Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu

 Autor: Amazon
Martin Malý

Jak funguje Arduino Uno WiFi, jak BigClown od Jablotronu a jak cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů Amazon Alexa?

Minule jsme si představili Arduino Create, tentokrát si pojďme ukázat, co připravila “ta druhá parta”, sdružená okolo Arduino.org. 

Dostalo se mi do rukou jejich nové Arduino s označením Arduino Uno WiFi. Bylo jen otázkou času, než někdo spojí Arduino Uno a ESP8266 do jednoho celku. Uno WiFi je přesně takovéto spojení. Zkoušel jsem s ním pracovat, něco navrhnout, a popravdě mi celá deska připadá jako dvouhlavý pes Orthos (brácha Kerberův). Chvílemi to vypadá jako Arduino, které má u sebe wifi modul a nějak přes něj komunikuje. Chvílemi to vypadá jako ESP8266, který si všechno řídí, s podporou Arduina. Záleží jen na vás, jak k celé desce přistoupíte. 

Pokud “od Arduina”, máte v ruce Arduino s WiFi připojením. Můžete dělat vše, na co jste zvyklí z Arduina, a máte k dispozici knihovny pro komunikaci přes WiFi.

Při pohledu z druhé strany brzy zjistíte, že máte v ruce připojené zařízení a u něho Arduino. Připojené zařízení nejenže je do určité míry autonomní, dokonce nabízí vlastní ovládací panel pro nastavení, ale umožňuje například i vzdálené nahrávání programu do Arduina přes wifi. Zapojení je totiž vyřešeno tak, že umožňuje přepojit UART od ESP8266 buď přes UART-to-I2C konvertor pro normální komunikaci, nebo přímo na UART u Arduina. Pokud vám ale zabudovaný firmware nevyhovuje, není problém jej přeflashovat na vlastní, i to deska umožňuje (a nepřekvapivě k tomu využije zase tu “Arduinskou” část). 

Zkrátka Arduino Uno WiFi nabízí víc než prostá kombinace Uno + WiFi Shield a jde o velmi šťastné spojení. Cena v ČR je lehce přes 1000 Kč a desku nabízí například obchod HW Kitchen, jemuž zároveň děkuji za zapůjčení. 

V tomto sloupku už jsem zmiňoval projekt IQRF jičínské společnosti Microrisc. Ta se rozhodla vystoupit s IQRF trochu mimo průmyslovou oblast a představila minulý týden svůj projekt IQRF.zone. Ten by měl přinést koncept chytrých mesh sítí do domácností a realizovat vizi, kterou před mnoha lety slibovalo například ZigBee, totiž “v každém vypínači, v každé zásuvce bude levný modul a všechno tak bude propojené a bude to komunikovat…” Bohužel to nějak nedopadlo, levné moduly v každém vypínači se stále nekonají, tak uvidíme, jestli se IQRF.zones bude dařit lépe. Minimálně má za sebou průmyslové nasazení a “křest ohněm”. 

Ještě zůstaneme v České republice. Právě dnes, tedy prvního června, se na konferenci IT16, kterou pořádá CZ.NIC, představuje světu značka BigClown. Přichází se stavebnicovým modulárním systémem pro domácí automatizaci. BigClown založili lidé z Jablotronu (ten je zároveň spoluvlastníkem), a tak je tedy nabíledni, že klíčová témata, která BigClown nebude opomíjet, jsou bezpečnost, autentizace, šifrování… Jablotron má navíc mnohaleté zkušenosti s vývojem vlastní elektroniky a je dostatečně velký hráč na to, aby o jeho spinoffu bylo ještě slyšet. 

A na závěr jedna kuriozitka. Už jsme se tu bavili o přístroji Amazon Echo. Pohání jej cloudová technologie na rozpoznávání hlasu a vykonávání příkazů, nazvaná Amazon Alexa. Pokud si nechcete Echo kupovat, ale rádi byste si vyzkoušeli, jak dnes funguje ovládání známé ze sci-fi, můžete využít online simulátor Echosim. Upřímně řečeno, jediné, co se mi podařilo z Alexy vymámit, bylo, kdy bude mít Barrack Obama narozeniny a kolik je pět krát pět. Na zbytek otázek tvrdošíjně odpovídala, že si není jistá, co na to má říct… Jak se říká: Jo, dobrý, ale klávesnici ještě zahazovat nebudu.

Našli jste v článku chybu?

5. 6. 2016 22:57

tng (neregistrovaný)

Dalsi moznosti muze byt provadet neco jako multitasking pomoci interruptu.

5. 6. 2016 22:06

tng (neregistrovaný)

ESP8266 se ovlada posilanim AT prikazu pres tridu Serial (nebo mozna i SoftwareSerial), ta na zadnou odpoved neceka, odpoved se cte oddelene. Pokud ale pouzijete nejakou knihovnu pro ESP8266, tak to je uz jina zalezitost.

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem