Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu

 Autor: Amazon
Martin Malý 1. 6. 2016

Jak funguje Arduino Uno WiFi, jak BigClown od Jablotronu a jak cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů Amazon Alexa?

Minule jsme si představili Arduino Create, tentokrát si pojďme ukázat, co připravila “ta druhá parta”, sdružená okolo Arduino.org. 

Dostalo se mi do rukou jejich nové Arduino s označením Arduino Uno WiFi. Bylo jen otázkou času, než někdo spojí Arduino Uno a ESP8266 do jednoho celku. Uno WiFi je přesně takovéto spojení. Zkoušel jsem s ním pracovat, něco navrhnout, a popravdě mi celá deska připadá jako dvouhlavý pes Orthos (brácha Kerberův). Chvílemi to vypadá jako Arduino, které má u sebe wifi modul a nějak přes něj komunikuje. Chvílemi to vypadá jako ESP8266, který si všechno řídí, s podporou Arduina. Záleží jen na vás, jak k celé desce přistoupíte. 

Pokud “od Arduina”, máte v ruce Arduino s WiFi připojením. Můžete dělat vše, na co jste zvyklí z Arduina, a máte k dispozici knihovny pro komunikaci přes WiFi.

Při pohledu z druhé strany brzy zjistíte, že máte v ruce připojené zařízení a u něho Arduino. Připojené zařízení nejenže je do určité míry autonomní, dokonce nabízí vlastní ovládací panel pro nastavení, ale umožňuje například i vzdálené nahrávání programu do Arduina přes wifi. Zapojení je totiž vyřešeno tak, že umožňuje přepojit UART od ESP8266 buď přes UART-to-I2C konvertor pro normální komunikaci, nebo přímo na UART u Arduina. Pokud vám ale zabudovaný firmware nevyhovuje, není problém jej přeflashovat na vlastní, i to deska umožňuje (a nepřekvapivě k tomu využije zase tu “Arduinskou” část). 

Zkrátka Arduino Uno WiFi nabízí víc než prostá kombinace Uno + WiFi Shield a jde o velmi šťastné spojení. Cena v ČR je lehce přes 1000 Kč a desku nabízí například obchod HW Kitchen, jemuž zároveň děkuji za zapůjčení. 

V tomto sloupku už jsem zmiňoval projekt IQRF jičínské společnosti Microrisc. Ta se rozhodla vystoupit s IQRF trochu mimo průmyslovou oblast a představila minulý týden svůj projekt IQRF.zone. Ten by měl přinést koncept chytrých mesh sítí do domácností a realizovat vizi, kterou před mnoha lety slibovalo například ZigBee, totiž “v každém vypínači, v každé zásuvce bude levný modul a všechno tak bude propojené a bude to komunikovat…” Bohužel to nějak nedopadlo, levné moduly v každém vypínači se stále nekonají, tak uvidíme, jestli se IQRF.zones bude dařit lépe. Minimálně má za sebou průmyslové nasazení a “křest ohněm”. 

CIF16

Ještě zůstaneme v České republice. Právě dnes, tedy prvního června, se na konferenci IT16, kterou pořádá CZ.NIC, představuje světu značka BigClown. Přichází se stavebnicovým modulárním systémem pro domácí automatizaci. BigClown založili lidé z Jablotronu (ten je zároveň spoluvlastníkem), a tak je tedy nabíledni, že klíčová témata, která BigClown nebude opomíjet, jsou bezpečnost, autentizace, šifrování… Jablotron má navíc mnohaleté zkušenosti s vývojem vlastní elektroniky a je dostatečně velký hráč na to, aby o jeho spinoffu bylo ještě slyšet. 

A na závěr jedna kuriozitka. Už jsme se tu bavili o přístroji Amazon Echo. Pohání jej cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů, nazvaná Amazon Alexa. Pokud si nechcete Echo kupovat, ale rádi byste si vyzkoušeli, jak dnes funguje ovládání známé ze sci-fi, můžete využít online simulátor Echosim. Upřímně řečeno, jediné, co se mi podařilo z Alexy vymámit, bylo, kdy bude mít Barrack Obama narozeniny a kolik je pět krát pět. Na zbytek otázek tvrdošíjně odpovídala, že si není jistá, co na to má říct… Jak se říká: Jo, dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin