Hlavní navigace

Šéf Mozilly skončil, neb neměl v oblibě gaye. Otázka je, o čem to svědčí

Daniel Dočekal 11. 4. 2014

Brendan Eich je z Mozilly pryč. Minulost mu zlomila vaz, příspěvek na anti-gay kampaň v Kalifornii. Nebo je to všechno trochu jinak?

Hodlám zariskovat, protože je jisté, že se to některým nebude líbit. Rychlý konec Brendana Eicha v Mozille je pro mě podivný. Stejně tak je ale pro mě podivné to, že někdo věnuje 1000 dolarů na kampaň, která měla za cíl v Kalifornii znemožnit sňatek osob stejného pohlaví. A nejsem sám, kdo dění okolo Eicha ne zcela chápe. A ne zcela s ním souhlasí.

Budu divný v několika ohledech, ale bude záležet, která skupina lidí se na to bude dívat. Nevadí mi sňatky lidí stejného pohlaví, stejně jako mi nevadí gayové ani lesbičky. Ale úplně stejně mi nevadí lidé, kteří podobné věci nedokáží rozdýchat. Samozřejmě mi nevadí až do okamžiku, kdy jejich případné „anti“ postoje překročí rozumnou mez a jde pouze o „názor proti názoru“.

Mám za to, že je pluralita názorů v tomto případě stejně důležitá jako v jakémkoli jiném. A proto jenom obtížně chápu dvě věci: za prvé, že Eich v roce 2008 dal 1000 dolarů na anti-gay kampaň. Přijde mi to absurdní a zbytečné, ale je to jeho právo a nepřekračuje to žádnou rozumnou mez (alespoň moji ne).

Daleko více ale nechápu, že poté, co nastoupil do čela Mozilly, vznikla tak silná kampaň za jeho sestřelení. Zaměstnanci kopírující po Twitteru předem připravené PR tweety. OKCupid blokující uživatele Firefoxu (dva ze spoluzakladatelů OKCupid také určitým způsobem patří mezi podporovatele anti-gay kampaní) a CREDO Mobile pořádající petici za jeho odvolání (70 tisíc podpisů, mimochodem).

Mozilla: Jsme otevření, ale neplatí to pro každého

A ještě méně chápu Mitchell Bakerovou z Mozilly, která se v blog postu omlouvá argumentací „…máme zaměstnance s široce rozdílnými pohledy. Naše kultura otevřenosti se vztahuje k podpoře zaměstnanců a komunity, aby se podělili o své názory a víru na veřejnosti“. Znamená to snad, že na Brendana Eicha se to  nevztahuje? A že nemůže mít vlastní názor?

Čemu nakonec poměrně rozumím je to, že Eich odstoupil (byť je otázka, nakolik to udělal dobrovolně a slovo defenestrace používané v US médiích působí poměrně patřičně). V atmosféře nenávisti to bylo to nejlepší, co pro Mozillu mohl udělat. 

Celá kauza ukazuje na to, jak nedokážeme být tolerantní k názorům a postojům druhých. A zdůrazním, že je to oboustranné. Týká se to těch, kdo nedokáží tolerovat gaye. Ale také těch, kdo nedokáží tolerovat existenci té první skupiny.

Politická korektnost především nebo šílenství?

New York Times se ptá, co si máme z této kauzy odnést za poučení. A jestli náhodou nejde o politickou korektnost stupňující se v amok a příznak toho, že Silicon Valley se proměnilo v militantně tolerantní společnost, zakazující šéfům vyjadřovat jejich osobní postoje a pohledy v záležitostech, které nijak nesouvisí s jejich funkcí.

Docházejí však k zvláštnímu názoru, že Mozilla je jiná. Nejde o normální firmu, ale o aktivistickou organizaci. A podle lidí v Mozille byly postoje Eicha neoddělitelné od jeho pozice. U čehož je důležité ale vypíchnout ještě jednu věc, která může být podstatná. 

Eich se podle některých měl jasně vyjádřit k tomu, jak to vlastně s jeho postojem ke sńatkům gayů a leseb vlastně je. Zůstává ale otázkou, zda by jakékoliv jeho vyjádření (zejména že prostě stále nemá pochopení pro sňatky osob stejného pohlaví, například) uklidnilo vášně (jeho pozdější snaha už nic nezlepšila).

Jakékoliv řešení je špatné řešení

Což mě nakonec stejně přivádí k tomu, že jakékoliv řešení v této kauze je nejspíše řešením špatným. Ponechat Eicha ve vedení Mozilly je špatným řešením. A vyhodit ho (nechat ho jít) je také špatným řešením (Quartz.com dokonce říká, že vše ještě zhoršilo).

WT100

Pro úplnost je možná vhodné dodat, že Brendan Eich je jedním ze zakladatelů Mozilly, není to žádný „šéf importovaný zvenčí“, jak tomu běžně bývá. A pro Mozillu (a Firefox) toho nepochybně udělal hodně (když už nic jiného, je nakonec znám i jako vynálezce JavaScriptu). Což je zjevně dost málo na to, aby to internetovému davu zabránilo mu rovnou dát nálepku „homofob“ a přispět obvyklou vlnou nenávisti.

Nic prostě není tak jednoduché, byť to tak některým může připadat. Včetně toho, že to ještě není tak dávno, co byl Barack Obama také proti sňatkům osob stejného pohlaví. A jak už v některých amerických médiích zaznělo: zatímco Obama je stále ve funkci, Brendan Eich už ne.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...