Hlavní navigace

Senát: Půl roku k dobru

Marek Antoš 7. 4. 2000

Napjatá očekávání, jak rozhodne Senát o telekomunikačním zákonu, včera skončilo. Podle předpokladů Senát provedl ve sněmovním návrhu určité změny, především posunul obě klíčové lhůty o půl roku dopředu, ale je otázkou, zda skutečně zvolil nejlepší možné řešení.

Původní návrh zákona ve verzi, která dorazila do poslanecké sněmovny z vlády, počítal s odkladem o dva roky pro obě diskutované služby, tedy přenositelnost čísla a volbu operátora s tím, že se nerozlišovalo mezi jednorázovou a stálou volbou. Poslanci v tomto bodě učinili určitou změnu, když si z plejády pozměňovacích návrhů vybrali návrh pana poslance Suchánka, který zvlášť vyčlenil jednorázovou volbu operátora a posunul ji o půl roku dopředu, k 30.6.2002.

Nejenže tyto lhůty – a odklad jednorázové volby je v tomto ohledu zásadní – výrazně omezují liberalizaci, takže každý z nás bude nucen snášet fakticky monopolní postavení Českého Telecomu o další dva roky navíc, ale kromě toho komplikují také náš vztah k Evropské unii. Ta sice svým členským státům, které liberalizovaly trh již v roce 1998, umožnila dvouletý odklad u stále volby operátora a přenositelnosti čísla, ale pokud jde o jednorázovou volbu, je zcela nekompromisní. Její postoj je velmi logický: je sice hezké, že se začnou vydávat licence i dalším operátorům, ale pokud lidé nemají reálnou možnost využívat jejich služeb, není to k ničemu. Právě proto dává Evropská komise v poslední době najevo své znepokojení a vystoupením jejího velvyslance v Praze, který tento týden navštívil Senát, dává zcela jasně najevo, že pokud bude zákon přijat v této podobě, otevře EU v rámci jednání o našem členství znovu kapitolu telekomunikací, která už přitom byla zdárně uzavřena. Ani tato hrozba však zdá se nemusí být pro naše politiky dosti významná.

Úplné znění změn, které Senát v předložené verzi učinil, doposud bohužel nemám k dispozici. Pokud však jde o ostře sledovaný paragraf 78, rozhodli se nakonec senátoři posunout obě lhůty o půl roku dopředu. To tedy znamená, že jednorázová volba by mohla být k dispozici od 1.1.2002 a ostatní služby od 1.7. téhož roku. Popravdě řečeno to rozhodně není důvod k bouřlivým oslavám, senátoři podle mého názoru zůstali zbytečně při zemi. Je přitom otázkou, zda z vlastního přesvědčení, nebo z taktických důvodů, s ohledem na to, aby měly změny šanci na přijetí ve Sněmovně. Ta totiž, jak jsme už na Lupě podrobně vysvětlovali, může senátní změny smést velmi snadno ze stolu a prosadit svou původní verzi.

Osobně se mi zdá škoda, že senátoři nešli raději cestou posílení pravomocí ČTÚ ve smyslu známého návrhu pana poslance Švrčka, což by ČTÚ umožnilo provést vlastní technický audit v Telecomu a na jeho základě závazně rozhodnout, zda je možné lhůty zkrátit a k jakému datu. Tuto cestu – jako potenciálně průchodnou i ve Sněmovně – navrhovalo i nedávně stanovisko Centra pro elektronický obchod, se kterým jsem se ztotožnil, senátoři však bohužel šli jinou cestou.

Žádná velká sláva se tedy nekoná, ale pokud se na to podíváme pragmaticky, každého půl roku zkrácení jde k dobru. Rozhodující je v této chvíli, jak se se k zákonu postaví poslanci, kteří úpravy ze Senátu dostanou na stůl v nejbližších dnech.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

10. 4. 2000 4:38

Martin S (neregistrovaný)
Me osobne se nejvic libi jak se vsichni politici (je to "slusne" slovo? abych se nevyjadroval vulgarne) ohani EU ohledne vsech "nepopularnich" zmen viz. treba zdrazovani PHM, potravin, tel.poplatku, ci zbouranim zdi a kdyz EU rekne ze prodlouzeni monopolu SPT o 2 roky je nepripustne tak se jako spravni "vlastenci" ihned zacnou ohanet tim jak si nenechame od nejake EU rozkazovat co mame udelat a co ne. Zkratka co jim de do kramu to berou, ale to ostatni (vetsinou co je dobry pro lidi) na to s--ou…

8. 4. 2000 20:24

J. Svoboda (neregistrovaný)
Jako cerstvy uzivatel internetu prosim Vas, ctouci tento prispevek, o zaslani informaci tykajicich se noveho telekomunikacniho zakona na muj e-mail. Nevim, kde bych napriklad ziskal nove zneni TZ, pripadne pozmenovaci navrhy, pripominky kohokoliv zasveceneho a podobne. Pokud jste docetli az sem, verim ze odpovedet uz Vam nebude zatezko a predem Vam dekuji.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem