraz na citace a odkazy, Danieli, kvůli kterým tak rád peskujete jiná média? (Chápu že nemůžete číst všechny články na jiných webech, ale ověření je otázkou jedné minuty googlování :)