Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu

 Autor: Amazon
Martin Malý 1. 6. 2016

Jak funguje Arduino Uno WiFi, jak BigClown od Jablotronu a jak cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů Amazon Alexa?

Minule jsme si představili Arduino Create, tentokrát si pojďme ukázat, co připravila “ta druhá parta”, sdružená okolo Arduino.org. 

Dostalo se mi do rukou jejich nové Arduino s označením Arduino Uno WiFi. Bylo jen otázkou času, než někdo spojí Arduino Uno a ESP8266 do jednoho celku. Uno WiFi je přesně takovéto spojení. Zkoušel jsem s ním pracovat, něco navrhnout, a popravdě mi celá deska připadá jako dvouhlavý pes Orthos (brácha Kerberův). Chvílemi to vypadá jako Arduino, které má u sebe wifi modul a nějak přes něj komunikuje. Chvílemi to vypadá jako ESP8266, který si všechno řídí, s podporou Arduina. Záleží jen na vás, jak k celé desce přistoupíte. 

Pokud “od Arduina”, máte v ruce Arduino s WiFi připojením. Můžete dělat vše, na co jste zvyklí z Arduina, a máte k dispozici knihovny pro komunikaci přes WiFi.

Při pohledu z druhé strany brzy zjistíte, že máte v ruce připojené zařízení a u něho Arduino. Připojené zařízení nejenže je do určité míry autonomní, dokonce nabízí vlastní ovládací panel pro nastavení, ale umožňuje například i vzdálené nahrávání programu do Arduina přes wifi. Zapojení je totiž vyřešeno tak, že umožňuje přepojit UART od ESP8266 buď přes UART-to-I2C konvertor pro normální komunikaci, nebo přímo na UART u Arduina. Pokud vám ale zabudovaný firmware nevyhovuje, není problém jej přeflashovat na vlastní, i to deska umožňuje (a nepřekvapivě k tomu využije zase tu “Arduinskou” část). 

Zkrátka Arduino Uno WiFi nabízí víc než prostá kombinace Uno + WiFi Shield a jde o velmi šťastné spojení. Cena v ČR je lehce přes 1000 Kč a desku nabízí například obchod HW Kitchen, jemuž zároveň děkuji za zapůjčení. 

V tomto sloupku už jsem zmiňoval projekt IQRF jičínské společnosti Microrisc. Ta se rozhodla vystoupit s IQRF trochu mimo průmyslovou oblast a představila minulý týden svůj projekt IQRF.zone. Ten by měl přinést koncept chytrých mesh sítí do domácností a realizovat vizi, kterou před mnoha lety slibovalo například ZigBee, totiž “v každém vypínači, v každé zásuvce bude levný modul a všechno tak bude propojené a bude to komunikovat…” Bohužel to nějak nedopadlo, levné moduly v každém vypínači se stále nekonají, tak uvidíme, jestli se IQRF.zones bude dařit lépe. Minimálně má za sebou průmyslové nasazení a “křest ohněm”. 

WT100

Ještě zůstaneme v České republice. Právě dnes, tedy prvního června, se na konferenci IT16, kterou pořádá CZ.NIC, představuje světu značka BigClown. Přichází se stavebnicovým modulárním systémem pro domácí automatizaci. BigClown založili lidé z Jablotronu (ten je zároveň spoluvlastníkem), a tak je tedy nabíledni, že klíčová témata, která BigClown nebude opomíjet, jsou bezpečnost, autentizace, šifrování… Jablotron má navíc mnohaleté zkušenosti s vývojem vlastní elektroniky a je dostatečně velký hráč na to, aby o jeho spinoffu bylo ještě slyšet. 

A na závěr jedna kuriozitka. Už jsme se tu bavili o přístroji Amazon Echo. Pohání jej cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů, nazvaná Amazon Alexa. Pokud si nechcete Echo kupovat, ale rádi byste si vyzkoušeli, jak dnes funguje ovládání známé ze sci-fi, můžete využít online simulátor Echosim. Upřímně řečeno, jediné, co se mi podařilo z Alexy vymámit, bylo, kdy bude mít Barrack Obama narozeniny a kolik je pět krát pět. Na zbytek otázek tvrdošíjně odpovídala, že si není jistá, co na to má říct… Jak se říká: Jo, dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...