Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Další Raspberry Pi Killer

Martin Malý 20. 1. 2016

Každou středu je tady pravidelný sloupek Martina Malého na téma Internet věcí. Dnes s tipy na zajímavé hardwarové hračky.

Čím dnes začneme? Dejme si rovnou zostra: Raspberry Pi Killer!

Tedy přesněji – RasPi Killer číslo 278. Protože počítačů, které jsou tu a onde vyhlašovány za Raspberry Pi Killer (Arduino Killer atd.), je každý měsíc několik (a pořád nic, Raspberry i Arduino stále žijí a daří se jim). Ostatně i zde jsme už měli C.H.I.P.

Dnes tu máme Pine A64, který vypadá jako Raspberry, chová se podobně jako Raspberry, ale obsahuje čtyřjádrový 64bitový procesor ARM Cortex A53. Proti Raspberry má širší interní sběrnici, dvě grafická jádra, vyšší frekvenci, hodiny reálného času, HDMI s rozlišením až 4K… Na papíře (tedy na monitoru) to vypadá pěkně, uvidíme, jak se v praxi ujme. (Tohle je oblíbená věta vždy, když se píše o “xxx killerech”, a znamená to “tohle se neuchytí ani náhodou, prodá se toho pár set kusů, a sním svou pájecí stanici, jestli to bude mít někdy výraznější úspěch!”)

A sním svou pájecí stanici, jestli… Ne, tohle není RasPi Killer číslo 279, tohle je docela zajímavá deska. Jmenuje ze Z-Turn a to, co je pro mne nejzajímavější, je, že obsahuje procesor Xilinx Zynq. Zynq obsahuje jádro ARM Cortex-A9 spolu s programovatelným logickým polem (FPGA, viz minulý díl). Tvoří tak koncept, zvaný SoC (System on a Chip), kdy má návrhář systému k dispozici procesor spolu s “programovatelnou logikou”, ve které si sestaví veškeré potřebné periferní obvody. Pak stačí už jen trocha paměti a máte k dispozici zařízení dle svých snů…

Zajímavou službu představuje Temboo: pomocí Temboo M2M si můžete navrhnout složitější cloudovou IoT aplikaci, založenou třeba na Arduinech, vyberete komunikační protokol (MQTT, CoAP, HTTP) a aplikace vám vygeneruje veškeré potřebné komunikační kódy, uložit si síťovou konfiguraci apod.

Pokud se vám stýská po novinkách ze světa ESP8266, podívejte se na stránky modulu Espresso Lite. Destička, připomínající Arduino Mini, s vývojovým prostředím, s modulem ESP Vroom02… Už v dubnu by měla být dostupná.

Pokud stále ještě nejste přesvědčeni o tom, že ESP8266 je pro hardwarové nadšence nejlepší vynález od doby nepájivého kontaktního pole (přeháním…), tak se podívejte třeba na tento návod. Jak se říká: Jednodušeji už to asi nepůjde!

Možná… že by ten návod byl obrázkový, jako video… Co třeba takový datalogger s SD kartou? 

Mimochodem, kouříte? A chcete přestat? A chcete k tomu využít nějaký technický gadget? Ne, nemám na mysli elektronickou cigaretu. Podobně jako jsou k dispozici váhy, co váží a posílají naměřené údaje kamsi do cloudu a vy máte tak na displeji svého mobilu před očima neustále svůj marný boj, tak pro kuřáky přichází – tadá – zapalovač Quitbit. Samozřejmě elektronický, s Bluetooth, zasynchronizovaný s vaším mobilem, sledující, jak moc kouříte… Mno.

A na závěr tu mám jeden tip. Pokud vyvíjíte nějaká zařízení s Arduinem, zkuste se zapojit do soutěže Arduino Microsoft Maker. V první fázi stačí poslat nápad a doufat, že budete patřit mezi těch tisíc, co dostanou potřebný hardware… Čas je do konce ledna. Doufám, že se čtenáři Lupy nenechají zahanbit a předvedou, že české nápady a konstrukce i na amatérské úrovni obstojí ve srovnání se světem. Však – zlaté české ručičky, no ne?

Našli jste v článku chybu?

28. 1. 2016 11:53

bflmpsvz (neregistrovaný)

S PoE máte smůlu. Výrobcům ještě nedošlo, k čemu by to mohlo být dobré :-(

23. 1. 2016 18:15

Mám představu co potřebuji za parametry, existuje nějaký web, který mi podle nich přehledně najde který by vyhovoval (a má skoro kompletní katalog)?

Pokud víte, tak hledám: power-over-ethernet, co nejvíce GPIO (ideálně kompatibilní s Rpi), hodí se analogové vstupy (třeba pro měření termistoru), procesor tak akorát na linux, python a síť. V zásadě by stačilo Rpi, jen bych musel řešit napájení, GPIO rozšiřovat a používat digitální termistory.

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...