Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Hardwaru je dost. Jen aby bylo dost konstruktérů

Martin Malý 4. 5. 2016

Na trhu vývojových desek se občas objeví velmi zajímavý kousek. Pojďme se dnes na jeden takový podívat trochu podrobněji.

Na trhu vývojových desek se občas objeví velmi zajímavý kousek. Jedním z takových kousků je deska, která je kompatibilní s ARMovým Arduinem a jmenuje se Smart Everything. Výrobce ji nazývá “náš malý IoT drahokam”. Na desce najdete známé konektory, jako na všech Arduinech, ale jen těžko byste našli něco, co na ně budete připojovat. Posuďte sami:

SmartEverything obsahuje procesor SAMD21 od Atmelu – tedy 32bitový Cortex M0+, podobný, jako je v Arduinu Zero. Máte k dispozici 256 kB Flash, 32 kB SRAM, 12 kB low power SRAM a spoustu dalších věcí, z nichž mě zaujal hlavně “True random generator”, ze kterého budou mít radost především kritici nedostatečného zabezpečení Internetu věcí. O další podporu bezpečnosti se stará čip ATSHA204, tedy hardwarový čip pro počítání SHA a pro ukládání klíčů.

Když už máme zprávu zašifrovanou, tak by bylo dobré ji taky nějak poslat. Na desce je proto i modul pro Sigfox (Telit LE51–868S).

A když už tedy víme, jak posílat, pojďme se podívat, co posílat… Deska obsahuje GPS modul (přesněji GPS / GLONASS / QZSS / Galileo ready) i s anténou, takže máme postaráno o lokalizaci. Na desce je dál snímač teploty a vlhkosti (HTS221), tříosý akcelerometr, gyroskop a kompas, snímač tlaku, NFC modul, Low Energy Bluetooth a proximity senzor.

Tedy slušná výbava na leccos, od sledování atmosféry po nějaké jednodušší zabezpečení, včetně mobilních věcí. O mobilitu je postaráno mimo jiné i tím, že zařízení můžete napájet z dvou AA baterií. Na desce je step-up měnič, řízený procesorem, což mimo jiné umožňuje např. zapínat ho jen tehdy, když je potřeba GPS (která vyžaduje alespoň 2.8 voltu).

K tomu všemu jde ale stále o desku, kompatibilní s Arduinem Zero – můžete ji programovat přes Arduino IDE a používat shieldy, kompatibilní s 3.3V logikou. Navíc jsou k dispozici knihovny pro jednotlivé senzory a moduly, a k nim, jak je u Arduina zvykem, i příklady, takže deset minut po připojení sledujete pozici, posíláte zprávy přes Sigfox, měříte teplotu nebo čtete NFC.

Je logické, že taková deska bude o něco dražší než Arduino. Nebojte, není to zase tak strašné: sedmdesát pět liber. Kdybyste to hledali v korunách, naleznete to na webu RS za cenu lehce pod 3000 Kč. To rozhodně není málo, na druhou stranu dostanete odzkoušenou a vyladěnou desku, na které všechny periferie fungují, jak očekáváte, a hned po zapnutí.

Druhá zajímavá novinka je Arduino Uno Wifi. Je to klasické Arduino Uno, jak ho známe, ale na desce je zároveň integrovaný notoricky známý čip ESP8266, který se stará o wifi komunikaci. Tuto desku, alespoň podle informací, které mám, koupíte už brzy na hwkitchen.cz, ale cenu zatím neznám.

Hardwaru je tedy dost… Ještě aby taky byl dostatek nadšených a sebevědomých konstruktérů, kteří z něj něco pozitivního udělají!

Našli jste v článku chybu?

4. 5. 2016 8:32

nightfish (neregistrovaný)

Spíš je potřeba mít sebevědomí na to, aby se člověk o své výtvory podělil s veřejností a unesl kritiku (např. "je to k ničemu", "Arduino je k ničemu", "autor je k ničemu", "to zveřejněné schéma zapojení (Fritzing) vypadá jak omalovánka pro děti"), která se na něj snese... bohužel.

4. 5. 2016 7:23

Radek (neregistrovaný)

Ten závěr mě překvapil. Je potřeba mít hodně sebevědomí, aby si člověk něco začal s Arduinem? ;-) Jinak ty desky vypadají pěkně, díky za článek.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Nejenom EET, začaly platit další zákony

Nejenom EET, začaly platit další zákony

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Hitem investice? Půda či nemovitost

Hitem investice? Půda či nemovitost

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy