Hlavní navigace

Semantic Visions Jana Barty odkoupila software a know-how Newstinu

Redakce 18. 5. 2011

Jak vyplývá z informací uložených v Insolvenčním rejstříku na Justice.cz, podala na sebe dne 16. května 2011 již podruhé insolvenční návrh česká internetová akciová společnost Newstin. Poprvé tak učinila společnost 3. května letošního roku, ale tento návrh byl soudem zamítnut. Čtenáři Lupy se mohli se společností Newstin seznámit v rozhovoru s jejím ředitelem Františkem Vrabelem. 

Jak vyplývá z informací uložených v Insolvenčním rejstříku na Justice.cz, podala na sebe dne 16. května 2011 již podruhé insolvenční návrh česká internetová akciová společnost Newstin. Poprvé tak učinila společnost 3. května letošního roku, ale tento návrh byl soudem zamítnut. Čtenáři Lupy se mohli se společností Newstin seznámit v rozhovoru s jejím ředitelem Františkem Vrabelem

Společnost Newstin měla silné mezinárodními ambice. Právě potíže při shánění zahraničních investorů, které se nezdařilo podle plánů, přivedly společnost do finančních problémů. Společnost Newstin si v době expanze v roce 2007 zřídila, kromě dalších forem financování také kontokorentní úvěr téměř 21 milionů u České spořitelny. Česká spořitelna pak nesplácený úvěr prodala společnosti APS Czech Republic, a.s. 

Z této společnosti se pohledávky dostaly v prosinci 2010 za blíže neurčenou cenu ke kyperské společnosti Absurd Capital Limited (založené v dubnu 2010). Společnost Absurd Capital Limited pak podala v lednu 2011 na Newstin pro vymožení pohledávky návrh na exekuci.Letos v březnu získala v exekuční dražbě za 4,9 milionů korun software, za dalších 199 tisíc pak další duševní vlastnictví (vynález a dva užitné vzory) a za 11 tisíc korun šestnáct počítačů s deseti monitory společnost Semantic Visions, s.r.o.

Šlo o příklep za vyvolávací cenu, která začínala na jedné třetině odhadu, jak je v exekučních dražbách běžné.Na celé věci je zajímavé, že za společností Semantic Visions stojí kapitálově právě Absurd Capital Limited, která tak dluh proměnila vyvoláním exekuce na hodnotné know-how. Kdo stojí za touto kyperskou společností, nelze jednoduše zjistit. 

Podle listin, uložených v Insolvenčním rejstříku, byl v některých chvílích za společnost zmocněn jednat mladý internetový podnikatel Jan Barta, který je čtenářům Lupy též známý z nedávného rozhovoru

WT100

Společnost Semantic Visions sídlí i na stejné adrese, na které sídlí další firmy, ve kterých Jan Barta figuruje. Barta však odmítl na přímý dotaz záležitosti kolem vlastnictví kyperské společnosti komentovat. Na svém blogu však již v minulosti představoval „sémantické vize“ jisté společnosti, do které přiznal investice a nastínil možnosti uplatnění těchto technologií pro podnikání s doménami, kterému se věnuje. 

 Pokud se tedy Bartovi podařilo dostat letité know-how Newstinu za cenu kolem pěti milionů, lze jen konstatovat, že čich na investiční příležitosti mu opravdu nechybí. Samozřejmě zde byly ještě další náklady na pořízení pohledávky, která vznikla původně vůči České spořitelně, ale zde je nutno podotknout, že závazky společnosti Newstin vůči Absurd Capital Limited se po exekuci příliš nesmrskly a stále je ve hře kolem dvaceti milionů korun. Tato původní částka totiž narostla o tučné úroky i nemalé náklady na exekuci.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty