Hlavní navigace

Senát: Půl roku k dobru

Marek Antoš 7. 4. 2000

Napjatá očekávání, jak rozhodne Senát o telekomunikačním zákonu, včera skončilo. Podle předpokladů Senát provedl ve sněmovním návrhu určité změny, především posunul obě klíčové lhůty o půl roku dopředu, ale je otázkou, zda skutečně zvolil nejlepší možné řešení.

Původní návrh zákona ve verzi, která dorazila do poslanecké sněmovny z vlády, počítal s odkladem o dva roky pro obě diskutované služby, tedy přenositelnost čísla a volbu operátora s tím, že se nerozlišovalo mezi jednorázovou a stálou volbou. Poslanci v tomto bodě učinili určitou změnu, když si z plejády pozměňovacích návrhů vybrali návrh pana poslance Suchánka, který zvlášť vyčlenil jednorázovou volbu operátora a posunul ji o půl roku dopředu, k 30.6.2002.

Nejenže tyto lhůty – a odklad jednorázové volby je v tomto ohledu zásadní – výrazně omezují liberalizaci, takže každý z nás bude nucen snášet fakticky monopolní postavení Českého Telecomu o další dva roky navíc, ale kromě toho komplikují také náš vztah k Evropské unii. Ta sice svým členským státům, které liberalizovaly trh již v roce 1998, umožnila dvouletý odklad u stále volby operátora a přenositelnosti čísla, ale pokud jde o jednorázovou volbu, je zcela nekompromisní. Její postoj je velmi logický: je sice hezké, že se začnou vydávat licence i dalším operátorům, ale pokud lidé nemají reálnou možnost využívat jejich služeb, není to k ničemu. Právě proto dává Evropská komise v poslední době najevo své znepokojení a vystoupením jejího velvyslance v Praze, který tento týden navštívil Senát, dává zcela jasně najevo, že pokud bude zákon přijat v této podobě, otevře EU v rámci jednání o našem členství znovu kapitolu telekomunikací, která už přitom byla zdárně uzavřena. Ani tato hrozba však zdá se nemusí být pro naše politiky dosti významná.

Úplné znění změn, které Senát v předložené verzi učinil, doposud bohužel nemám k dispozici. Pokud však jde o ostře sledovaný paragraf 78, rozhodli se nakonec senátoři posunout obě lhůty o půl roku dopředu. To tedy znamená, že jednorázová volba by mohla být k dispozici od 1.1.2002 a ostatní služby od 1.7. téhož roku. Popravdě řečeno to rozhodně není důvod k bouřlivým oslavám, senátoři podle mého názoru zůstali zbytečně při zemi. Je přitom otázkou, zda z vlastního přesvědčení, nebo z taktických důvodů, s ohledem na to, aby měly změny šanci na přijetí ve Sněmovně. Ta totiž, jak jsme už na Lupě podrobně vysvětlovali, může senátní změny smést velmi snadno ze stolu a prosadit svou původní verzi.

Osobně se mi zdá škoda, že senátoři nešli raději cestou posílení pravomocí ČTÚ ve smyslu známého návrhu pana poslance Švrčka, což by ČTÚ umožnilo provést vlastní technický audit v Telecomu a na jeho základě závazně rozhodnout, zda je možné lhůty zkrátit a k jakému datu. Tuto cestu – jako potenciálně průchodnou i ve Sněmovně – navrhovalo i nedávně stanovisko Centra pro elektronický obchod, se kterým jsem se ztotožnil, senátoři však bohužel šli jinou cestou.

MIF16

Žádná velká sláva se tedy nekoná, ale pokud se na to podíváme pragmaticky, každého půl roku zkrácení jde k dobru. Rozhodující je v této chvíli, jak se se k zákonu postaví poslanci, kteří úpravy ze Senátu dostanou na stůl v nejbližších dnech.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť