Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Je IoT bezpečnostní noční můra?

Martin Malý 11. 5. 2016

Mám tuhle atmosféru rád; atmosféru, kdy příští velká věc může klidně vzniknout ve vaší garáži, jak tomu bývalo kdysi.

Letem světem věcí internetem… No dobře, dobře, všechny tyhlety archaické vazby by měl někdo zakázat, každého jen otravují, že, ale já nemohl takhle v květnu verši odolat.

Někdo neodolá verši, někdo zase vydávání článků “IoT je bezpečnostní noční můra”, “IoT je bezpečnostní katastrofa” a podobných, ze kterých se dozvíte, že IoT není bezpečné, protože někteří z těch, co na svoje výrobky nálepku IoT lepí, na zabezpečení kašlou, částečně z nevědomosti, částečně z lenosti a částečně protože “no a co? Příjmy dnes, bezpečnostní problémy zítra…” Čili jako vždycky, já to tu opakoval už několikrát, ale nikdy nezaškodí to připomenout: IoT není samo o sobě bezpečnostní riziko o nic větší než jakákoli jiná technologie. Problém je buď lidský faktor, ať na straně výrobce, nebo na straně uživatele / obsluhy, nebo jde o nevhodné nasazení nevhodné technologie. Tedy zase lidský faktor, ale snáze se objektivizuje, že “my za to nemůžeme, to je nevhodná technologie” (a cudně pomlčíme o tom, že ji někdo musel vybrat).

Mimochodem, k nakousnutým “těm, co lepí IoT na cokoli…” Bavil jsem se minulý týden s jedním kolegou, který chodí na různé ty české a slovenské IoT summity, meetupy, kickoffy, eventy, workshopy, technety, konference a jiné podujatia mnohem častěji než já, a potvrdil mi jeden zajímavý postřeh. Tedy když pomineme to, že se tam točí stále titíž lidé, tak je mnohem zajímavější to, že mnozí z nich pomocí IoT neřeší svůj problém. Znáte to – základní startupová poučka říká, že byste měli dělat to, co sami potřebujete a chcete používat. Tedy řešit si svou potřebu, protože v tu chvíli máte jednoho zákazníka a víte, co chce – jste to vy sami. No a na IoT akcích je zajímavé sledovat, kteří z přednášejících sami nějaké IoT technologie používají. Leckdy zjistíte, že mezi posluchači je mnohem víc zdatnějších uživatelů, leckdy i tvůrců, než mezi přednášejícími.

Mám tuhle atmosféru rád; atmosféru, kdy příští velká věc může klidně vzniknout ve vaší garáži, jak tomu bývalo kdysi. Nikde není psáno, že musíte mít vývojové laboratoře a týmy – s dostatečně dobrým nápadem a jeho dostatečně přijatelnou realizací se může prosadit téměř kdokoli; trh není ani zdaleka rozparcelován. I ta obligátní meteostanice může uspět, pokud bude dostatečně lákavě zabalena a prodána.

MIF16

S tématem trochu souvisí diskuse, které jsem zachytil v posledních měsících a ve kterých se různí lidé pokoušeli různě definovat Internet věcí. Bylo hezké sledovat, jak “každý cikán hádá dle své kobyly” a tvoří definiční obor IoT podle toho, k čemu sám inklinuje. Podobné debaty probíhaly před pár lety u cloudů a nakonec se cloudy tiše prosadily a na diskuse nedbaly, takže i v případě diskusí o IoT můžeme směle nevstupovat, nechat teoretiky teoretizovat a místo dohadování, co IoT je a co už / ještě ne, raději něco šikovného udělat.

Jen bych se trochu přimlouval za to, abychom pro samá velká řešení s desetitisíci instalací, co řídí protékající miliardy, nezapomínali na vrata od garáže, skleník, zavlažovací systém, chytrou zásuvku, osvětlení s wifinou a další drobné věci. Když se podíváte na Azure IoT a podobné služby, tak zjistíte, že jsou cíleny na průmyslové aplikace tak velké, že i lokální průmysloví leadeři mají problém takový výkon a objem vůbec využít. Ale i tady bude platit pravidlo 80 – 20, kde v jednom segmentu bude pár obřích instalací, a v tom druhém mraky malosériových zařízení. A ani jedno z toho nebude míň IoT, když dovolíte.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?