Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Arduino není neužitečná hračka

Martin Malý 16. 12. 2015

Když na workshopech říkám, že Arduino je vhodná platforma pro prototypování i v průmyslovém, “vážném” použití, uvádím několik příkladů.

Neustále se setkávám s názorem, že Arduino a podobná zařízení jsou neužitečné hračky, že nástroje pro “pořádnou práci” začínají někde u Raspberry, protože to má vyšší výkon, víc paměti a víc kdečeho (a běží tam Linux). Tento názor většinou pramení z nevědomosti, nedostatku představivosti, nedostatku schopností, nebo (v případě toho Linuxu) z jistého sektářství. Arduino je totiž naprosto ideální platforma nejen pro hraní a kutění, ale i jako prototypovací platforma pro různé “vážnější” projekty. 

Velká výhoda Arduina, respektive použitého přístupu, je v tom, že procesor (AVR) je jednoduchý a vývojář ovládá přímo hardware. Mezi ním a fyzickou vrstvou už není nic, žádné mezivrstvy operačního systému, které by vstupovaly do dění a více či méně předvídatelně ho ovlivňovaly. Představte si například nestandardní sériový komunikační protokol, založený na přesném časování (něco jako 1Wire třeba, ale ten už je docela standardní). Pokud ho budete implementovat na Raspberry těmi prostředky, které máte po ruce, narazíte. Budete muset sestoupit o několik úrovní níž. Neříkám, že to je nemožné, ale není to úplně triviální. 

Když na workshopech říkám, že Arduino je vhodná platforma pro prototypování i v průmyslovém, “vážném” použití, uvádím několik příkladů. 

Čtenářům Lupy pravděpodobně není potřeba představovat Energomonitor. Když vznikala koncepce této technologie, byly první prototypy základnové stanice, která komunikuje se snímači, postaveny právě na Arduinu, respektive jeho upravené verzi s ethernetovým řadičem (Nanode). Na tomto prototypu byly odladěny všechny základní funkční prvky, jako komunikace s Pachube (tehdy Energomonitor používal právě Pachube pro sběr a agregaci dat), komunikace se snímači nebo aktualizace firmware na dálku. Po odladění vznikla první deska, kde byl použit stejný procesor, jako má Arduino. 

Dalším příkladem jsou například 3D tiskárny RepRap (známé třeba díky Josefu Průšovi a jeho tiskárnám Prusa). Jejich řídicí jednotka používala desku Arduino Mega 2560, jejich firmware je napsaný jako Arduino sketch, překládá se pomocí Arduino IDE a firmware se uploaduje pomocí Arduino Bootloaderu. Dnešní verze už nepoužívají přímo desku Arduino, ale pod kapotou zůstal stejný procesor, stejný bootloader a stejný firmware. 

Když už je řeč o 3D tiskárnách: zaujal mě podomácku vyrobený CNC obráběcí stroj, jehož konstrukce připomíná 3D tiskárnu. V hlavní roli opět krokové motory a Arduino:

Když se ještě na chvíli vrátíme k Raspberry: jeho nevýhodou je poměrně malý počet rozšiřujících modulů, čidel, zařízení… ve srovnání s Arduinem. Rozšiřující desky (u Arduina “shields”, terminologií Raspberry “hats”) jsou docela drahé a je jich mnohem míň než pro Arduino. Ale existují. 

Pokud ale máte Raspberry raději, mám pro vás tip: Podívejte se na hardwarový kit Tingbot. Jde o zařízení, postavené nad Raspberry, které v pouzdru obsahuje Raspberry a dotykový displej, a k tomu nabízí vývojové prostředí. Autoři o něm tvrdí, že to je něco mezi smartfonem, inteligentním displejem a herní hand held konzolí. Projekt byl zafinancován díky kampani na Kickstarteru a měl by se začít prodávat v roce 2016. 

WT100

Se sítěmi souvisí další nový hardware, wifi router Luma. Většina wifi instalací funguje tak, že se k centrálnímu routeru připojují jednotlivá zařízení a topologie tak připomíná známou “hvězdici”. Luma pracuje s koncepcí “mesh network” – topologie je založena na uzlech (nodech), které komunikují jeden s druhým podle toho, jaký mají dosah, a zařízení se připojují k tomu nodu, kde mají nejlepší signál. Připomíná to trochu použití repeaterů při pokrývání větších prostor wifi signálem, ale Luma není jen repeater; každý node je plnohodnotný router, který může být připojený k internetu, a pokud není, stará se o předávání dat k dalším nodům. Pravděpodobným zákazníkem by měly být domácnosti – Luma má jednak design, který neurazí, když vám bude stát na nábytku, ale hlavně má zabudované mechanismy rodičovské kontroly a možnost nastavit, kam kdo má mít přístup. Bohužel, zároveň s těmito funkcemi dělá i jinou, méně vítanou práci: ukládá si informace o tom, kdo přistupoval na jaké stránky. Pro rodiče, kteří chtějí dohlédnout na děti, je to možná vítaná funkce, ale v jiných případech použití to bude spíš na škodu. 

Posledním nástrojem, který bych rád zmínil, je IoT Manager. Jde o aplikaci pro Android, která může fungovat jako MQTT “klient”. Pokud vaše zařízení umí komunikaci s protokolem MQTT (a ten je de facto standardem), stačí si nainstalovat aplikaci a vytvořit si jednoduchý dashboard pro ovládání zařízení přímo z telefonu.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Slevu na dani na EET neuplatní každý

Slevu na dani na EET neuplatní každý

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme