Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: IoT v cloudu s Amazonem i Microsoftem

Martin Malý 21. 10. 2015

Každou středu na Lupě přinášíme pravidelný sloupek Martina Malého na téma Internet věcí. Dnes se vydáme do cloudu.

U nových technologií je velmi ošidné tipovat, jak to s nimi dopadne. Svého času se dalo vždy podívat na to, jestli “to už implementovali velcí hráči”. Dnes už to sice není jednoznačný ukazatel, protože velcí hráči si mohou dovolit podporovat i slepé pěšinky vývoje, ale jistou hodnotu to má.

Před dvěma týdny spustil Amazon podporu IoT a “připojených zařízení” (connected devices – přesnější termín než “smart devices”) ve své cloudové službě Amazon AWS.

Není ale první, už před nějakou dobou zaintegroval podobné služby do svého cloudu Azure i Microsoft. Bylo tedy očekávatelné, že něco podobného nabídne i Amazon. Ostatně už v březnu oznámil akvizici společnosti 2lemetry, která vyvíjela platformu pro připojená zařízení, sběr dat z nich a následné zpracování ve velkém měřítku, a s tímto záměrem získala investici čtyř milionů dolarů od Salesforce Ventures.

Stranou nestojí ani například Facebook. Jeho mobilní platforma Parse oznámila podporu IoT letos v březnu a na jejich blogu patří IoT k často probíraným tématům.

Amazon ve svém cloudu nabízí mnoho služeb, které mohou data ze zařízení ukládat, zpracovávat a analyzovat. 2lemetry dokonce na svém blogu ukazují příklad integrace s monitorovací službou Amazon Redshift. Nyní k nim přibyla i nativní podpora IoT zařízení.

Jak je u cloudových služeb zvykem, tak ani AWS IoT není nijak přehnaně sofistikovaná služba: zařízení pomocí HTTP či MQTT posílá zprávy platformě, a ta je předává dalším službám, které se k jejich odběru přihlásí (pub/sub model). Tyto zprávy jsou velmi malé (512 bytů) a podle počtu zpracovaných zpráv se počítá i poplatek za službu. Přenosy dat jsou zabezpečené a autentizované pomocí certifikátů X.509.

Amazon nabízí sadu SDK pro nejběžnější případy použití – tedy například knihovny v C pro embedded Linux, SDK pro NodeJS nebo knihovny pro Arduino Yún. S AWS IoT mohou fungovat i běžné desky, jako Grove, Beaglebone, LaunchPad od TI atd.

Největší síla ale není v samotné pubsub službě pro IoT, ale v bezešvé integraci do Amazon AWS, kde nad daty mohou běžet další analytické nástroje, datové sklady, data mining, řízení, vyhodnocování a další činnosti.

Podobně na tom je i zmíněný Microsoft Azure. Microsoft nabízí “IoT Suite”, tedy sadu nástrojů podobnou té u Amazonu. Zpracování dat probíhá opět v dalších integrovaných službách v rámci Azure. Zajímavá možnost je využití nástrojů pro predikci. Microsoft uvádí jako příklad společnost Rockwell Automation, která vyvíjí software pro sledování ropovodů a plynovodů, jejich online řízení a předvídání poruch.

Azure nabízí například i nástroje pro vizualizaci dat a sestavování “dashboardů”, čímž se výrazně zjednodušuje náročnost vytváření aplikací pro sběr dat ze zařízení. Azure IoT pro komunikaci nabízí protokoly HTTP a AMQP, pro MQTT má adaptér (gateway). Microsoft nabízí, podobně jako Amazon, sadu SDK pro různá zařízení a platformy.

EBF16

Z hlediska bezpečnosti Microsoft neponechává v IoT nic náhodě. Spojení se servery jsou zabezpečená prostřednictvím TLS (zatím TLS/X509, v plánu jsou TLS/PSK a TLS/RPK). V prezentaci na konferenci Build zazněly i další informace o tom, jak MS pojímá bezpečnost IoT, kde to zabezpečením přenosů teprve začíná: pozornost věnuje například managementu aktualizací, auditům, logování a monitorování činnosti, kombinuje ochranu aktivní i defenzivní… 

Opět se tedy potvrzuje, že “nebezpečnost IoT” je spíš věcí jeho tvůrců než vlastností konceptu.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!